– З розвитком технологій злочинці збагачують свій «арсенал». Більше того, завдяки їм мають змогу довгий час залишатися за віртуальними масками та уникати відповідальності за свої протиправні діяння, – каже прокурор Ярослав Посвалюк. – Останнім часом набуває сумної популярності купівля-продаж товарів через інтернет. Продавці, отримавши 100-відсоткову передоплату за навіть неіснуючий товар, зникають, а ошуканим покупцям не залишається нічого іншого, як звертатися за допомогою до правоохоронців.
Про те, що не варто купувати в інтернеті, сплачуючи наперед, редакція писала не раз. Тим не менше, люди ризикують знов і знов. Поліція постійно розповідає про нові випадки обманів, бо постійно отримує заяви потерпілих від шахрайств покупців.
То ж які обмани, крім шахрайств у сфері купівля-продаж, поширені сьогодні? Ярослав Посвалюк назвав три схеми, за допомогою яких злочинці систематично наживаються на вінничанах.
«Найрозповсюдженіший вид шахрайства, на який сьогодні «ведуться» переважно люди похилого віку та жителі сільської місцевості – телефонний. Шахраї, представляючись співробітниками поліції або лікарями, телефонують громадянам з пропозиціями переслати гроші для рідних, які нібито скоїли правопорушення або раптово потрапили до лікарні.
Крім того, деякі злочинці «спеціалізуються» на придбанні додаткових засобів зв’язку, втираючись у довіру до людини та прохаючи зателефонувати з її мобільного чи послухати музику. Особливо цей вид шахрайства поширений в молодіжному середовищі».
«Другий за популярністю спосіб шахрайства, пов'язаний з використанням кредитних карток і банкоматів. Він полягає в тому, що власника карти просять ввести код у банкоматі. Причини для цього шахраї називають, що переказ не може бути зарахований на карту через те, що гроші начебто переказують «з корпоративного рахунку», «з депозиту» або ще яким-небудь «нестандартним» способом, тому потрібно «підтвердити» його отримання в банкоматі. При цьому шахраї просять потерпілих повідомити, коли вони будуть біля банкомата та по телефону «допомогти» з проведенням операції.
Подібної процедури в українській банківській практиці не існує. Однак жертви найчастіше, не сумніваючись, піддаються на вмовляння шахраїв, йдуть до банкомата і проводять продиктовані по телефону операції, після яких виявляють нестачу коштів на власній кредитній картці».
«Третім розповсюдженим видом шахрайства є зняття порчі, «вінця самотності», алкогольної залежності, повернення у сім’ю чоловіка чи дружини, виготовлення та продаж приворотного зілля тощо. У своїй біді, справжній чи уявній, люди готові шукати допомогу навіть у сумнівний спосіб та заплатити за досягнення своєї мрії будь-які гроші.
«Гадалки», «шептухи» та «знахарки» майстерно маніпулюють людською свідомістю, відволікаючи увагу в одних випадках і концентруючи її на собі в потрібні моменти, «грають» на потаємних бажаннях та прагненнях, знову і знову видурюючи ювелірні прикраси або чималі гроші».
Читайте також:
Мільйонна справа в суді – пшик. Лідера фінансової піраміди трошки оштрафували
Прикидався СБУшником, поліцейським, пораненим сином. Справа зека-лохотронщика
Поскаржитися на адвоката коштує півзарплати. Чому й за це тепер деруть гроші?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер