У листопаді минулого року в нашому місті вперше влаштували на роботу жінку-касира на візку. Мар'яна Процайло працює в одному з магазинів торговельної мережі «Грош», де її роботою задоволені. Хоча у «Гроші» побоювалися, чи впорається дівчина? Впоралась.
І так, що потім взяли на роботу в інший супермаркет мережі ще більше підопічних центру «Поділля» — шість нечуючих, які вразили своєю старанністю.
Директор центру реабілітації «Поділля» Роман Штогрин розказав, що після цього великі мережі магазинів такі як «Сільпо», «Грош» звертаються до нього, аби знайти людей з обмеженими можливостями на вакансії кухарів, касирів тощо.
— Це сталося тільки після того, як роботодавці побачили конкретний результат. А так влаштувати на роботу людину з інвалідністю, в якої є явні ознаки — дуже важко. Є й проблеми в самих претендентах — деякі з них очікують, що держава та суспільство має допомогти й все дати; взагалі не проявляють активності. А хочеться, щоб було більше прикладів українських Ніків Вуйчичів, як наша Раїса Панасюк. Тому ми започатковуємо новий проект, в рамках якого будемо допомагати як людям з інвалідністю, так і роботодавцям, — казав Штогрин.
У вівторок, 10 квітня, він презентував разом з чиновниками та координаторкою ПРООН новий проект — «Нові можливості працевлаштування для осіб з інвалідністю».
Для реалізації проекту буде обрано 15 осіб з різними формами інвалідності. Соцпрацівники та психологи допомагатимуть їм на робочих місцях: пояснювати як усе робити, не викликаючи стресу в людини.
Такий супровід триватиме протягом дії усього проекту — 6 місяців. Набиратимуть людей на професії у сфері послуг — майстри манікюру, масажисти, повари, пекарі.
За результатами праці фахівці розроблять методичні рекомендації з надання послуги соціального супроводу, нові поняття для удосконалення нормативно-правової бази та нададуть результати дослідження наявних бар'єрів зайнятості людей з інвалідністю.
— Наша мета — збільшити кількість зайнятих людей з інвалідністю на відкритому ринку праці. Знайти та утримати місце роботи для таких людей — це є завданням для держави. Немає значення якої є категорії людина. Якщо вона бажає працювати та брати участь в житті суспільства, то ми будемо цьому сприяти, — сказала заступниця міністра соцполітики України Олександра Чуркіна.
Схожий проект вже був впроваджений у 2017 році. У рамках цієї ініціативи набрали 15 осіб, яким допомогли знайти роботу. Як розказала координаторка проектів з питань реформ в соцсекторі ПРООН Олена Іванова, тоді співпрацювали з Лівобережним центром зайнятості, щоб знайти людям з інвалідністю роботу.
— Це був один з семи центрів зайнятості України, в якому ми напрацювали методику як працевлаштовувати людей з інвалідністю без створення спеціального виробництва на потужностях звичайних підприємств. Цього року цей досвід буде поширений на інші регіони України, що вдалося, зокрема, позитивним зрушенням і у Вінниці. Різниця нового проекту в тому, що фахівці будуть робити супровід людей з інвалідністю не тільки при працевлаштуванні, а й деякий проміжок часу під час роботи. Бо, на жаль, існує тенденція, що людина працює там два-три дні та знову стає на облік Центру зайнятості.
Директор департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької ОДА Наталія Заболотна розказала, що нині на Вінниччині зареєстровано близько 117 тисяч людей з інвалідністю.
— Скільки з них працює та чи можуть працювати, враховуючи категорію інвалідності — складно сказати. Але цей проект є дуже важливим для тих осіб, які бажають працювати: держава візьме на себе роль посередника у вирішенні проблем, які можуть виникати між роботодавцями й людьми з інвалідністю. А ринок праці стане більш доступним і люди з інвалідністю зможуть реалізувати своє право на роботу.
Проект реалізується в межах спільної програми ПРООН, ВООЗ та МОП «Сприяння інтеграційній політиці та послугам людей з інвалідністю в Україні». Проект розроблений Центром комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Поділля».
Читайте також:
У Вінниці працює перший касир на візку. Його перевірив таємний покупець
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 12 від 19 березня 2025
Читати номер