Поки триває карантин, у вінницькому музеї моделей транспорту не до відпочинку. Тут активно готують приємний подарунок для вінничан та гостей міста. Нову експозицію вирішили присвятити кінематографу й показати, на чому ж їздили герої наших улюблених стрічок.
— У нас і до цього було чимало моделей із кінофільмів, але ми вирішили їх систематизувати й об’єднати в одну експозицію, — говорить директор музею Олександр Вдовиченко. — Кілька місяців тому ми дістали з різних наших шаф автомобілі Джеймса Бонда й перенесли їх у спеціальний куточок. Тепер тут близько 60 машин — це половина всесвітньої колекції, яка вийшла кілька років тому в Англії. Там всього десь 126 моделей, тому ми фактично зібрали вже половину бондіани.
Щоб відвідувачі відразу розуміли з якої саме частини франшизи той чи той автомобіль, поруч розмістили відповідні диски.
— Таку візуалізацію зробив мій колега Ігор Панасюк, — додає директор. — Завдяки цьому, відвідувачі не будуть плутатись і зможуть передивитись ті історії, які ще не бачили.
Можна сказати, що саме Агент 007 поклав початок виставці «Автомобілі з кінофільмів».
— Нас часто питали, де машини з тих чи тих фільмів, особливо цікавились діти. Тому ми вирішили не зупинятись на бондіані, а піти далі, — пояснює Олександр Вдовиченко. — І ось після декількох років пошуків нам вдалось знайти дуже круту й відому американську фірму «Jada», яка випускає моделі-копії таких автомобілів.
Пошук кіномашин став справжнім квестом для працівників вінницького музею. За словами його директора, вони весь час спілкувалися з колекціонерами й моніторили міжнародні ЗМІ й різні тематичні сайти.
— Щойно побачили, що «Jada» випустила свою колекцію — відразу почали шукати українського представника фірми, — пригадує він. — Знайшли дистриб'ютора в Києві і, маю сказати, нам тут дуже поталанило. Вінничанин, Колишній студент політеху, де я викладаю, виявився представником цієї київської дистриб'юторської компанії. Ми з ним познайомились і вклали певні домовленості.
Протягом тижня чоловік дістав потрібні музею моделі й тепер шукає ті, яких не дістає для повної картинки.
— Кількість експонатів буде постійно збільшуватися, а експозиція — ледь не щомісяця зростати, — запевняє Олександр Вдовиченко. — Якогось ліміту за кількістю машин ми собі не ставимо — скільки є фільмів, стільки може бути й моделей.
Як вже згадав наш співрозмовник, у музеї моделей транспорту вже були машини з кінофільмів. Багато серед них з радянського кіно. Їх, за словами Олександра Вдовиченка, було збирати не так складно.
— Річ у тому, що автомобілі зі старих радянських фільмів траплялися ще багато років тому, а ось ці сучасні довелось шукати по всьому світу, оскільки їх просто не було, — каже він. — Коли американська фірма випустила свою лімітовану серію, ми відразу придбали 30 авто.
Саме ці машини «поселилися» на спеціалізованому стенді. Гості музею зможуть детальніше роздивитися супергеройські авто, усім відомий зелений фургончик з мультфільму про Скубі-Ду, вічну класику Delorean з трилогії «Назад у майбутнє», понад 10 машин з різних частин «Форсажу» і не тільки.
— Нам вже телефонують і запитують про машини з тих чи тих фільмів, — сміється директор музею. — Найчастіше зараз цікавляться старими фільмами, з 70-80-х років. Це ті історії, які більше знайомі старшим людям.
Тож біля стенда з сучасними машинами родом з коміксів планують поставити стенд зі старими радянськими фільмами.
— Батькам, які приходитимуть з дітьми, цікавіше дивитися на моделі з «Королеви бензоколонки», «москвич 408» з «Діамантової руки» чи щось з «Пригод Шуріка», — каже він. — До речі, вже ось виставили й впізнаване авто з «Дванадцяти стільців».
Аби розглядати чотириколісні експонати було цікавіше, біля всіх авто поставили й фігурки головних героїв. Серед інших вже можна побачити Капітана Америку, Венома, Бетмена, Гарлі Квін і Джокера.
— Ми одразу вирішили біля машин ставити фігурки персонажів, хоч не відразу знали, де їх шукати, — зізнається Олександр Вдовиченко. — Та нам знову пощастило, що ці моделі продавались вже з фігурками. Вони всі номерні, ліцензійні, металеві, тому й досить вартісні. Що стосується радянських фільмів, то фігурок до них поки немає. Я вже знайшов, де дещо можна замовити, тому будемо шукати далі.
Директор музею розповідає, що вже проводив тестову презентацію для своїх друзів з дітьми — маленькі відвідувачі залишились у шаленому задоволенні й краще за самого Олександра розповідали про представлені фільми.
— Діти виросли на цих фільмах і їхні батьки також, — розмірковує чоловік. — Бо, знаєте, зараз газети так не читають, книжки теж не такою популярністю користуються — всі сидять у відеофільмах і мультиках. Тобто, це вже їхнє життя. Та разом з тим, вони, приходячи на виставку, будуть трохи відволікатись від віртуального світу!
Зі свого боку Олександр Вдовиченко зізнається, що поки найбільше вподобав автомобіль божевільного Дока з «Назад у майбутнє».
— У нас є машини з двох частин і вони відрізняються одна від одної, — додає він. — Можливо, серед експонатів будуть не лише машини, бо в тій самій трилогії у фіналі важливу роль відіграв потяг, а вже згаданий раніше Джеймс Бонд їздив і на човнах, і на мотоциклах, і на літаках, і на гелікоптерах — будемо доповнювати серії, щоб композиція була завершеною.
Наостанок Олександр Вдовиченко говорить, що всі моделі автомобілів просто в ідеальному стані.
— Вони номерні і зроблені в масштабі 1: 24 — це все колекційні моделі, — каже чоловік. — Думаю, що через місяць-рік їхня вартість буде швидко підійматися. До того ж їх буде важче знайти, оскільки серія лімітована. Тому, запрошуємо всіх у гості, музей буде працювати, звичайно, з дотриманням всіх вимог і умов безпеки. Сподіваюсь, що після 1 травня локдаун трохи послабиться і сім’ї з дітьми зможуть прийти до нас і подивитись на новинки.
Музей моделей транспорту знаходиться за адресою: вулиця Соборна, 64.
Вартість: для дітей до семи років — безкоштовно; для дітей, студентів і пенсіонерів — 20 гривень; для дорослих — 30 гривень.
Читайте також:
Сьома річниця війни: у Ветеранському просторі триває виставка картин офіцерки Наталії Жижко
35 років після трагедії. Спогади вінницьких ліквідаторів аварії на ЧАЕС
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 14 від 2 квітня 2025
Читати номер