У якому віці можна завершувати з тренуваннями? З такими питаннями до тренерів силових видів спорту та фітнесу нерідко пристають новачки, а іноді й люди з певним стажем. Тренер спортивного клубу «Атлант» Олександр Бабаєв у такому разі відповідає запитанням на запитанням: «А коли ви збираєтесь перестати чистити зуби? А вмиватись?»
Підтримувати себе в тонусі, на переконання Олександра, це не подвиг чи акт самозречення, а нормальний невід’ємний елемент життя будь-якої активної людини. З віком поступово можуть зменшуватися навантаження та інтенсивність тренувань, але вони повинні зайняти своє місце в розкладі кожного, для кого активне довголіття - більше, ніж просто гарне гасло.
- Основна мотивація для жінок, звичайно ж, передусім - гарно виглядати, - каже Олександр Бабаєв. – Традиційно сплеск активності у фітнес-залах спостерігається за кілька місяців до пляжного сезону. Я їх називаю “підсніжниками” - тільки зима кінчається, і вони вже до тепла хочуть розквітнути. Але одразу налаштовую клієнта на те, що тренування - це не косметичний плановий ремонт перед пляжем, а регулярна кропітка праця, яка обов’язково окупиться гарним настроєм, підвищенням працездатності та впевненості в собі.
- Іноді на заваді до поставлених цілей стає відсутність часу чи побутові проблеми, від цього ніхто не застрахований, - каже Олександр Бабаєв. - Іноді – банальна лінь. Тоді доводиться мотивувати «стрес–методами»: «Ти хочеш знову повернутись до зайвих кілограмів? До підвищеного тиску? В тебе сидяча робота, і ти знову хочеш мати проблеми з хребтом та ослаблення м’язів спини? Будь ласка, це твій вибір. Але якщо ти хочеш знову випромінювати енергію та впевненість у собі – ми починаємо працювати». Одна клієнтка через заняття бізнесом так взяла собі «тайм-аут» від тренувань, що затягнувся навіть тоді, коли графік став уже не таким напруженим. Повертали її до активних занять спортом саме в такий «стресовий» спосіб.
Від згасання ентузіазму не застраховані й представники сильної статі.
- У підлітків, як правило, енергія б’є через край і завзяття іноді аж надто багато, - каже Олександр. – Слідкую, щоб не давали зайвих навантажень. Молоді часто важко в потрібний момент сказати собі «стоп». Не секрет, що одна з основних причин відсутності прогресу в тренуваннях – саме перетренованість, яка виснажує фізично та морально і призводить до втрати мотивації чи навіть травм. Щоб цього не трапилось - підбираємо навантаження індивідуально, з врахуванням рівня тренованості, стажу, наявних проблем із здоров’ям та навантажень поза залом.
З віком стає менше вільного часу, більше відповідальності та стресів. Але це не причина закинути тренування. Більше того, саме у цей період спорт потрібен як ніколи.
- Якщо говорити про прикладний аспект тренувань – дійсно, людині, яка ходить потягати залізо, не часто доводиться нести шафу на дев’ятий поверх, вантажити цемент чи роздягатись на пляжі, - каже Бабаєв. – Але тренування дають не тільки силу, естетику та витривалість. Вони дають психологічну стійкість та вольові якості, які допомагають людині зберігати душевну рівновагу та здатність ясно мислити у важких життєвих обставинах. Крім того, у чоловіків з віком поступово зменшується секреція «чоловічого» гормону – тестостерону. Це призводить до втрати сил, хворобливості, невпевненості у собі, депресивних настроїв. І саме дозовані тренування з залізом підтримують секрецію тестостерону на нормальному рівні.
{photo_gallery id=2917|}
Олександр дає кілька рекомендацій, які допоможуть тримати градус мотивації до тренувань.
- Ставте перед собою реальні і конкретні цілі, розбивайте їх на етапи, - радить Олександр. – Здоровий реалізм в постановці мети допоможе уникнути завищених очікувань і розчарувань. А поетапне досягнення проміжних цілей дасть насолодитися тріумфом переможця і простимулює рухатися далі. Замість нервозного очікування моменту великого звершення – серія малих перемог, що в підсумку дадуть результат, який може перевершити ваші найсміливіші очікування.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер