Днями депутат міськради Віктор Перлов опублікував у своєму фейсбуку фото нової модульної вбиральні, яку поставили біля входу в Лісопарк.
«+1 громадська вбиральня в одному з найбільш відвідуваних місць на Вишенці. +1 крок до цивілізації і комфорту», — пише Перлов.
Про монтаж туалету в тому місці було відомо і раніше. Зокрема ще в серпні писали, що на новий туалет біля Лісопарку готові викласти 1,5 мільйона гривень. Вінничан обурило те, що громадська вбиральня коштує як трикімнатна квартира.
«А чого не 5 мільйонів? Жесть! — писав у коментарях до новини Дмитро Вировой. — То вже може краще однокімнатну на першому поверсі викупити за півмільйона гривень і з неї туалет зробити... замість магазину».
«А ще дорожчий побудувати не можна?! Я в шоці від розцінок. Краще вже ремонт в районній інфекційній лікарні зробили б», — пише Катерина Моторна.
«Нужник за 1,5 ляма, звиздец. А расплачиваться бумажками, да? Транспорт сделали весь исключительно по электронной оплате, а тут бумажками будет? Какая последовательная и прогрессивная власть», — коментує користувач під ніком Nord Kirsten.
Ще люди нарікали, що в цьому місці платним туалетом не будуть користуватися, адже навколо лісопаркова зона з «кущами і деревами».
Чому вирішили поставити туалет біля Лісопарку? Скільки грошей на нього витратили? Чи можна дешевше? Ці питання ми поставили до керівництва департаменту комунального господарства, яке опікувалося цими об’єктами.
Директор департаменту Володимир Ніценко говорить, що на громадську вбиральню в Лісопарку було багато звернень від вінничан: зокрема, від батьків з дітьми, які часто там гуляють.
— Попередньо, у нас була передпроектна пропозиція поставити вбиральню неподалік від дитячого майданчику. Але через те, що найближча гілка водогону та каналізації біля окноцентру, від цієї ідеї відмовилися: занадто довго і дорого тягнути мережі (тоді проект коштував 2,1 мільйона гривень - авт.). Тому вирішили поставити на вході у Лісопарк, — каже директор департаменту комунального господарства.
Відвідувачів вбиральні буде багато, запевняє Ніценко. Адже в тому районі з'єднуються шляхи кількох пішохідних потоків: прогулянкові алеї у Лісопарку, озеро Миру, верхня частина проспекту Космонавтів.
— А чому ціна 1,5 мільйона гривень? — питає журналіст.
— За проектом там проклали всі комунікації: водогін, каналізацію, електромережу. Тільки труб біля 400 метрів нових поклали. Цього всього в лісі не було, — відповідає Володимир Ніценко. — Орієнтовно 60% кошторису — це облаштування нових комунікацій для вбиральні. Тому і прораховано, що увесь проект, а не тільки вбиральня, коштують 1,5 мільйона. І врахуйте те, що 30% від цих півтора мільйона йдуть на сплату податків: ПДВ, податок з зарплат тощо.
З кошторису, який знайшли в договорі між міською владою і підрядником робіт, товариство «Синдикат Компані», дізналися, що сама модульна вбиральня коштує 678 тисяч 652 гривні.
— Така ціна, бо модульний туалет виготовлений з нержавіючої сталі, утеплений, має все необхідне начиння, — пояснює Ніценко. — Проект пройшов державну експертизу, отримав позитивний висновок. Без цього ми не змогли б закласти більше чи менше у кошторис проекту.
Доступ до цієї вбиральні, коли її запустять, коштуватиме п’ять гривень. З цієї суми, за словами Ніценка, сплачуються кошти на прибирання туалету, за спожиту воду, електрику, водовідведення.
— Якщо зробити безкоштовним, то ці кошти на обслуговування будуть закладати з бюджету міста. Тобто будуть платити на утримання туалету всі платники податків, а не тільки ті люди, що ним користуються, — каже директор департаменту комунального господарства.
— А хто опікується цими модульними туалетами? На проспекті Космонавтів усе літо не працювала одна з кабінок громадської вбиральні.
— Не працювала тому, що там погнули двері й туалет не закривався. Зараз ним можна користуватися, — відповідає Ніценко. — Дорікають, що в туалеті немає води, мила, паперу. Часто, це відбувається через вандалів. Ми там поміняли вже кілька кранів, які зламали; зняли дзеркало, що розбили; викрадають мило та туалетний папір. На проспекті Космонавтів є камери відеонагляду, але за усіма не прослідкуєш. Доводиться їх постійно ремонтувати та обслуговувати, і тому беремо ці п'ять гривень за вхід.
Наприкінці року в мерії формується бюджет міста-2021. У ньому є розрахунки на дві модульних вбиральні.
— Один об’єкт буде біля музею-садиби Пирогова (в районі церкви-усипальниці) та ще один на Тяжилові, там де розташована клумба-корабель. Там плануємо поставити, бо є звернення від вінничан. Чи затвердять ці видатки — буде відомо після того, як депутати ухвалять бюджет, — говорить Ніценко.
— Але все ж, чи можна здешевити? Наприклад, ставити одну кабінку замість двох.
— Не думаю, що це суттєво вплине на вартість. Вбиральні ставимо в людних місцях і однієї кабінки не вистачить. Розглядаємо варіант, щоб зробити вбиральню автономною — без підключення до мереж, а відходи забиратиме «бочка». Хоча тут зросте ціна на утриманні, бо за виклик машини треба платити, — розказує Володимир Ніценко. — Ще в планах — додати до купюроприймачів сенсори NFC, завдяки яким за вхід до туалету можна буде платити через телефон, банківською карткою.
Потребують ремонту та обслуговування й інші об’єкти вінницької інфраструктури. Їх ми перелічували в матеріалах:
Як ставитесь до облаштування громадських туалетів за понад 1 мільйон?
Читайте також:
Недобуд на Соборній готують до продажу. Рішення приймуть в 2021 році
Чому ялинок може не стати? Дві версії всихання хвойних у різних місцях Вінниці
Які зупинки отримають 15 електронних табло від «Картсервісу»
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 1 від 8 січня 2025
Читати номер
Andrey Shevchuk
Vladimir Melnichuk
александр александрович
Мішаня Сушко