До нашого міста сьогодні приїхали учасники Міжнародного пробігу «Марафон Дружби та Миру — Україна в ралі Монте-Карло VI United Super Special Race». Завдяки цьому Європейська площа перетворилась на виставковий майданчик ретроавтомобілів.
І поки містяни мали змогу роздивитись і сфотографуватися біля яскравих «запорожців», водії готувались до невеликого заїзду.
Зазначимо, що Вінниця є лише однією зупинкою на шляху міжнародного марафону. Він стартував із Умані і вже встиг побувати у Києві, Каневі, Черкасах, Кременчуці, Запоріжжі, Дніпрі, Харкові, Новомосковську та Кропивницькому.
Після нашого міста авто попрямують у Бар, Тернопіль, Золочів, Львів, Франківськ, Чернівці, потім у Румунію та Молдову, звідти в Одесу й знову в Умань. Загалом автомобілісти на «запорожцях» подолають три тисячі кілометрів.
Правда, до Вінниці встиг доїхати лише один автомобіль-учасник майбутнього ралі, інший ще був у дорозі. Решта ретроавто, які приїхали до вежі, належать вінничанам, учасникам місцевого клубу «ЗАЗ-Фенікс».
На бірюзовому автомобілі «ЗАЗ-965» приїхав командор української команди, президент Національної Автомобільної Ліги «Золоте Кермо України» Роман Щипков. Він зізнається, що взяти участь у ралі хотів давно.
— Це мрія будь-якого автомобіліста взяти участь у Ралі Монте-Карло чи хоча б з’їздити туди й подивитись, — говорить Роман Щипков. — Цього року ралі виповнилось 111 років, і це одні із найбільш статусних перегонів.
Традиційно ралі на ретроавто проходять у січні.
— Змагання стартують 28 січня 2022 року, тому вже 24-го січня ми будемо туди виїжджати чи з Києва, чи з Вінниці, чи зі Львова, — каже він далі. — У Ралі Монте-Карло можуть брати участь тільки ті авто, які брали там участь до 60-х років. А ось наш «запорожець» там не був ніколи.
За словами командора, організатори змагань зробили для України виняток.
— Минулого року ми написали організаторам листа, що «запорожцю» має виповнитися 60 років. Вони попросили детальну інформацію, бо нічого не знали про ці машини й про завод, які їх випускав, — пояснює Роман Щипков. — Ідея їм сподобалась, тому це справді шанс для України показати, що ми не тільки аграрна країна, але й технічна.
Та для того, щоб авто допустили до змагань, воно має відповідати ще певним вимогам — автомобіль має бути автентичним, зміни допускаються лише в межах п’яти відсотків.
— Також сидіння мають бути обладнані спеціальним підголов’ям для захисту шийного хребця, мають бути чотирьохточкові ремені та додаткові фари, бо більша частина перегонів проходить вночі, — зауважує чоловік.
Українська команда буде складатися з трьох автомобілів.
— Перший, «ЗАЗ-965», під стартовим номером 402, другий автомобіль під номером 403. Це буде чоловічий екіпаж, — перераховує Роман Щипков. — І третій, який ми ще готуємо, буде жовтий «запорожець» із повністю жіночим екіпажем. Дозвіл від організаторів ми вже отримали.
Як розповів командор української команди, марафон вони проводять не тільки, щоб розповісти українцям про нашу участь у ралі, ще й на вітчизняних авто, але й для того, щоб перевірити машини перед перегонами, бо їм доведеться подолати близько тисячі кілометрів гірською місцевістю, та загалом команду.
Саме для цього ретроавто влаштували маленьке шоу на Європейській площі. Автомобілісти мали виконати декілька маневрів на час, аби довести, що й старенькі «ЗАЗи» можуть скласти комусь конкуренцію.
Спробував свої сили й вінничанин Вадим Немирівський, власник яскраво-червоного авто.
— Таких машин, у гарному стані, вже майже не залишилося. На неї покладено багато коштів, сил і натхнення, щоб вона виглядала так, як зараз, — зізнається він. — Представляти Україну — це вже саме по собі велике бажання, а ще й представляти нашу країну на нашому українському народному автомобілі.
Серед присутніх на площі перед вежею був ще один учасник майбутнього ралі Андрій Аверчук. Він поділився тим, як Вінниця допомагає українській команді з підготовкою.
— Місто допомагає нашій команді з придбанням костюмів. Сьогодні ми їх не одягли, бо це все ж таки зимовий одяг, нам би було дуже спекотно тут, — сміється чоловік. — Але можу сказати, що на цих костюмах є герб Вінниці.
Більше про змагання пропонуємо подивитись у відео.
Додамо, що учасників ралі буде морально підтримувати ще один атрибут.
На одному з автомобілів свої автографи залишають люди з усіх міст, через які проїжджають ретромашини.
Читайте також:
Як безпечно займатись спортом влітку? Розповідає вінницька фітнес-тренерка
Мандрівка на вихідні: ТОП-5 міст, які можна подивитись лише за 48 годин
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер