Первоцвітами називають рослини, в яких період масового цвітіння припадає на ранню весну. Це переважно багаторічні кореневищні трави різноманітного вигляду, найчастіше з розеткою листків і безлистим пагоном– стрілкою, зазвичай наземні, рідко водяні. Наукова назва первоцвітів – ефемероїди (від грец. „ефемерос” – „одноденний” та „ейос” – „вигляд”), або „швидкоплинний”.
Весняні квіти є досить уразливими. За короткий термін вони мають встигнути вирости, відцвісти, утворити насіння, зробити запас поживних речовин. І, якщо ми перериваємо розвиток рослини, на другий рік можемо не знайти її там, де зірвали.
Згідно з дослідженнями, кущик конвалії цвіте один раз на сім-вісім років. Що вже говорити про інші рослини? Зникнення однієї із них може призвести до порушення діяльності цілої екосистеми. Через це загине чимало комах і тварин. За останні роки до «Червоної книги» потрапили рослини, які донедавна були в природі у великій кількості: первоцвіт, ковила, лілія лісова, тюльпан, хвощ, півонія, пізньоцвіт та інші.
Природоохоронна акція « Первоцвіт » запозичена Всеукраїнською Екологічною лігою і є Всеукраїнською природоохоронною акцією. Вона протягом багатьох років проходить на Вінницькій обласній станції юних натуралістів. Суть природоохоронної акції полягає в тому, що гуртківці виготовляють природоохоронні листівки, поробки, аплікації на захист весняних квітів.
В рамках природоохоронної акція “Первоцвіт” з метою ознайомлення дітей з весняними квітами та проблемою збереження ранньоквітучих рослин була проведена програма на станції юних натуралістів – «В гостях у первоцвітів». Вихованці гуртка «Юні натуралісти», які ходять до обласної станції, беруть активну участь в природоохоронній операції. Ними було виготовлено природоохоронні листівки з подальшим розповсюдженням в школах та по місту. Учасники природоохоронної операції «Первоцвіт» таким чином привертають увагу громадськості до проблем охорони ранньоквітучих рослин всієї України.
З метою заохочення дітей до захисту та дбайливого відношення до весняної краси, вихованці гуртка «Юні натуралісти» працюють на навчально-дослідній земельній ділянці, а саме на галявині трав’янистих рослин - символів України, займаються пересадкою весняних квітів.
За інформацією керівника гуртків Вінницької обласної станції юних натуралістів М. Каліновської.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер