На минулому тижні писали, що біля входу в Лісопарку завершують будівництво модульної вбиральні. Конструкція з нержавіючої сталі, має утеплені стіни та опалення, пристосована для потреб людей з інвалідністю та коштує 1,5 мільйона гривень. Вінничан обурили витрати міста на вбиральню, яка за ціною трикімнатної квартири.
У мерії пояснили, що півтора мільйона — це не тільки сама вбиральня, а і 400 метрів труб водогону і каналізації, підключення до електромережі тощо. Сам туалет коштує до 700 тисяч гривень.
Вінницький досвід з «туалетами за мільйон» не унікальний. Так, зокрема, вчинили у Хмельницькому торік.
Вбиральню з металу поставили у центрі міста, на початку пішохідної вулиці. Усередині — унітаз, пісуар, рукомийник, сушарка. Є стіл для того, щоб можна було замінити дитині підгузки. Має низький поріг та поручні для людей з інвалідністю.
Вхід платний — 5 гривень. Щоб справити свої потреби користувач туалету має 16 хвилин: після 15-ї хвилини у вбиральні лунає попереджувальний сигнал таймеру. Щоб вийти, потрібно натиснути кнопку біля дверей.
Але місцевих жителів дивувала ціна — за туалет влада Хмельницького заплатила 950 тисяч гривень.
— Міська рада наводила приклад Івано-Франківська, що там таку ж вбиральню поставили. І тому це нібито нормальна ціна для такої модульної вбиральні, — говорить головний редактор сайту vsim.ua Максим Фарина.
Туалет в них не ламався, хоча на початку були проблеми з купюроприймачем: гроші вбиральня брала, але двері не відчинялися.
— Громадські туалети в нас це болюча тема. Їх не було зовсім: в центрі діяв підземний туалет, який з роками вийшов з ладу. Ми цю тему підіймали в своїх публікаціях, підхопили інші ЗМІ. А наш міський голова та його команда сильно переживають за свій імідж, тому вирішили встановити туалет, — говорить Фарина.
Перед самими виборами в Хмельницькому відкрили ще одну вбиральню — вже за 2,6 мільйона гривень.
І на цей раз, її будували з цегли, всередині багато кабінок: окремо для жінок та чоловіків. Ще є й кімната «матері та дитини».
— Чистенька, більш містка й також встановлена у людному місці. Від модульних туалетів у нас поки відмовилися. Можливо, через критику і те, що за одну кабінку бюджет заплатив майже мільйон, — додає Максим.
За скільки встановлюють модульні вбиральні інші українські міста — відшукали дані у ProZorro.
У Корестені, що в Житомирській області, на туалет витратили 650 тисяч гривень. За ці кошти поставлять туалет на три кабінки, з місцем для касира. Стіни утеплені, в комплект входить сантехника, підключення до комунікацій.
Туалет рівно за 999 тисяч гривень придбали у Кривому Розі. У вартість входить: конструкція з оцинкованої сталі, з утеплювачем; три кабінки, туалети, рукомийники, настінні обігрівачі та підключення до електрики. Про підключення до водогону, каналізації — у документації ані слова.
У Краматорську, що на Донеччині, на облаштування модульного туалету витратили 1,2 мільйона гривень. Технічних характеристик вбиральні в підряді не вказано. Але є ціна — 791 тисяча гривень за туалет. Іншу суму витратили на підключення до мереж та благоустрій території навколо туалету.
У Києві вирішили витратити понад дев’ять мільйонів гривень на п’ять громадських туалетів. Ціна кожного — 1,9 мільйона гривень. За такі кошти підрядник продав столиці туалети, які має автоматичне миття та дезінфекцію після кожного відвідувача; можна сплачувати купюрами, так і банківськими картками; таймер максимального користування — 15 хвилин. Всередині туалету є вся необхідна сантехніка, тривожна кнопка, утеплені стіни мають антикорозійний, антивандальний захист.
Журналісти «20хвилин», нагадаємо, порахували скільки коштують похорони у Вінниці.
Як ставитесь до облаштування громадських туалетів за понад 1 мільйон?
Читайте також:
Лікарням та хокею — гроші, Вінниці — нові села. Які рішення ухвалили депутати Ради-8
Доставка газу може подорожчати з 1 січня. Скільки будемо платити?
Чи вистачить 600 мільйонів гривень на оновлення аеропорту «Вінниця»:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 49 від 4 грудня 2024
Читати номер
Олександр Зелений
Наталия Войт
Юрій Кравчук
Martin Libher