Верховний суд виніс остаточне рішення, яке оскарженню не підлягає. Розв’язку нещодавно отримала справа страшної аварії, в якій вижив тільки один. Цього одного — водія Олександра Заболотного — судили за те, що сів за кермо під наркотиками та порушенням правил дорожнього руху вбив двох своїх друзів.
Ця ДТП була більше 4-х років тому на Київській, в червні 2015-го, і обірвала життя двох молодих хлопців: 18-річного Максима Галуна та 20-річного Євгена Патлатого. Вони були пасажирами «Опеля», що в нічний час мчався до пляжу «Хімік» по Київській, і врізався в бетонний парапет на підйомі дороги з поворотом.
Машину від зіткнення на швидкості розвернуло в повітрі. Від удару вирвало колесо. Авто впало на приватному подвір’ї, яке знаходиться значно вище проїжджої частини. Там «Опель» врізався в загорожу. До того тіла хлопців-пасажирів повилітали із розбитих вікон. Водія ж врятувала подушка безпеки.
Як не намагався Олександр Заболотний разом зі своїми адвокатами довести, що він вижив у такій страшній аварії не завдяки подушці безпеки, а тому що міцно тримався за ручку дверцят, — не вийшло. Водій на судах розказував: їхав на передньому пасажирському місці. Він отримав незначні травми ноги і руки.
Про те, що водієм був інших хлопець, водій сказав не одразу. На місці очевидці, як раніше 20minut.ua розповідав у публікаціях про судовий розгляд, чули від нього одне. А в лікарні, після смерті Максима Галуна, Олександр Заболотний змінив свідчення. Сказав, що один із загиблих товаришів сидів на водійському місці і скоїв смертельне ДТП.
— Я не пам’ятаю цього, — казав про зміну своїх свідчень Олександр через роки, на судовому розгляді. — Пам’ятаю тільки, що було до аварії. Ми помінялися місцями з Галуном, я вхопився за ручку дверцят і тримався. Що потім було, не можу сказати. Я прийшов до тями через якийсь час, вже коли був в лікарні…
Його версію спростувало слідство, направивши до суду обвинувальний акт. Торік процес у Вінницькому міському суді в цьому кримінальному провадженні завершився обвинувальним вироком. Олександру Заболотному призначили покарання у вигляді 10-ти років позбавлення волі.
Відтоді він був під вартою. Сидів в СІЗО і оскаржував вирок в апеляційній інстанції. Під час слухань у Вінницькому апеляційному суді, нагадаємо, постійно просив змінити йому запобіжний захід на домашні арешт.
А захисники в апеляції доводили ту ж саму версію: їхній клієнт не був водієм. Потерпілі в цій справі, батьки та інші родичі загиблих юнаків, обурювалися: «Ми слухаємо брехню вже чотири роки!».
Після розгляду апеляційних скарг Заболотного та його адвокатів, в травні цього року, колегія Вінницького апеляційного суду підтвердила вирок першої інстанції. Але Олександр Заболотний не змирився — подав касацію. Касаційні скарги писали також обидва його захисники.
Журналістам вони після першого вироку сказали: засудили невинуватого. Але вже є рішення Верховного суду. І воно констатувало, що порушень під час розгляду в попередній інстанціях не було, рішення у Вінниці винесли обґрунтовані Законом і вони залишаються в силі.
Це означає, що судовий процес у справі резонансної аварії на Київській, завершився. Нагадаємо, що сказав на останньому слуханні у Вінниці Олександр Заболотний майже півроку тому:
— Я єдиний живий свідок, який пам’ятає всі обставини. І я говорив, що до моменту ДТП ми помінялися місцями. За ці 4 роки, які мене судили, в мене просто серце кров’ю обливається. Я знаю, що я не винуватий в цьому ДТП. Батькам загиблих не стидно приходити сюди і обвинувачувати мене в цьому всьому…
Мама Максима Галуна плакала, чуючи таке від винуватця смерті свого сина. Сьогодні вона, коли отримала рішення Верховного суду, полегшено зітхнула, бо вирок про 10 років тюрми не скасували, а справу не повернули на новий розгляд. Саме цього просив захист: щоб все досліджували заново.
«Суд не надав належної оцінки», «не дав відповіді на питання», «не вдавався до оцінки експертиз», «не пояснив», «не проаналізував», «не аргументував»… Такими фразами користувалися адвокати Олександра Заболотного, говорячи про рішення, винесені щодо їхнього клієнта вінницькими судами.
Ось як підсумував все Верховний суд у своїй постанові: «Перевіркою матеріалів кримінального провадження встановлено, що вина Заболотного (…) ґрунтується на доказах, які містяться в матеріалах справи, належним чином оцінених судами попередніх інстанцій».
Колегія Верховного суду чітко перелічила основні докази того, що Заболотний, а не хтось інший, був за кермом. Власник «Опеля» ввірив машину саме йому. Очевидці від Заболотного на місці ДТП чули, що він керував машиною. Експерти довели, хто де сидів до зіткнення, за механізмом отримання травм усіма учасниками аварії.
«Поміж показань потерпілих, свідків та висновків експертів, вина засудженого підтверджується даними протоколів огляду місця події, транспортного засобу, огляду трупів Галуна та Патлатого та освідуванням Заболотного», — читаємо в постанові, яка завершується ось таким рішенням: — «Касаційні скарги засудженого Заболотного, його захисників Дідиченка і Якименка залишити без задоволення, вирок Вінницького міського суду від 5 листопада 2018 року та ухвалу Вінницького апеляційного суду від 27 травня 2019 року — без змін. Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає».
Подробиці розгляду справи ДТП на Київській у вінницьких судах знайдете в цих публікаціях:
Читайте також:
Водія «Ауді», що збив прибиральницю і втік, знайшли в лікарні біля потерпілої
Сторож зарізав товариша і сховав тіло в старому автобусі. Вбивці винесли вирок
Таксист на «Опелі» їздив вночі по місту з вимкненими фарами і під наркотиками
Хотіла насолити поганому сусіду. Пенсіонерка поцупила мобільний — і отримала вирок
«Зупиняли машину, бо з неї випадала людина». Як ловили «Форд» з п’яними іноземцями
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер