«Привіт з минулого»: вінницький краєзнавчий музей анонсував новий online-проєкт

«Привіт з минулого»: вінницький краєзнавчий музей анонсував новий online-проєкт
У матеріалі використані зображення з facebook-сторінки краєзнавчого музею
  • Вінницький обласний краєзнавчий музей вирішив познайомити містян зі старовинними поштівками й світлинами нашого краю. Усі їх створили до 1917 року.
  • Екскурс у минуле розпочали з Брацлава.

Старі листівки, пожовклі від часу фотографії, шматочки рукописних листів — все це може на мить повернути сучасну людину в минуле й розповісти правдиву історію нашого краю. 

Працівники вінницького краєзнавчого музею вирішили публікувати на своїй сторінці у facebook такі раритетні експонати й запрошують всіх охочих на online-екскурсію крізь час і простір.

«У фондах музею зберігається значна колекція листівок і світлин кінця ХІХ – початку ХХ століття. На листівках зафіксовані панорами міст і містечок та окремі вулиці, культові та оборонні споруди, державні установи і навчальні заклади, підприємства і крамниці, базари і ярмарки, театри і сквери, важливі події тощо, — читаємо у дописі на facebook-сторінці музею. — Світлини — переважно портретні та групові, виконані у фотоательє, однак зустрічаються також пейзажні, архітектурні, інтер’єрні, зроблені як професійними фотографами, так і аматорами». 

Відео дня

Такі світлини й видові листівки є досить важливими для дослідження минувшини краю. За словами працівників музею, вони дають можливість зазирнути крізь час, «візуалізуючи середовище повсякденного перебування його мешканців». 

«Листівки зазвичай містять назву зображення на лицьовому боці або на звороті. За необхідності додаватимемо уточнення й доповнення, — читаємо на facebook-сторінці. — Відомості про світлини, які в різний час надійшли до фондів музею, іноді бувають мінімальними, і не завжди вдається виявити, хто на них зображений».

Брацлавський базар. Поштова листівка, початок ХХ століття

Крім того, у рамках  online-проєкту «Наш край у поштових листівках і світлинах до 1917 року» вінничани зможуть побачити портрети відомих людей, старі віньєтки навчальних закладів і різні офіційні фотографії.

Це, додають у музеї, зацікавить всіх, хто небайдужий до минулого рідного краю.

Знайомтесь — Брацлав

Першим «привітом з минулого» стали листівки з Брацлава. 

«Важливий оборонний центр Великого князівства Литовського, згодом — «столиця» Брацлавського воєводства Речі Посполитої (до 1598 року), з початком Хмельниччини — центр Брацлавського полку. Після анексії Поділля Російською імперією Брацлав став одним із 12 повітових центрів Подільської губернії, — розповідають у дописі. — За даними Першого всеросійського перепису населення 1897 року в місті мешкало 7 863 особи: 353 дворян, 36 представників духовенства, 62 купці, 6 426 міщан, 945 селян, 9 «іноземних підданих» і 32 представники «інших станів».

Брацлав. Миколаївська церква. Поштова листівка, початок ХХ століття

Уже в 1910 році населення у Брацлаві зросло до 11 393 осіб. Історики пишуть, що тоді там було 1 160 будинків, з яких 592 мали солом’яну покрівлю.

«Приблизно в цей період до справи видання видових поштівок, які ставали щораз популярнішими, долучився Павло Мартинович Костецький, який у 1899 році (за іншими даними, 1900 році) відкрив перше фотоательє у Брацлаві,  — інформують куратори online-проєкту. — Він видав серію листівок, присвячених рідному місту, дотримуючись міжнародного стандарту поштової картки — 9 на 14 сантиметрів, прийнятого в 1878 році на Всесвітньому поштовому конгресі в Парижі». 

Діти. Брацлав, початок ХХ століття
Зворот світлини з дітками

Проте відомо, що лише одна листівка була подвійною, тобто мала розмір 9 на 28 сантиметрів — панорама Брацлава.

Панорама Брацлава. Поштова листівка, початок ХХ століття

Слідкувати за поповненням online-експозиції можна тут

 

Читайте також:

«Від витоків до сьогодення»: у вінницькому музеї експонують бубнівську кераміку

«Місто за вікенд»: що пропонує Вінниця туристам і куди можуть поїхати самі вінничани?

З любов'ю до рідного міста, або Як студентки вишивали книгу про Вінницю

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Zina Martunova
    Милий серцю Брацлав.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
09:55 Книжковий фестиваль у Вінниці: що пропонує VinBookFest 09:15 Травень - місяць обізнаності про меланому: чому варто обстежити родимки і де це зробити у Вінниці (партнерський проєкт) 08:52 У Вінниці попрощаються з полеглим воїном Юрієм Білим 08:12 Сьогодні Всесвітній день руху для здоров’я. Історія, заборони та прикмети 10 травня Від читача 14:59 Регіональний форум «10 років. Пробація – майбутнє зараз» у Вінниці 21:00 Тут творилась історія: сторінки минулого Гонтівки 20:07 Весна — сезон загострення астми. Чому хвороба завдає шкоди дитячому організму і як з цим боротись 19:46 Вихідні не для пікніка: на Вінниччині обіцяють холод та дощ 18:44 Пʼять порад від лікаря, як обрати сонцезахисні окуляри для дітей 18:18 Субсидія на оренду житла для переселенців: як працює новий механізм допомоги 18:15 Гурт ТІК святкуватиме 20-річчя у Вінниці великим концертом просто неба 17:05 В Томашпільській громаді врятували підлітка, який замерзав у полі на шляху додому play_circle_filled 16:12 На Хмельницькому шосе зіткнулися Volkswagen та Nissan. ВІДЕО play_circle_filled 15:35 Де купити квіти до Дня матері: кращі локації, контакти та швидка доставка (парнерський проєкт) 15:14 Схема на 150 мільйонів: як «свої» вигравали тендери, а готівку ділили 14:10 У Вінниці майже кожен другий багатоквартирний будинок має ОСББ 13:16 Екологи через суд стягнули 22 тисячі за незаконний видобуток пісковику 12:40 Ідеальні подарунки до Дня матері: СПА-розкіш, елегантна білизна та здоров'я (партнерський проєкт) 12:08 Нетверезий водій на Mercedes намагався «вирішити питання» за 20 тисяч гривень 11:10 На Вінниччині відкрили Алеї пам’яті на честь загиблих воїнів «Червоної Калини»
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up