Після навчання у міжрегіональному центрі професійної реабілітації інвалідів «Поділля» Мар’яна Процайло шукала роботу за спеціальністю. Вона адміністратор. На жаль, куди б не зверталася, скрізь їй відмовляли.
-Робили це по-різному, - згадує співрозмовниця. - Хтось одразу припиняв розмову після слів про те, що я на візку. Хтось запитував, як я собі це уявляю, коли, наприклад, треба буде переходити з поверху на поверх. Дехто намагався бути ввічливим, говорив, що порадяться, подумають, а тоді нададуть відповідь. Але це так, для годиться
Вона погодилася працювати касиром. На роботу взяли в магазин торговельної мережі «Грош». Мар’яна була упевнена в собі, бо раніше мала роботу. Працювала в одному з інформаційних видань на комп’ютері. Комунікабельна. Легко сходиться з іншими людьми. Вміє підтримувати стосунки в колективі. Однак про це не знали у магазині. Не знали: справиться нова працівниця, чи ні?
-Це перший випадок у моїй практиці, коли за один вечір претендент на роботу касиром вивчив усі стандарти і вимоги, - каже директор магазину Людмила Брояк. – Причому, зробив це самотужки. Іншим на це відводимо тиждень, а декому ще й цього часу замало. Для цього у нас діє тренувальний центр.
Так само оперативно постаралися у магазині пристосувати робоче місце для касира на візку, а також частково переобладнати вбиральню. Пандус при вході до магазину зроблений давно.
-Працівник на візку у колективі з’явився уперше, - продовжує пані Людмила. - Це було незвично і для нього, і для нас. У Мар’яни – мінімум побажань. Вона скромна, уважна. Не дивно, що з першого разу витримала іспит таємного покупця. У нього не виявилося претензій. Інші покупці Мар’яні усміхаються і не забувають подякувати.
-Найбільше хвилювалася, коли перший раз до каси утворилася немала черга, - ділиться думками пані Мар’яна. – Бували деякі помилки, дякую колективу, мене підтримували, допомагали вийти з ситуації.
В іншому магазині цієї ж мережі працює шестеро касирів, які мають вади слуху.
-Запрошуємо на роботу ще більше нечуючих людей, - каже Вікторія Седлецька, начальник відділу по роботі з кадрами.– Вони вразили нас насамперед своєю відповідальністю і скрупульозністю в роботі. Мотивовані і спрямовані на бездоганне виконання своїх обов’язків. Коли брали їх на роботу, ніяк не сподівалися на такий результат.
-Маряна на візку, а жодного разу не запізнилася на роботу, - каже пані Вікторія. –Маємо намір допомогти їй з орендою житла поблизу робочого місця. Магазин знаходиться у провулку Карла Маркса. Проживає дівчина електромережі, там знаходиться згаданий центр реабілітації «Поділля». Каже, на роботу добираюся приблизно півтори години. На візку доїжджає до зупинки «Лікарня імені Ющенка». Якщо в цей час нема низькополого тролейбуса, що йде на Чехова, сідає на автобус. Виходить на «Урожаї», а тоді їде далі. Потім у провулку Карла Маркса знову її бачать на інвалідному візку.
Мар’яна Процайло привітна, усміхнена, ввічлива у спілкуванні. Навіть на інвалідному візку почувається упевнено. Тільки при згадці про те, що сталося з нею, усмішка змінюється смутком.
-Впала з другого поверху, - розповідає вона. – Побутова травма. Лікарі взагалі казали, що навіть сидіти не зможу. Але з їх же допомогою це вдалося. Можу не тільки сидіти. Руками працюю. Щоб візок їхав, треба допомагати руками.
Запитує про електричний візок. Їх вибір нині надто широкий.
-Купити за свої гроші не можу, бо для мене це дуже дорого, - відповідає. – Щоб його отримати від держави, треба мати скалічені аж три кінцівки. Так мені пояснили у службі соціального захисту. Якщо руки здорові, то можна сподіватися хіба що на механічний інвалідний візок. Мені його видали, ним і користуюся.
Коли скалічену жінку забирали на другу операцію, від неї пішов чоловік. До того разом прожили три з половиною роки.
-Він мені одразу сказав, що жити з жінкою-інвалідом не збирається, - згадує пані Мар’яна. – Мене забрали на другу операцію, а він зібрав речі і пішов з дому.
Мар’яну застали в кімнаті, де проживає, за вивченням англійської мови. Опановує її за однією з комп’ютерних програм.
Вчить англійську: "Може, вийду заміж за іноземця"
На столі у кімнаті Маряни ноутбук, книги, зошити. Вона опановує англійську. вчить за однією з компютерних програм, а також на заочних курсах. Для чого? На це питання усміхається: "Може, вийду заміж за іноземця, то ж треба буде з ним спілкуватися"
З комп’ютером вона на «ти». Працювала в Києві в одному з інформаційних видань. Дуже хотіла здобути ще одну спеціальність – адміністратора. Дізналася, що це можна зробити у Вінниці. Каже, зупинятися на досягнутому не збирається.
Директор міжрегіонального центру професійної реабілітації інвалідів «Поділля» Роман Штогрин:
-В Україні тільки одна торговельна мережа в Києві працевлаштовує людей з вадами слуху. У Вінниці повторили приклад столиці. Тут теж погодилися взяти на роботу і нечуючих, і на візку. Приємно дізнатися, що вихованці нашого центру так гарно зарекомендували себе. Це буде прикладом для інших. Людина з інвалідністю може працювати у колективі поруч з іншими, хто не має фізичних обмежень. Щороку до нас на навчання приходить 250 людей з інвалідністю. Частина тих, хто має третю групу, знаходять роботу У кого 1 чи 2 група не можуть працевлаштуватися. Тим часом державні органи тотально не виконують вимоги закону про працевлаштування інвалідів. Підприємства частково беруть на роботу. Інколи, щоправда, влаштовують не людей, а їхні трудові книжки.
-Не треба боятися таких людей, - наголошує Роман Штогрин, - Приклад Маряни, а також тих нечуючих, яких взяли касирами, свідчить про те, що вони дуже відповідальні і надійні в роботі.Хіба не з такими якостями шукають працівників роботодавці?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер
21 апреля ·
Я,Валерий Кудрявцев,являюсь создателем общественной организации людей с ограниченными физическими возможностями "Аккорд".В силу сложившихся жизненных обстоятельств я признан инвалидом 2 группы.Цель создания "Аккорда"-объединение определенной категории нашего населения для общения и оказания помощи во всех сферах услуг современного общества.
Проект создания первого в нашем городе кафе-музея-трамвая послужит,по моему мнению,лучшим средством для привлечения внимания общественности к деятельности созданной организации.Кратко о проекте:
Отреставрированный трамвайный вагон устанавливаем в удобном для посетителей месте,организовываем торговлю горячими и холодными безалкогольными напитками,десертами и выпечкой.Задействовав в данном проекте исключительно лиц с ограниченными физическими возможностями,я преследую цель не только трудоустроить этих людей,но и создать уникальное заведение,которое станет одним из символов нашего города.
Положительный отзыв главы правления Винницкой городской организации "Гармония" Раисы Васильевны Панасюк вдохновил меня на реализацию данной идеи.
Тільки не потрібно так "набивати ціну" "нашому місту". Напевне,шановному авторові невідомо,що у м.Рівне,в гіпермаркеті "Fozzy",супермаркетах мережі "ВоПак" продавцями-касирами вже давненько працюють люди "з обмеженими можливостями",в тому числі,з вадами слуху та мови(найбільш часті запитання у них записані на спеціальних табличках,які,за потреби,вони показують покупцям).