Як боротись з булінгом: інструкція для дітей та батьків. Розповідає адвокат

Як боротись з булінгом: інструкція для дітей та батьків. Розповідає адвокат
 • Знущання в школі замінили модним словом «булінг», однак ситуацію це ніяк не змінило. Моральний тиск, зіпсовані речі і жорстокі побиття набирають безліч переглядів і коментарів у мережі.
 • Запитали в адвокатеси Олени Грабік, як правильно та своєчасно реагувати на прояви цькування.

Згідно з дослідженнями, 24% українських дітей хоча б раз стикались із цькуванням у школі. З них менше половини розповідало про цей досвід батькам, рідним та друзям. Дуже часто булінг призводить до непоправних наслідків, а тому останнім часом у світі активно говорять про те, як зупинити шкільне насилля.

Що каже закон

Стаття 1 Закону України «Про освіту» передбачає, що булінг (цькування) — це дії або бездіяльність учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Основними ознаками булінгу є:

 • систематичність (повторюваність) діяння;
 • наявність сторін — кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);
 • дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Згідно з частиною другою статті 25 Закону України «Про освіту» нагляд за проявами булінгу першочергово покладається на засновника закладу освіти або уповноваженої ним особи. Вони мають забезпечити заходи спрямовані на запобігання та протидію цькуванню.

На підставі частини третьої статті 26 Закону України «Про освіту» керівник закладу освіту в межах наданих йому повноважень забезпечує створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу (цькування), у тому числі:

 • затверджує та оприлюднює план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу в закладі освіти;
 • розглядає заяви про випадки булінгу та вживає відповідних заходів реагування;
 • забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу;
 • повідомляє уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу в закладі освіти.

На вимогу частини третьої статті 53 Закону України «Про освіту», здобувачі освіти зобов’язані:

 • виконувати вимоги освітньої програми, дотримуючись принципу академічної доброчесності, та досягти результатів навчання, передбачених стандартом освіти для відповідного рівня освіти;
 • поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм;
 • відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я, здоров’я оточуючих, довкілля;
 • дотримуватися установчих документів, правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, а також умов договору про надання освітніх послуг;
 • повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу.

Педагогічні працівники зобов’язані повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу, свідком якого вони були особисто або інформацію про які отримали від інших осіб, вживати невідкладних заходів для припинення булінгу.

Зміни щодо протидії булінгу внесено також до спеціальних законів «Про дошкільну освіту», «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про професійну (професійно-технічну) освіту», «Про вищу освіту».

Відповідальність за булінг

Стаття 173-4 адмінкодексу України як покарання за булінг передбачає накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин. За повторне порушення — накладення штрафу від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.

Булінг, вчинений малолітніми або неповнолітніми особами віком від 14 до 16 років, — тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу — тягне за собою накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.

Що потрібно робити

 1. Зафіксувати пояснення дитини та оформити їх письмово з метою майбутнього використання у разі необхідності.
 2. Звернутися за психологічною допомогою та зафіксувати даний факт.
 3. Повідомити вчителя та керівництво школи про випадок булінгу та попросити його спостерігати за проблемною ситуацією, вжити необхідні заходи протидії.
 4. Провести розмову з батьками, чиї діти займаються булінгом, та спробувати переконати їх вплинути на своїх дітей та попередити в майбутньому негативну реакцію учасників булінгу та рецидив з боку їх дітей.
 5. Звернутися з заявою на директора школи або уповноважену особу про булінг з докладним описом випадку, зазначенням точної інформації (дата, місце, прізвище учасників, хто вчинив, що вчинив тощо) та вимогою вжити заходів для неповторення випадків булінгу в майбутньому. Продублювати дану заяву у разі необхідності до міністерства освіти України.
 6. Звернутися до експерта з моральної шкоди для підрахунку моральних та (у випадку їх нанесення) матеріальних збитків в сталій матеріальній сумі. Ця сума у майбутньому може бути виставлена для відшкодування у позові до батьків порушника та стягнута з них у якості компенсації за спричинену шкоду.
 7. Направити заяву про вчинення адміністративного правопорушення за ст. 173-4 КУпАП  та продублювати дану заяву на прокуратуру для контролю.
 8. Після цього варто підготувати цивільний позов про компенсацію моральної та, у разі наявності, матеріальної шкоди
 9. Ефективним засобом також є залучення преси для сприяння розголосу даної ситуації для здійснення морального тиску на кривдника та його батьків.
   

Читайте також:

Коли дітям не можна знімати відео на телефон у школі. Розповідає адвокат

П’янка на роботі. Лікарі Пироговки влаштували застілля о дев’ятій ранку

Як правильно «воювати» з шумними сусідами. Розповідає адвокат

Що робити, якщо у вас вкрали речі у магазині. Розповідає адвокат

Слідкуйте за новинами Вінниці у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі (1)
 • AK

  Більшість порад з пальця висмоктані і побудовані нефахово як для юриста, а решта статті — реферат-копіпаста школяра на рівні 9 класу.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
16:04 На Пирогова Ford на переході збив жінку, яка йшла на «червоне» play_circle_filled 15:37 Шукають Романа Галайко, який три роки тому втік з лікарні 14:55 Смертельне падіння. З вікна восьмого поверху випав 3-річний хлопчик 14:11 Били та відбирали цінні речі: двоє хлопців 18 та 19 років нападали на перехожих photo_camera Від читача 14:16 Конгрес Свідків Єгови 2020 року відбудеться онлайн 14:00 Фанати трамваїв: швейцарець у Вінниці орендував вагон і годину їздив по місту 13:01 У Гайсині ледь не втопилася 45-річна жінка. Вчасно приїхали рятувальники play_circle_filled 12:16 Літо вдалось! Підсумки Summer IT-Camp 12:05 Пригоди львівського сміття: звідки та скільки фур привезли на Жмеринщину play_circle_filled photo_camera 11:08 Кількість хворих на COVID-19 перейшла позначку у 3 тисячі. Дані по Вінниці та районах play_circle_filled 10:27 Поблизу Вінниці Jeep на смерть збив АТОвця. Рідні шукають свідків 09:41 Важливе за вчора. Найцікавіші новини 10 серпня, які ви могли пропустити 09:40 Карантин - глухий кут чи перспектива? (Новини компаній) 08:51 COVID-19 в Україні: понад 83 тисячі інфікованих та +29 летальних випадків за добу play_circle_filled 08:17 Понад 150 років тому відкрили перший майданчик для катання на роликах. Все про 11 серпня play_circle_filled 20:25 Локальні дощі та незначне похолодання. Україною пройде атмосферний фронт 19:18 У Калинівці чоловік облив спиртом та спалив свою дружину. Його взяли під варту 18:59 На П’ятничанах скажений пес покусав людей. У мікрорайоні ввели тимчасові обмеження play_circle_filled 17:58 Восьмирічну Женеву, яка зникла на Театральній, знайшли на Батозькій 17:00 Маєток, віпи і Настя Каменських: як вінницький ковбасний магнат доньку заміж видавав stars
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up