В наш час антидепресанти мають досить широке застосування, в деяких країнах обсяги споживання таких ліків зростають з року в рік. За даними, опублікованими Національною програмою, спрямованою на збір даних про здоровя і харчування, у США протягом чотирьох років кожна людина віком від 12 років повідомила про вживання антидепресантів протягом попереднього місяця.
Загалом, за останні 15 років обсяги споживання антидепресантів зросли на 65%, а більша половина людей у відсотковому еквіваленті приймає ліки понад два роки.
Лікарка-психіатр Аліна Кобець розповідає, що існує ряд антидепресантів, які володіють меншою кількістю побічних ефектів. Більшість цих препаратів дає слабший лікувальний ефект. Але хоч вони і є у вільному доступі, це не означає, що є місце для самолікування.
За словами Аліни Кобець, проблема полягає не в прямій шкоді від цих антидепресантів, а в непередбачуваних ситуаціях, які можуть виникнути в рідкісних випадках. Ризиків у результаті самолікування існує багато: від алергії до небезпечної взаємодії лікарських засобів.
— Наприклад, алергічна реакція. Практично будь-який препарат може стати причиною алергічної реакції. Залежить це від індивідуальних особливостей організму пацієнта, і передбачити заздалегідь таке ускладнення не зможе жоден фахівець. Якщо у пацієнта є схильність до алергій (на інші речовини), краще попередити про це лікаря і не приймати будь-які нові препарати самостійно, — зауважує вона.
Окрім того, пацієнт, який вирішує сам себе вилікувати, може невірно діагностувати свій стан.
— Особливо складно це зробити в разі психічних і емоційних порушень. Якщо діагноз спочатку був поставлений невірно, антидепресанти можуть не тільки не надати лікувального ефекту, а й посилити проблему. Саме тому краще приймати будь-який препарат після консультації з фахівцем, — підкреслює лікарка.
Можливість лікарських взаємодій теж один з ризиків для здоров’я.
— Як правило, в інструкції до конкретного препарату виробник вказує різні небажані взаємодії з іншими лікарськими засобами. Однак кожен препарат має безліч торгових найменувань, а пацієнти часто не заглиблюються в подробиці. Через це «нешкідливий» антидепресант, що продавався без рецепта, може завдати шкоди здоров'ю в поєднанні з іншими ліками, які приймає пацієнт, — пояснює фахівчиня. —У разі ж консультації у кваліфікованого фахівця цей ризик зводиться до мінімуму.
Приймати рішення про можливість лікування антидепресантами, може тільки психіатр з достатньою кваліфікацією. Природньо, що самостійне прийняття рішення про призначення таких засобів — не дозволено.
— Консультація лікаря психіатра, що фахово займається лікуванням таких станів безкоштовна. Для отримання планової допомоги необхідно попередньо записатися на прийом до лікаря психіатра, — додає Аліна Кобець.
У разі, якщо ви стикнулися з такою проблемою, коли здається, що обійтися без антидепресантів не вдасться, можна звернутися по допомогу в диспансерне відділення лікарні імені Ющенка, що знаходяться за адресою вул. Пирогова 109 (поліклініка).
Записатися на консультацію можна за такими номерами:
Запис проводиться з 8.00 до 15.00 або особисто в столі довідок.
Читайте також:
Від Роксолани до Alyona Alyona. У Вінниці відкрили виставку відомих українок в образі Барбі
Коли недоспані ночі стають загрозою для здоров'я. Розповідає лікарка-психіатр
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер