Сьогодні, 18 червня у Вінниці презентували виставку «Barbie: Пані України», Метою цього проєкту стало бажання показати та познайомити всіх охочих з жінками, які стали гордістю України завдяки власним досягненням, пояснює одна з організаторок виставки Ірина Зелена.
— Майстри обирали персонажів, які відповідали їхнім вподобанням. Одна з учасниць проєкту, яка виконала ляльку в образі Соломії Крушельницької, наприклад, обрала цю героїню не просто так. Її донька вчиться в музичній школі, що носить ім’я Крушельницької, і, зрозуміло, що і самій виконавиці, і її дитині було цікаво працювати над цією роботою, — пояснює вона.
Всі 36 експонатів дуже оригінально виглядають. Тут є не лише відомі історичні постаті, як от, наприклад, онука Ярослава Мудрого — Євпраксія, яка була народною цілителькою, або Либідь (сестра засновників Києва), а ще й сучасні зірки: Ольга Фреймут, співачки Юлія Саніна, Альона Альона, Руслана Лижичко, Гайтана.
Власне, майстрині та майстер (який виконував ляльку в образі фронт-вумен гурту «The Hardkiss») не тільки шили вбрання, а й з максимальною точністю відтворювали образи своїх героїнь: зачіска, аксесуари, пози та навіть макіяж. Робили це орієнтуючись на фотографії та навіть портрети з минулих століть.
Окрім того, організаторка виставки у Вінниці розповіла, що для створення ляльок в образі сучасних зірок, майстриням потрібно було отримати від них згоду.
— Обирали найпопулярніших, Руслана, наприклад, виграла Євробачення, Альона Альона…Ця виконавиця відрізняється від інших артистів. Насправді, виробники Барбі ще п’ять років тому перестали випускати стандартні колекції, де параметри в ляльки були умовно 90-60-90, — розповідає Ірина Зелена. — Ці стандарти покалічили долі багатьом жінкам, адже не всі ми високі і маємо чітку загальноприйняту модельну зовнішність. Вони розробили унікальну колекцію з ляльками, якась струнка, а якась повненька, хтось з розкішними формами, це зроблено для того, щоб підкреслити, наскільки жінки різноманітні.
Вінницька майстриня Катерина Калашнікова теж взяла участь у творчому проєкті. Дівчина розповідає, що колись свою першу зарплату інвестувала саме в ляльку, і навіть не здогадувалась, що це стане професією у майбутньому.
— Ляльки винесли мене з бухгалтерії і надихнули на власну арт-студію, — зізналася вона.
Вподовж двох діб майстриня створювала ляльку в образі Анни Ахматової. Роботу відтворювала з відомого портрета, написаного вінницьким художником Альтманом у 1914 році.
— Цей портрет пам’ятаю з дитинства, з часів моєї першої Барбі. Авторська деталь — збірка «Чотки», яка вийшла в Ахматової саме у 1914 році. На втілення образу у мене було 48 годин з моменту отримання Барбі і до відправки роботи. Я прожила маленьке літературне життя. Шила під документалки про поетесу, слухала аудіо-поезії і лекції про її твори, — згадує Катерина Калашнікова.
Дівчина зізнається, що довелось чимало часу витратити на пошуки інформації та зображень з білизною, яку носили у 1914 році.
— А ще перекроювати чоботи на туфлі, тонути у синьому морі ворсинок від оксамиту, замовляннями викладати правильно комірець. Найбільше мороки було із волоссям. Як з розкішної гриви зробити невеличкий вузлик і чубчик? Допомогли поради колег, — зізнається майстриня.
Оскільки всі ляльки колекційні, продавати їх не будуть. Але згодом експозицію можна буде побачити в музеях інших міст України. У Вінницькому магазині «Антошка», що в Мегамолі, виставка триватиме до 30 червня, згодом експозицію перенесуть у Вінницький музей історії.
А зараз пропонуємо вам перевірити, чи зможете впізнати відомих українок в образі ляльки Барбі. Гортайте галерею:
Упевнені, що вгадали хто є хто? Якщо ні, то перевірте себе за цим посиланням.
Читайте також:
«Кістьми ляжу, але медаль візьму!» Вінничанин виборов «срібло» на чемпіонаті Європи з веслування
Операція «Реставрація». Вінничанка шиє унікальні крісла з людських історій та досвіду
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер