Персона: голова Вінницького апеляційного адміністративного суду Віталій Кузьмишин розповів RIA про те, чому людям потрібно полюбити суди, про систему електронного суду, який ніяк, чомусь, не запрацює. А ще розказав про мільйони в декларації
Ми зустрілися з Віталієм Кузьмишиним у розпал робочого дня, ненадовго, але з конкретними питаннями про сьогоднішню ситуацію з судами, і дізналися, чим живе нині ВААС?
Чим взагалі займається адміністративний суд і скільки справ розглядається щорічно?
- Багато хто з людей думає, що суд – це обов’язково щось вороже. Насправді це не так. От візьміть наш адміністративний суд. Ми захищаємо простих людей від суб’єктів владних повноважень. Щоразу розглядаємо справи до органів місцевого самоврядування, до податкової інспекції, до управління пенсійного фонду, до архітектурно-будівельної інспекції, до патрульної поліції і т. д. І люди звертаються, щоб ми визнали рішення цих держструктур протиправними. І уявіть, що 90-92% усіх рішень виноситься на користь звичайних людей. При цьому, звертаю увагу, що лише в цьому півріччі нашим судом прийнято приблизно 3700 судових рішень. Вражає? Переконаний, що так.
Тобто, можна сказати, що адміністративний суд «з народом»?
- Так і є. Якщо не буде суду – люди будуть чинити самосуд. Якщо ми хочемо жити в цивілізованій державі, нам потрібен міцний незалежний суд. І це не тільки завдання суду, а всього суспільства, кожного громадянина нашої Держави. Завдання суддів: бути відкритими до людей, відновлювати та захищати їхні права.
У Вінницькій області три місяці тому запустили пілотний проект «Електронний суд». Як справи з цим на сьогоднішній день?
- У нашому суді елементи електронного судочинства діють ще з 2010 року, з моменту утворення суду. А розпочинали ми їх впроваджувати ще у Вінницькому окружному адміністративному суді, де я був головою з 2006 року по 2010 рік. Проте, лише три місяці тому вдосконалену систему електронного суду розпочали експериментально втілювати в декількох областях, зокрема й на Вінниччині, для подальшого її закріплення на законодавчому рівні. На жаль, до цього часу на повну потужність ця форма судочинства ще не запрацювала. Не всі учасники процесу розуміють її плюси та досить повільно переходять на електронний формат.
А чому так сталось? І що корисного в «електронному суді»?
- Одна і найголовніша проблема переходу на електронний документообіг у судовому процесі – зацікавити учасників, щоб вони могли повною мірою користатись його перевагами. На жаль, коли людина звикає до певного типу і способу життя, який стає звичним, їй дуже важко щось змінювати. Але впевнений, що все це прийде з часом, адже це не справа одного «кліка».
При цьому, на мою думку, у використанні системи «електронний суд», в першу чергу, мають бути зацікавлені державні органи, адже у них є для цього усі можливості. Потрібно лише бажання. Крім того, від активного використання електронного судочинства і ефективної роботи виграють всі: і Держава в особі її органів, і сторони процесу, оскільки Держава значно заощадить бюджетні кошти, а сторони у справі отримають доступність, відкритість, оперативність та оптимізацію робочого часу для представників державних структур.
Для того, щоб скористатись «електронним судом», необхідно створити власну поштову скриньку на сайті mail.gov.ua. При цьому обов’язковою умовою для входу в програму та відправки документів до суду в електронному вигляді з кабінету має бути електронний цифровий підпис, який попередньо потрібно отримати у відповідних органах. З цього приводу ми створили відеоінструкцію, яка міститься за посиланням https://goo.gl/Yu5Q8U
До речі, ми нещодавно проаналізували вашу декларацію. У сумі на родину у вас виходить 675 м кв. нерухомості і сукупний дохід усіх членів сім’ї становить 2 мільйони 792 тисячі 186 гривень. Звідки такі цифри?
- Після публікації у RIA/20minut.ua мені вже телефонувати з Міжнародного валютного фонду та просили у мене кредит. Жартую… Але, якщо серйозно, то кожну інформацію потрібно викладати з поясненням, тому що таким чином з людини можна зробити не тільки багату, а й викликати відносно неї агресію та наразити її на небезпеку. Через таку ж саму публікацію в Чернівецькій області зловмисники напали на родину судді
Але до декларації. Перш за все, хочу сказати, що в суму сукупного доходу, про яку ви говорите, включена не лише заробітна плата разом із соціальними виплатами. Ця цифра складається із доходів як моїх, так і дружини. Крім того, левову частку цієї суми складають кошти, отримані від продажу рухомого майна сім’ї. І це не той дохід, який ми звикли сприймати. Продав одне авто, купив інше, залишку коштів немає або якщо є, то зовсім незначний, а в прибуток всю суму від реалізації майна маєш показати.
Щодо нерухомості, то є, наприклад, будинок у мами з 2001 року. Я приїжджаю туди на три-чотири дні. Але, якщо я користуюсь хоч однією кімнатою, то маю вказати всю площу житла. Я міг би показати лише 25 кв.м, які використовую, але закон вимагає вказувати всю площу. Також моя дружина у 2008 році отримала службове житло 114 м кв. Законно? Законно. А всі ці квадратні метри прописали у власність мені. Свої статки ми декларуємо вже майже 20 років, а тому можна з легкістю прослідкувати все накопичене майно.
На завершення хочу сказати, що кожен повинен виконувати свою роботу якісно та добросовісно: лікар - лікувати, вчитель - навчати, будівельник - будувати, а журналіст - висвітлювати інформацію. Представники засобів масової інформації повинні об’єктивно показувати реальний стан речей, нічого не перекручуючи та не налаштовуючи одних людей проти інших, тоді будуть і люди в добробуті, і країна в розвитку.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Премьер гройша хочет ввести английское право - наверное от "большого доверия к судам в Украине"
https://odnarodyna.org/content/privatizaciya-groysman-protalkivayut-perevod-na-angliyskoe-pravo
Сколько раз сахар ("суды хорошие, а судьи святые") не говори, во рту слаще не станет.
Для того, аби Ви пане, чи-то пані, мали уявлення про те, як, насправді, працює суд, на який Вам вже котру добу не набридає нарікати, можете скористатись можливістю дізнатись про нього усе, що за ширмою...
У ВААС шукають креативних та активних співробітників:
https://www.youtube.com/watch?v=dBqIj8TWG-A&app=desktop
Так-що, "Ю ВелКом"!)
Это вы уже которые сутки пытаетесь выдать желаемое за действительное и продолжаете оправдываться.
Ваша писанина выглядит как "похвали мене моя губонько, бо ніхто інший не хвалить" так и вы сами себя хвалите - а остальные 40 млн. украинцев вас ненавидят и считают корупционерами, вороми и т.д. и надо сказать не без основательно.
Специально для судей живущих в матрице
http://korrespondent.net/ukraine/3528747-ukrayntsy-nazvaly-samye-korrumpyrovannye-hosstruktury-v-strane
http://biz.liga.net/ekonomika/all/novosti/3538504-nazvany-samye-korrumpirovannye-sfery-ukrainskoy-ekonomiki.htm
И перестаньте ТРЕБОВАТЬ взятки - тогда и перестанут давать.
Всё время пытаетесь ОПРАВДЫВАТЬСЯ- а это признак виновности.