Протягом року ця активність має два виражених піки – у квітні-травні та серпні-вересні.
Кліщі присмоктуються до людини не лише під час перебування на природі. Вони можуть вражати й через деякий час, після відвідування зеленої зони, якщо залишились на одязі, речах. Ці комахи можуть потрапити до житла із букетами квітів та із тваринами.
Живляться кліщі кров’ю, занурившись хоботком глибоко у шкіру. Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин. У цей час кліщ виділяє анестезуючу рідину, яка робить укус практично безболісним, тому людина може нічого не відчувати. Лише згодом, як правило, через кілька годин виникає відчуття болю або дискомфорт у місці укусу. У місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах. Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб, і увесь цей час смоктати кров.
Зняти кліща необхідно дуже швидше. У кожному регіоні цілодобово працюють травмпункти. Якщо ж звернутись до лікаря немає можливості, видалення кліща проводять самостійно: розхитуючи кліща з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, слід повільно його видалити разом із хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування змастити розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо видно, що хоботок залишився у ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом.
Особам, яких кусав кліщ, рекомендують слідкувати за самопочуттям та щоденно вимірювати температуру тіла протягом двох тижнів. У разі будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу звертатись до лікаря-інфекціоніста.
Ці комахи можуть стати причиною хвороби Лайма (іксодовий кліщовий бореліоз) у людей та піроплазмозу у собак. Також можна заразитися кліщовим енцефалітом та туляремію.
Щоб вберегтися від укусів кліщів та попередити хвороби, що передаються через їхні укуси, фахівці Держсанепідслужби рекомендують наступні поради:
- Одягайтеся у світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, щоб було легше помітити кліщів, що повзають. Голову слід покривати головним убором.
- Під час прогулянки, по-можливості оглядати себе та оточуючих через кожні 2 години, та обов’язково вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям.
- Звільнити від сухої трави, гілок, хмизу місце для привалів, нічного сну на природі.
- Вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів.
- Якщо разом на природу брали домашнього улюбленця – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.
Як уберегти себе і своїх дітей від укусів кліщів і що робити, якщо ви знайшли тварину на тілі розкажуть вам також у сюжеті від 1+1:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер