- Чемоданний настрій відміняється, - сказав комбриг. – Ситуація складається так, що треба послужити ще півтора-діва місяці. Це не моя команда, а Генштабу. Замість серпня підете на дембель у вересні-жовтні.
Сержант, не хочеш на місце комбрига?
Із запису чути, як полковник «розпікає» підлеглих за те, що наприкінці служби бійці роблять все за правилом: своє відслужив, мені вже все до лампочки. Командир називає це поганою рисою, притаманною українцям. Бо треба справу доводити до завершення. Після чого хочеться затулити вуха – з уст полковника звучать «соковиті» матюки. Зробити це присутніх на нараді офіцери і сержанти, яких зібрали у Дружківці на Донеччині, зрозуміло, не можуть. Як зізнався у телефонній розмові один з них, таких добірних матюків він не чув на «гражданці». Ще більше добірний мат став звучати після того, коли один із сержантів висловив невдоволення перенесенням дембелю.
-Неправильно це, не по закону, - каже боєць. – Не тільки я так думаю, бійці просили передати те само. Ви би хоч підійшли до людей, сказали спасибі за те, що скоро рік, як лямку тягнемо.
І тут комбрига понесло: «Сержант, ти готовий стати на моє місце? – запитував командир стальним голосом. – Кажеш, освіта не дозволяє. А освіта дозволяє називати командирів під…ми? Ви жалієтеся, що вибилися з сил. А комбриг, по вашому, не вибився, він стожильний? Знаєте, скільки я був у відпустці? Один раз і це за майже два роки. Що у комбрига дома проблеми з дітьми, це вас, зрозуміло, не колише. І не тільки це. У нас у всіх є одна відповідальність – за державу, зцього все треба починати». Після цього він назвав сержанта людиною, яка вносить деструктив у ситуацію. Замість того, щоб налаштовувати підлеглих на те, що треба ще залишитися, поки прийде зміна. Нове поповнення, за словами керівника наради, поки що проходить підготовки.
-Сержант, якби ти заявив про це у Росії, здогадуєшся, де б уже був? – продовжував комбриг. Нагадав, що він фізично не має можливості спілкуватися з усіма бійцями. Команди передає бійцям через комбатів і ротних. Сподівається на сержантський склад, який найближче знаходиться до солдатів.
Мобілізація в чотири етапи
Полковник роз’яснив, чому переносять терміни демобілізації. За його словами, насамперед це викликано загрозою можливого літньо-осіннього наступу російсько-терористичних сил. Не можна у такий момент оголювати підрозділи. Саме тому командування Генштабу пригальмувало дембель у попередньо визначені строки – протягом серпня підрозділи бригади мали залишити усі ті, хто служить з літа минулого року. Розповів про їхнього бійця на прізвище Стовпа. Сказав, що після поранення у Донецькому аеропорту ампутували ногу. Незважаючи на це, солдат після лікування знов проситься у бригаду.
Проведення демобілізації планується у чотири етапи. Зокрема, орієнтовні графіки звільнення військовослужбовців у часові терміни та кількість бійців: з 21 по 30 вересня - 20%; з 1 жовтня по 10 жовтня - 20%; з 11 по 20 жовтня - 20%; з 21 по 31 жовтня - 20%.
Чому наказ доводять усно?
Коли комбригу нагадали про ротацію, він парирував: «Ротація – це слово-паразит, забудьте про нього». Стверджує, що військовослужбовців призивають служити і є таке поняття,я к відпустка. Хоча вона не обов’язкова. Комбриг переконаний, що ротацію вигадали у тих підрозділах, де мали достатню кількість особового складу, тому вони мали можливість час від асу замінювати один одного. Насправді це не передбачено жодним документом.
-Ми готові б ще послужити, але ж треба було про це завчасно попередити людей, бо у більшості з нас у серпні час виходити на роботу, - каже боєць на ім’я Ігор. – А якщо звільнять, що тоді? За законом, робоче місце має зберігатися рік під час служби в АТО, а тут вийде більше.
- Є указ президента, що тетя хвиля мобілізації має бути звільнена до першого вересня, - каже ще один військовослужбовець на ім’я Василь. – То це як розуміти – накази Генштабу мають більшу вагу, ніж укази президента? Можливо, тому наказ нам довели усно, а все має бути зафіксовано на папері, бо інколи слова високі чини мають властивість забувати.
Які документи готують для тих, хто йде зі служби
Іван Бездітний, юрист:
-Кмандир частини готує план звільнення. Цей план повинен обов’язково доводитись до відома військовослужбовців. Проводиться бесіда командира частини із військовослужбовцями, під час якої їм розповідається про їхні права, обов’язки та гарантії, які вони отримають при демобілізації, а також про їхні подальші дії. Військовослужбовцям надається увесь пакет документів: наказ командира військової частини про звільнення, про здачу посади військовослужбовця, про виключення його зі списку частини. Крім того, демобілізованим особам, яким не було надано учасника бойових дій, обов’язково видається пакет документів, що дають їм право на оформленнія статусу.
При звільненні військовослужбовцю видається направлення до військкомату за місцем проживання. У військкоматі військовослужбовець повинен стати на облік протягом п’яти діб з моменту виписки з військової частини. Після чого він має з’явитись на своїй роботі та відмітитись, що повернувся до виконань службових обов’язків, аби не бути звільненим. Коли поранений боєць працевлаштований, однак лікується у госпіталі або знаходиться у полоні і, відповідно, не може вийти на роботу через рік, його звільнення з частини відбувається після того, як виходять із закладів охорони здоров’я чи з полону
При демобілізації військовим передбачено одноразову грошову допомогу. 4% місячного грошового забезпечення військовослужбовця множиться на кількість місяців, які він провів у зоні АТО.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер
А у нас воюют срочники (для политиков они рабы на 1.5 года), которые КМБ все с метлой проходили, и офицеры, которые не имеют никакой мотивации воевать.
А за 150$ воевать, "хай они мне улыбаються", да еще и потом похороны будут оплачевать родители! Это все очень печально...