«Від витоків до сьогодення»: у вінницькому музеї експонують бубнівську кераміку

«Від витоків до сьогодення»: у вінницькому музеї експонують бубнівську кераміку
У матеріалі використані фото з facebook-сторінки Вінницького обласного краєзнавчого музею
  • До експозиції увійшло понад 500 зразків керамічних виробів від відомих майстрів Вінниччини. 
  • Виставка триватиме до 16 квітня, проте поки діють карантинні обмеження, її можна переглянути лише онлайн.

У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї триває виставка бубнівської кераміки, яка є елементом нашої нематеріальної культурної спадщини. Про це читаємо на facebook-сторінці музею.

«Традиції орнаментального розпису  бубнівської кераміки почали формуватися в середині ХІХ століття першими майстрами народного гончарства двох сусідніх сіл Новоселівка і Бубнівка нині Гайсинського району, які знаходяться одне навпроти одного на протилежних берегах річки Соб, лівої притоки Південного Бугу, — йдеться у повідомленні. — Основоположником та засновником цих традицій справедливо вважається Андрій Семенович Гончар (1823-1926), який юнаком втік від поміщика в містечко Гайсин і впродовж певного часу був учнем Сили Жерденівського, місцевого майстра-гончара. Саме в Гайсині молодий юнак опанував технологію підполивяного розпису».

Відео дня

Коли Андрій Гончар повернувся у Бубнівку, то привіз із собою нову орнаментальну традицію. Вона сподобалась як місцевим гончарам, так і звичайним людям.

«Конкурентна спроможність бубнівських гончарних виробів стрімко зросла, — читаємо далі в дописі. — Наступні покоління майстрів вносили свої індивідуальні риси в орнаментику бубнівського розпису, розвиваючи і збагачуючи її. З-поміж них брати Яків і Яким Герасименки, які працювали в тісному творчому тандемі — один творив форму виробу, а інший — її розписував». 

Тепер у селі Новоселівка, що на Гайсинщині, є музей-садиба братів Герасименків. Крім того, там нині працюють заслужені майстрині народної творчості України — Фросина Міщенко (село Новоселівка) та Тетяна Шпак (село Бубнівка).

«З метою збереження та розвитку бубнівської кераміки в  Бубнівці щорічно проводиться обласний пленер майстрів гончарного мистецтва «Освячені горном», завдячуючи чому на Вінниччині розповсюджується традиція орнаментального розпису бубнівської кераміки», — додають у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї. 

Нині, крім майстрів Гайсинщини, її опанували: 

  • майстри-гончарі — подружжя Василь Рижий і Наталія Лавренюк (місто Ладижин);
  • майстри-гончарі — подружжя Сергій і Світлана Погонці (село Крищинці Тульчинського району);
  • майстер-гончар з Ямпільщини — Володимир Слубський (село Довжок);
  • майстер-гончар — Вікторія Ніколаєва (місто Вінниця);
  • майстер-гончар — Михайло Діденко (місто Вінниця);
  • майстер-гончар — Людмила Філінська (місто Вінниця);
  • майстер-гончар — Ольга Цибуля (смт Вороновиця).

Додамо, що саме роботи цих майстрів увійшли до експозиції «Від витоків до сьогодення».

«Традиція орнаментального розпису бубнівської кераміки на сьогодні стала поширеним явищем сучасного мистецтва народної кераміки на Вінниччині. Саме тому до Національного реєстру нематеріальної культурної спадщини від нашої області першим включено елемент «Традиція орнаментального розпису бубнівської кераміки» як унікального явища багатовікового традиційного мистецтва», — пояснюють на facebook-сторінці. 

Виставка буде тривати до 16 квітня у великій виставковій залі. Проте поки музей закритий для відвідувачів, роздивитись вироби можна онлайн.

 

Читайте також:

Що відомо про вінницький футбол? У краєзнавчому музеї відкрили тематичну виставку

«Хочу розфарбовувати буденність яскравими барвами»: про що пише вінницька поетеса?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (4)
  • Евгений Богданов
    Пугачева приехала на выставку
  • Ols Kat
    А купить это можно? Мне турка понравилась на последнем фото
    Валентина Богданюк reply Ols Kat
    Найдите в фб мастеров и свяжитесь. Обычно они на заказ работают тоже.
    Ols Kat reply Валентина Богданюк
    Спасибо
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:01 Від заробітку до в'язниці: у Хмільнику викрили двох наркоторговців photo_camera 20:12 У Жмеринці п'яний водій пропонував поліції хабар у 20 000 гривень 19:23 Як засмагати безпечно для здоров'я? Взяли рекомендації у дерматолога 19:01 Дві людини захворіли на лептоспіроз цього року на Вінниччині. Що це за інфекція? Від читача 15:10 Кінологічний центр — не розкіш, а потреба! 18:35 Де мають гратися наші діти, якщо дитячі майданчики занедбані? play_circle_filled 18:08 Пухлина вагою п’ять кілограмів: у «Пироговці» провели складну операцію photo_camera 17:27 «Я всіх вас тут уб’ю!» Гвардієць накрив собою гранату у вагоні поїзда — війна однакова і вчора, і нині 17:10 Макіяж, який не змивається: переваги перманентного макіяжу для сучасних жінок (партнерський проєкт) 17:07 Пропагандувала навіть у судовій залі. Вінничанка отримала строк за виправдання агресії рф 16:37 Пʼяний за кермом не основна загроза. Як судять за ДТП із потерпілими та загиблими? 16:06 Штучна шкіра та новий досвід: Вінницький опіковий центр поглиблює співпрацю з Тайванем photo_camera 15:06 Мартинівка отримала власне бомбосховище на майже 170 квадратів photo_camera 14:02 Буревій пройшов на Вінниччині. Надзвичайники виїжджали прибирати повалені дерева photo_camera 13:13 У Вінниці вшанували 16 медиків, які загинули на війні photo_camera 12:02 Мінісенсація у Подільському зоопарку — вперше народилася патагонська мара 11:22 На Вінниччині затримали чоловіка, який за $9000 переправляв ухилянтів за кордон play_circle_filled photo_camera 10:16 Оперативна інформація для вінничан: де і чому не буде води 10 липня 09:45 Як уникнути болю та врослих нігтів? Рішення від фахівців знайдено (партнерський проєкт) 09:24 Вінниця прощається з воїном: на Сумщині загинув 50-річний Олександр Васильківський
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up