У чорта на задвірках: Карта найцікавіших міфів Вінниці

Будь-яке місто з багатовіковою історією обростає міфами. Вінниця — не виключення: її легенди пов’язані з історичними будівлями, незвичайними місцями та відомими діячами. 20minut.ua вибрали найцікавіші містичні історії — про привидів, секретні розробки та місця сили.

У чорта на задвірках: Карта найцікавіших міфів Вінниці

Не потрібно все сприймати на віру і пам'ятайте: це лише легенди та міфи. Якщо ми пропустили якусь цікавинку, або вам відома якась альтернативна історія - пишіть у коментарях. 1. Ставка Гітлера
У перекладі з німецької «Вервольф» означає перевертень. За даними вчених, обираючи місце для ставки, Гітлер консультувався з магами, екстрасенсами і астрологами з Інституту окультних наук у Берліні. «Вервольф» мав стати магічним центром. Навколо нього мали об’єднатися розрізнені країни Європи і початися завоювання світу.

Вінницька ставка була зменшеною копією головної ставки Гітлера — «Вольфшанце» у Східній Пруссії. Будували комплекс п’ять тисяч радянських військовополонених. Усіх до одного вбили. За загадкових обставин загинули й німецькі інженери, які будували ставку. Їхній літак вибухнув у повітрі.

2. Готель «Савой»
До прийняття християнства наші предки були язичниками. Існує легенда, що на місці готелю «Савой» колись було капище, в якому поклонялись Чорнобогу. За повір’ям, саме він забирав душі померлих в потойбічний світ. У бога темряви можна було вимолити побачення з померлими уві сні.

3. Замкова гора
Серед езотериків вінницька Замкова гора вважається місцем сили. На цьому місці колись стояв древній замок. Вважається, що наші предки не обирали місце випадково, а добре знали місця сили.

4. Психіатрична лікарня
Один з найлегендарніших об’єктів Вінниці, хоча аби зацікавити туристів навіть не потрібно придумувати страшні легенди, історія лікарні і так багата не дуже приємними фактами.  Ось цитата з книги «Історія психіатрії в Україні»: Серед лікувальних засобів, особливо щодо хворих з психомоторним збудженням, тоді широко застосовували кровопускання, опіки, п’явки, проносні засоби, оцет, голодування, водолікування і т. ін. Крім того, використовували і засоби обмеження: ремені, гамувальні сорочки, інколи навіть кайдани. Розповідають, що у лікарні після цього оселились привиди.

5. Книжка
Споруда будувалась в останнє десятиріччя Радянського Союзу. Окрім надземної частини має досить значну підземну, яку побудували для евакуації політичної верхівки та військового командування у бомбосховища. Ходили легенди, що «Книжка» називалась кодовою назвою «Айсберг». Після розпаду СРСР бомбосховища стали не потрібні і в одному з запасних виходів відкрили нічний клуб. Хоча подейкували, що розсекретили лише незначну частину будівлі.
Ходили чутки, що Книжка - центр підземного міста, до нього сходяться усі основні підземні ходи міста, які були збудовані за його багаторічну історію. Найкоротший тунель тягнеться до льохів, колишніх бомбосховищ міської лікарні ім. Пирогова, яка знаходиться тут же поруч біля «Книжки». Також можна помітити деяку архітектурну схожість між Книжкою і «Райдугою», які могли бути пов'язані між собою підземним тунелем.

6. Палац Грохольських
За довгу історію свого існування палац також не міг не обрости легендами. За часів кріпатства, Грохольські побудували від палацу секретний підземний хід щоб у разі чого втекти від повсталих селян. Хід замаскували, а таємницю його розташування суворо охороняли. Після вставлення в Україні радянської влади, Грохольські втекли до Польщі. Але забрати всі свої скарби вони не змогли. В той час і знадобився підземний хід.
До речі, персонал лікарні до цього часу використовує погреба палацу. Скарби, як і сам підземний хід, поки не знайшли.

7. Телевежа
На час будівництва вінницька телевежа була однією з найвищих споруд світу. Її висота сягає 358 метрів. Подейкують, що її кодова назва була Н358 і вежа використовувалась військовими трохи в інших цілях. Щось схоже на тотальний психологічний вплив на місцевих мешканців. Після розпаду СРСР досліди припинились.

8. Підземелля лікарні
У 20-ті роки ХХ століття на території Поділля «бушувала» епідемія тифу. Багато хворих лікувалось саме в лікарні на перехресті вулиці Магістратської та Оводова. Багатьох врятувати не вдавалось і гори трупів тимчасово складали в підвалах госпіталю. Часи тоді були не спокійні і ось одного разу поруч з лікарнею відбулась невелика сутичка між ворогами партії і радянськими військами, пролунав вибух, земля здригнулась, конструкції в частині підвалів не витримали і завалилась. Розбирати і відкопувати заражені трупи ніхто не став, вирішили так їх і залишити до тих пір поки не розберуться з більш нагальними справами. Але пізніше було вирішено вхід у завалену частину лікарні просто замурувати, а про інцидент забути.

9. Острів Кемпа
Езотерики вважають, що острови мають свою власну енергетику. Частина суші, яка не належить жодному берегу вважалась «межею». Саме до таких енергетичних об’єктів зараховували острів Кемпа.

10. Єзуїтський монастир
В приміщенні колишнього монастиря зараз знаходиться архів. Розповідають, що там час від часу з’являється привид монаха єзуїта. Після таких проявів кажуть, священники в храмі обов’язково правлять службу за упокій померлих.

Євгеній Бойко-Якубовський, антрополог
Люди котрі займаються езотерикою досить часто вважають Вінницю одним з «сильних місць». Загалом навіть знаю кількох людей, які ще за радянських часів приїжджали до нас, щоб займатись езотерикою. Тому в загальноукраїнських уявленнях Вінниця посідає одне з цікавих місць.
Як науковець однозначно можу сказати, що це все конструйовано людьми. Людині потрібно вірити, що є якісь речі, котрі від неї не залежать. Це для того, щоб не брати на себе відповідальність за певні свої дії чи проколи. Коли людина зазнає невдачі, їй легше сказати, що на неї хтось не так подивився чи людина знаходиться не в тому місці. Люди схильні створювати довкола себе образи. В українців є міфологічний склад уявлень, в широкому розумінні. Сюди належать і більш давні вірування. Ми схильні до того, щоб створювати простір навколо себе за тим самим принципом, що і в своїй уяві. Через те з’являється багато подібних вірувань.

Коментарі (16)
  • Олег Левадный
    Клиника. Для справки - легенда должна хоть немного походить на правду, а не являться образцом бреда сумасшедшего. Если не стоит задача выставить перед туристами экскурсовода имбецилом, наймите для написания легенд не идиота, и, желательно, не "винничанина в первом поколении" из мухосранска.
    Next reply Олег Левадный
    Ну доктор, мабуть за все наше довготривале знайомство, я з Вами погоджуюсь.
    Поpошок reply Next
    Теж перший раз підтримаю цього кримського ватника
  • Олексій
    Редакція, ви хоч контент від "брєда" фільтруєте?
    Ігор Глушко reply Олексій
    Ви помітили що на початку було написано .міфи.
  • Анонім
    О, ещё забыли про подземный ход под Южным Бугом где две телеги могут разьехаться.
    Анонім reply Анонім
    і про бункер ворошилова )))
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Вінниці за сьогодні

21:00 Хлороформ, амоній і залізо знайшли у воді жителів Вінницького регіону 20:23 Від ринку Каліча до Муніципального: історія Вінницьких базарів у фото та фактах photo_camera 20:02 Заборонений лівий: на Хмельницькому шосе встановили обмежувальні стовпчики 19:19 Плавання, гандбол і не тільки: що доступно дітям і дорослим у спорткомплексі «Аква-Він» Від читача 13:08 Поліцейські екстрадували організатора злочинної групи паліїв, який переховувався за кордоном 19:02 В центрі міста з’явиться окрема смуга для громадського транспорту. ОПИТУВАННЯ 18:03 Масове отруєння в Калинівці: після шаурми в лікарні опинилося 25 людей, серед них семеро дітей 17:45 Троє дітей без даху над головою: у Крушинівці дрон знищив будинок родини 17:12 «Щоб не робив, бачу пораненого сина»... 14 дронів з іменами Героїв полетіли до бійців «Азову» 16:18 У Вінниці завершують реконструкцію Соборної. Тролейбуси змінять графік руху 15:34 Керівницю «Вінницязеленбуд» внесли до реєстру корупціонерів. Хто тепер керує підприємством? 14:52 У сервісному центрі Вінниці вперше зареєстрували гірничого велетня. Спецтехніка отримала номер 00001 14:24 У Вінниці планують відкрити нові заклади освіти. Де та які саме? 14:08 Липневі тури від Офісу туризму: музей трамвая, пошуки дзену і смарагдова вода чекають на вінничан 12:54 Вінницьку прокуратуру очолив Олег Ткаленко — прокурор з мільйонними статками 12:02 Героя України Максима Устименка, який загинув у бою на F-16, чекали вдома на Вінниччині photo_camera 11:06 У Вінниці врятували жінку з раком і тяжкою хворобою серця. Медики провели комбіновану операцію 10:40 Де замовити смачний торт, печиво та інші солодощі у Вінниці (партнерський проєкт) 10:08 Поліцейський зробив пропозицію випускниці просто на сцені медуніверситету play_circle_filled 09:46 Оперативна інформація для вінничан: де і чому не буде світла та води 1 липня
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Афіша та квитки на Moemisto.ua Афіша:
keyboard_arrow_up