Кліматологи Всесвітньої метеорологічної організації у своїй щорічній доповіді назвали 2012 дев'ятим рекордно спекотним роком за останні 160 років.
Глобальне потепління не вигадка
У доповіді також відзначається зменшення покриття північного полярного льодовика. Воно на 18 відсотків більш глибоке, в порівнянні з минулим рекордом, зафіксованим у 2007 році.
Раніше до практично тих же висновків про динаміку клімату прийшло американське космічне агентство на основі власних даних. У доповіді NASA йдеться, що всі 10 найспекотніших річних циклів (за винятком 1998 року) зафіксовані вже в новому тисячолітті. Найгарячішими з них стали 2005 і 2010 роки.
Екологи радять стати свідомішими
Екологи підтверджують спостереження кліматологів. Зміни вони спостерігають в поведінці тварин і в рослинному світі.
- В останні кілька років ми можемо спостерігати, що зміна клімату не просто розмови, - каже активіста Вінницького обласного осередку Всеукраїнської екологічної ліги
Людмила Соломінська. - Надмірна спека влітку, різкі перепади від морозів до вологої мряки взимку, снігові замети навесні, погода, не характерна для свого сезону - все це стосується України. А тому і кожного із нас.
Такий стан речей завдає великої шкоди в першу чергу сільському господарству, кажуть експерти. Тому урожай сильно залежить від погоди. На здоров’ї людей часті погодні аномалії також позначаються негативно, найбільше страждають люди, у яких проблеми з серцево-судинною системою.
- Рослинний і тваринний світ також зазнає змін, на півдні України з кожним роком активніше відбувається опустелення, - каже еколог. - Змінюється видовий склад природних екосистем, звичні нам місцеві рослини і тварини змінюються нехарактерними видами. Всім відома проблема поширення на північ амброзії, що викликає алергію.
Якщо за радянських часів основним фактором, що спричиняв викиди вуглецю в атмосферу були промислові підприємства, то зараз все більшу роль відіграють неекологічні звички самих громадян, переконані екологи.
- Варто подумати про це і обмежити поїздки на авто на користь громадського транспорту, зменшивши надмірне споживання, купуючи лише насправді необхідні речі, виявивши активну громадську позицію стосовно екологічної політики влади ми можемо вплинути на своє майбутнє, - каже Людмила Соломінська.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер