Нацкомісія, що що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, 9 грудня, ухвалила проект про зміну плати за розподіл для облгазів. Йдеться про 21 компанію, серед яких є й вінницькі.
Так, для споживачів «Вінницягаз» тариф може зрости майже удвічі: з 1 гривні 16 копійок до 2 гривень 17 копійок за кубометр на місяць. А для споживачів товариства «Газовик» зростання може бути у 1,8 разів: з 1 гривні 91 копійки до 3 гривень 35 копійок.
З мапи, яку склали фахівці порталу «ГазПравда» видно, що найменше зростання тарифу на доставку газу отримає «Київгаз»: всього шість копійок. Це можна пояснити тим, що в столиці велика кількість споживачів, що зменшує собівартість послуги.
Нові тарифи можуть почати діяти вже з 1 січня 2021 року. Однак, це ще не остаточне рішення.
— НКРЕКП ще має провести обговорення оприлюднених тарифів, і тільки після цього ухвалить рішення, — говорить речниця «Вінницягазу» Лариса Логінова. — Ми подавали свої розрахунки економічно-обґрунтованого тарифу, хоча у ньому закладені не всі наші витрати. Зростання з 1 січня є закономірним, адже збільшується мінімальна зарплата (до 6000 грн - авт.), щомісяця змінюються ціни на газ, який ми закуповуємо для виробничо-технологічних втрат.
Після оприлюднення проектів постанов на сайті НКРЕКП споживачі, представники ГО та інші можуть письмово надати свої зауваження, пропозиції до проекту протягом 10 днів.
У проекті рішення вказані аргументи, які пояснюють необхідність збільшення вартості доставки газу. Серед них:
Компенсація недоотриманої тарифної виручки за 2015-2019 роки. У «Вінницягаз» пояснюють, що компанія мала незмінний тариф від 2015 року. І це принесло газовикам понад півмільярда гривень збитків.
Компенсація витрат, пов’язаних із різницею в цінах при закупівлі у 2015-2019 роках природного газу, необхідного для забезпечення ВТВ (виробничо-технологічних втрат). Через витоки, незаконні врізки, ремонт труб тощо газопровод потрібно наповнювати газом додатково. І його вінницькі газовики купували у «Нафтогазу» за ринковими цінами, а продавали населенню — за зниженими розцінками, оскільки на це були спецобов’язки PSO. Ще плюс до того, як стверджують газовики, в тариф не закладалися реальні втрати газу. І через це зарплата в тарифі 2015 року, який діяв до 2020, була закладена на середньому рівні 5 тисяч гривень на місяць, що створило 20% дефіциту кадрів у облгазу.
Рішення суду для АТ «Вінницягаз» у справі № 826/10592/18. Вінницькі газовики подавали до суду на Регулятор, який протягом 2017-2018 років відмовлявся розглядати зміни тарифу на розподіл з метою збільшення видатків на компенсації недоотриманої виручки та на закупівлю технологічного газу. Справа отримала рішення на користь «Вінницягазу» у першій та другій інстанціях, з травня 2020 року розглядається у Верховному суді.
У проекті рішення опублікували й схему, з чого складається тариф на розподіл. Розрахували у відсотках ці витрати, які закладають у 2,17 грн за куб:
Для розрахунку щомісячної плати за розподіл газу за основу береться обсяг споживання газу протягом року. Сума кубів газу, спожитого за рік, множиться на тариф на розподіл. Результат ділиться на 12 рівних платежів, які сплачуються щомісячно протягом року.
Варто зазначити, що це рішення НКРЕКП стосується винятково плати за розподіл (доставку) природного газу. Ціна ж на сам газ формується на ринкових засадах. Споживачі можуть вільно обрати собі підходящий тариф у будь-якого постачальника. Про це в матеріалі: Як змінити газового постачальника. Досвід вінничанина
Читайте також:
Коефіцієнти в платіжках на газ законні. Апеляційний суд став на бік «Вінницягазу»
Рада погодила 8000 грн допомоги ФОПам. Як голосували вінницькі нардепи?
Чому на туалет біля Лісопарку витратили 1,5 мільйона гривень
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 1 від 8 січня 2025
Читати номер
Іванна Тишко
Микола Чимчира
Daily
Светлана Рулько