Як прибрати гіпертонус у дитини

Як прибрати гіпертонус у дитини
У дітей у віці до шести місяців дитячі неврологи часто діагностують такий стан, як гіпертонус - дитина постійно перебуває в якомусь напруженому стані. Це сигнал того, що з її нервовою системою не все гаразд

Часто буває так, що найбільш характерна поза для новонародженої дитини - ембріональна: руки зігнуті, кулачки на рівні грудної клітини, ніжки підігнуті і злегка розведені в сторони, голова трохи закинута назад. Навіть стопи вона намагається в кулачки зібрати - вони набувають форму півмісяця. Таке постійне згрупування - ознака напруги м'язів-згиначів.

Хвороба формується до народження

Основна його причина - постійний дефіцит кисню в період внутрішньоутробного розвитку (так звана гіпоксія плоду). Гіпертонус у дитини може виникнути через проблеми мами - підвищеного тонусу матки під час вагітності, сильного токсикозу в першому триместрі, коли формуються всі системи організму дитини, анемії. До нього можуть призвести повторювані хвороби під час вагітності (той же грип).

Як правило, до півроку такий підвищений тонус м'язів поступово зникає. Але не у всіх, і це сигнал того, що з нервовою системою дитини не все гаразд. Втім, гіпертонус у дитини, як правило, виявляють вже при першому огляді і відразу призначають лікування - масажі, ванночки і так далі. І з цим затягувати ні в якому разі не можна - адже навіть невелику затримку в моторному розвитку в майбутньому буде дуже складно надолужити.

Сам дитині діагност

Втім, те, що лікарі у нас можуть іноді щось і упустити - стало практично нормою. При такому конвеєрному потоці пацієнтів у них часто приділити дитині достатньо уваги просто немає часу, а з нинішньою версією сімейної медицини - часто і просто не вистачає знань. Тому батьки повинні самі знати, на що звернути увагу лікаря, адже напружені м'язи - не єдиний симптом гіпертонусу.

Дитина може плакати без причини, при цьому у неї синіють губи і нігті, тремтить підборіддя. Дитина погано спить, здригається при найменшому шумі. У неї вимушене положення голови (закинута назад), долоньки зібрані в кулачки, великі пальці знаходяться всередині.

При виникненні подібних симптомів до лікування приступати потрібно негайно. Основне лікування при гіпертонусі - масаж, гімнастика та плавання. Звичайно, основний лікувальний масаж повинен проводити спеціаліст, але і вдома, самостійно, теж дещо можна і потрібно робити. Єдина умова - робіть все дуже акуратно.

Масажуємо дуже лагідно

Важливо: масаж потрібно проводити в максимально комфортних для немовляти умовах. Малюк має виспатися і бути неголодним, інакше масаж може викликати в нього негативну реакцію і дитина може розплакатися, що навпаки, тільки посилить м'язову напругу, і результат буде протилежний. Важливо, щоб у кімнаті було тепло: переохолодження також сприяє ще більшій напрузі м'язів. Найкраща температура для масажу - від 18 до 22 градусів тепла.

Ні в якому разі не можна проводити масаж після того, як малюк поїв: після годування повинно пройти щонайменше година-півтори. Кращий час для масажу - з ранку і до обіду. Можна, звичайно, і в другій половині дня, але не занадто пізно ввечері.

Основні вправи

Початкове положення у вправах 1-7 - малюк лежить на спині.

1. Одну ногу дитини випряміть і притримуйте в області колінного суглоба. Іншу зігніть у колінному суглобі і трусіть рухами відводячи в бік стегно з легким тиском на його внутрішню поверхню. Затримайтеся на кілька секунд в положенні максимального відведення. Потім ноги поміняйте (по п’ять повторів з кожної сторони).

2. Розведіть в сторони випрямлені ноги малюка, при цьому п'яти повинні ковзати по поверхні столу (5-7 повторів).

3. Підніміть прямі ноги дитини під прямим кутом до поверхні столу. Розведіть їх в сторони (5-7 повторів).

4. Візьміть ноги дитини так, щоб ваші руки розташовувалися в області колінних суглобів, повільно підніміть ніжки над поверхнею столу, згинаючи їх тільки в тазостегнових суглобах; колінні суглоби зафіксовані. На певному етапі ви відчуєте опір руху і початку згинання ніг в колінах. Надавайте протидію згинанню ніг в колінних суглобах, збільшуючи на кілька сантиметрів амплітуду руху, розтягуючи м'язи-згиначі. Затримайтеся на кілька секунд і поверніть ніжки у вихідне положення (4-5 повторів). З кожним заняттям кут вільного підйому ніг буде збільшуватися.

5. Розтягуйте литкові м'язи. Для цього згинайте стопи в гомілковостопних суглобах до прямого кута. Ніжки при цьому повинні бути випрямлені в колінних суглобах (7-10 повторів).

6. Ноги малюка зігніть в колінах і стопи поставте на стіл. Одночасно інтенсивно розтирайте зовнішній і внутрішній краї стопи великим і вказівним пальцями. Відповідна очікувана реакція - підведення миска над поверхнею столу при п'яті, яка спирається на стіл.

7. У положенні дитини лежачи на спині із зігнутими ногами покатайте маленький масажний м'ячик. Обхопіть рукою стопу малюка, встановіть її на м'ячик в прямому положенні і при русі від себе доводите стопу до зіткнення п'яти зі столом. При русі до себе з поверхнею столу стикається мисок дитини (по 10 повторів з кожної сторони).

8. Покладіть дитину на живіт, ніжки випрямлені, стопи повинні звисати з краю столу. Робіть рухи, що погладжують, по підошві від п'яти до миска з легким тиском в кінці, домагаючись розслаблення м'язів.


Маргарита-Наталія Ситник (32)

лікар-неонатолог Обласної дитячої лікарні


- При гіпертонусі дуже добре допомагає плавання. Вода чудово розслабляє м'язи в цілому. Тому бажано з тритижневого віку купати новонародженого у великій ванні - нехай він вчиться плавати на спині і на животі. Трохи пізніше можете піти з дитиною в басейн. У неглибокому «жабнику» можна підтримувати малюка під живіт, поки він буде працювати руками і ногами. Але потрібно все ж обов'язково проконсультуватися з лікарем: плавання при гіпертонусі призначає педіатр або дитячий невролог.
 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:00 Сонце палитиме в неділю. На Вінниччині очікують до +34°C 20:26 У Гайсинському районі з річки Південний Буг дістали тіло 47-річного чоловіка 20:06 У Вінниці вручили житлові сертифікати 60 родинам військових і загиблих Героїв photo_camera 19:05 У Тростянецькій громаді за понад вісім мільйонів відремонтували дві ключові дороги державного значення Від читача 15:10 Кінологічний центр — не розкіш, а потреба ! 18:09 Ведмежата Подільського зоопарку тішать відвідувачів літніми водними іграми play_circle_filled 17:06 У Вінницькій області за пів року зафіксували 79 випадків сказу серед тварин 16:02 Як будували мазанки на Поділлі: від глини і соломи до саману й кізяка photo_camera 15:07 Рецидивіст з Одещини побив, зв’язав та вкрав майно у старенької – суд виніс вирок 14:14 У Вінниці почали змінювати головну вулицю. Що робитимуть найближчим часом? (Візуалізація) 13:06 На набережній Roshen відбувся благодійний концерт на підтримку бригади «Червона калина» play_circle_filled 11:43 Смертельні аварії на Вінниччині: у Барі загинула 75-річна велосипедистка, у Турбові — 24-річний мотоцикліст 11:11 Вінниця в Instagram. Кращі фото за тиждень, що минає 10:43 У Вінницьких Хуторах сварка під чарку закінчилася ножовим пораненням 10:18 Над Україною летіли 322 дрони. Основний удар — по сусідній Хмельниччині 09:56 До Дня спортивного журналіста у Вінниці започаткували футбольні змагання пам’яті колег photo_camera 09:52 На Магістратській водій KIA збив мотоцикліста. Подробиці аварії play_circle_filled 09:12 Вінниця прощається з Героєм: пішов із життя легкоатлет і захисник Анатолій Зерук 08:16 Цей день, 5 липня: яке сьогодні свято: традиції, заборони і прикмети
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up