Програма «стоп-грип», що передбачає інформування, профілактику, діагностику, адекватне лікування та противірусну терапію мала розпочатися 31 жовтня.
Аби перевірити на собі, як працює програма «стоп грип», журналіст RIA вирушила в цей день до центру медико-санітарної допомоги №2 (вул. Магістратська, 44), щоб отримати вакцинацію від грипу.
Але не склалося.
— Добрий день, хочу вакцинуватися від грипу, — звернулась журналіст відповідно до плану «Як отримати вакцинацію». А саме за пунктом №1 «Звертаємося до рецепції центру медико-санітарної допомоги».
До пункту №2 «Йдемо на огляд до сімейного лікаря». Пункту №3. «Визначаємось з показами та протипоказами до вакцинації» та № 4. «Йдемо до аптеки, яка бере участь у програмі «стоп-грип», платимо 50% від вартості вакцини». Діло не дійшло. Тому що…
— Ой, ви спочатку сходіть до кабінету щеплень, та запитайте, чи є вакцина, — відповіли на рецепції.
На третьому поверсі лікарні в кабінеті щеплення привітна лікарка сказала, що вакцини у них немає. Запросила присісти, записала номер телефону кабінету щеплень, сказала звертатись у разі потреби.
— До сімейного лікаря вам зараз йти немає зиску, тому що огляд та вакцинацію потрібно робити в один день, — сказала лікарка. — Тож сидіти в черзі, отримати покази (чи протипокази) до вакцинації…, толку?
Чекаємо «добро» на вакцину
На презентації програми «стоп грип» головний лікар міста Олександр Шиш сказав, що в Міністерстві охорони здоров’я лише 18 жовтня (досить пізно) визначилися з вакциною на епідемічний період 2016-17 років. Мова йшла про «Ваксигрип». Попередня вартість якої складає 180 грн. Але 10 -11 тисяч вінничан, які перші звернуться до медичних закладів по профілактику, можуть отримати її за 50% вартості (діти-інваліди та позбавленні батьківського піклування безкоштовно).
За словами лікаря, вінничани мали досить мало часу — перший тиждень листопада, щоб вакцинуватися та отримати імунітет від грипу якраз на перший-другий тиждень грудня (саме тоді очікується перша хвиля епідемії грипу, і саме місяць потрібно на отримання імунітету). Але.
— На 1 листопада Міністерство охорони здоров’я не дало задовільної відповіді стосовно того, щоб вакцина потрапила на український фармацевтичний ринок, — говорить Олександр Шиш. — Мова йде про те, що вакцини немає не лише у Вінниці, її поки що немає ніде.
Сподіваємось, що це питання вирішиться якнайшвидше, як тільки буде «добро», вакцини одразу потраплять до центрів медико-санітарної допомоги та аптечної мережі.
До речі, про аптечні мережі. За словами Олександра Шиша, на сьогоднішній день три аптечні мережі висловили бажання взяти участь у програмі «стоп грип». А саме: «Комунальна аптека», «Авіцена» та «Конекс». Та хто саме запропонує найнижчу ціну за вакцину, говорити поки що рано, адже вакцини немає.
Хоча лікарі кажуть — якщо людина не встигла вакцинуватися (за будь-яких причин), в цьому випадку можливе застосування екстреної профілактики, тобто препаратами, які використовуються для лікування, можна користуватися для профілактики. Але людина має обов’язково звернутися до лікаря про доцільність цих ліків.
Унікальна програма від грипу
Юрій Мостовий, професор, доктор медичних наук
— Вакцинація, це один з найдієвіших впливів на епідемію. Правда, культури вакцинації в Україні немає, у нас є антикультура і навіть серед лікарів. Хоча вакцинація може нашкодити, якщо її зробити не за показами, або знехтувати протипоказами. Насправді є певний контингент і дітей, і дорослих, яким вакцинацію робити не слід, тому що вона може призвести навіть до смерті. Наприклад, діти з розладами психічного статусу, з частими вірусними захворюваннями в анамнезі, ті, що недавно перенесли інфекційне захворювання. Їм робити вакцинацію не можна, бо буде більше шкоди, ніж користі. А стосовно дорослих варто зазначити тих, кому необхідно зробити вакцинацію. Це люди старші 65 років, хворі на цукровий діабет, на гіпертонію, ті, що мають ішемічну хворобу серця, особливо які перенесли інфаркт, або ті, що мають захворювання нирок. Ось вони в першу чергу мають подумати про вакцинацію, тому що навіть банальна вірусна інфекція призводить до загострення загального стану організму, не говорячи вже про те, що грип перебігає у них вкрай важко. Стосовно ускладнень найстрашніше - пневмонія. На час епідемій грипу частка пневмоній зростає. Але не всі пневмонії на щастя грипозні, більшість має бактеріальну природу і лікується антибіотиками. Якщо у людини виникає класична вірусна (грипозна пневмонія) то вірогідність смерті дуже велика.
Вакцина «Ваксигрип» може застосовуватися від шестимісячного віку. Вартість вакцини може складати близько 180 грн, а вартість доби в реанімації з важкою пневмонією - від 2000 грн (вибір за вами). За епідемічний період минулого року в Україні померла 391 людина, у Вінниці - 24. Вакцинуватися можна лише за призначенням лікаря. Просто так прийти в аптеку і купувати вакцину не варто, тому що вона потребує певних умов зберігання. Якщо ви купите вакцину, потримаєте її кілька хвилин у руках, потім приїдете з нею до медичного закладу, медичний працівник на законних підставах може відмовитися вам її робити. Адже при неправильному зберіганні (транспортуванні) вона в кращому випадку втратить свої властивості.
Швидкими тестами, які є в аптеках та в медичних закладах, можна визначити наявність грипу лише на ранніх стадіях захворювання (1-3 дні). Робити їх не складно: береться мазочок з носоглотки спеціальною пластинкою, на неї капається спеціальна рідина (усе є в наборі тесту). Перед проведенням тесту на пластинці має проявитися зелена лінія, яка говорить про те, що тест готовий до роботи. Якщо лінія не проявилась - тест не працює. Якщо є, то ще через 15 хвилин після проведення може проявитись ще одна лінія, яка засвідчує, що там є вірус грипу типу А, і окрема лінія іншого кольору про грип типу В. Але краще, щоб ці тести робив лікар.
Довідка: За данними, наданими Степаном Томіним, завідувачем епідемічного відділу Держсанслужби):
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
З заплат і пенсій є податок на утримання лікарень.
Потрібно лише переглянути розмір цих коштів та ефективність їх використання
кстати, конструкция заголовка очень универсальная. последние пару лет её можно активно применять к бесконечным балабольствам как недо-депутатов, так и шоколадника