Запах диму в квартирі та згорілі газовий котел, витяжка і мікрохвильова піч – таку картину застала вдома вінничанка Тетяна Тісна, коли повернулась з роботи 15 січня близько двох годин дня. Того дня схожим чином постраждало чимало мешканців одразу трьох будинків на вулиці Пирогова, в яких від перепаду напруги погоріли електроприлади.
Про небезпеку попереджали раніше
Тетяна Тісна Мешкає в одній із квартир будинку №87 на вулиці Пирогова. Каже, що місцеві жителі давно били на сполох через обвислі проводи позаду будинку.
- Старша по будинку колись говорила майстрам із РЕС про можливі проблеми, розповідає Тетяна. - Нас не почули. А 15 грудня під тими проводами проїжджала вантажівка та зачепила їх. Як наслідок – закоротило фазний та нульовий провід, напруга різко підскочила. В одній із сімей, що мешкає в 85 – ому будинку, згоріло майже все, в тому числі телевізор і комп’ютер. Мені «поталанило» більше – у нас згоріли котел, витяжка та мікрохвильова піч. Знаю, що у нашому будинку в сусідів на першому поверсі згоріли два телевізори, на другому – комп’ютер.
Тетяна одразу зателефонувала до міськвиконкому за телефоном «гарячої лінії» 1560.
- У міськвиконкомі рекомендували звертатись до ЖЕКу, - розказує Тетяна. – Потім я телефонувала до ЖЕКу, там пообіцяли, що наступного дня вранці має прийти спеціаліст та скласти акт про заподіяну шкоду. Відтак попросили, щоб хтось із дорослих був удома. Залишився чоловік, довго чекав, довелось ще телефонувати з нагадуваннями. Нарешті близько 12.00 прийшов електрик. Ніяких актів ніхто не складав, зате він щось полагодив у щитку на площадці.
Збитки оцінить експерт. Не бекоштовно
Сукупний розмір збитків Тетяна з чоловіком ще уточнюють. Але рахунок уже пішов на тисячі гривен.
- Тільки ремонт газового котла коштуватиме близько трьох тисяч гривен, якщо рахувати вартість деталей та роботи. А ще витяжка та мікрохвильова піч. За прикладом сусідів, придбали регулятор напруги, який коштує 400 грн. Можна встановити регулятор для всього будинку, але я чула, що його ціна не менше 14 тисяч гривен. Наскільки я розумію, щоб добиватись якоїсь компенсації, потрібно ще довести причинно – наслідковий зв'язок між аварією та поломкою електроприладів. Виклик майстра та діагностика теж не безкоштовні. Приміром, сусідка говорила, що запросити спеціаліста по холодильникам коштує не менше 80 гривен.
Провід вже падав на вагончик
В ТОВ «ЖЕО», яке опікується постраждалими будинками, ситуацію коментує інженер відділу експлуатації інженерних мереж Костянтин Балтак.
- В районі обіду 15 грудня мешканці будинків №85 та №87 по вулиці Пирогова повідомили нам про перепад напруги, який призвів до згорання побутової техніки, - розповідає інженер. – Найбільше постраждали мешканці 23 – ої квартири у 85 – му будинку: там згоріли холодильник, телевізор та комп’ютер. При візуальному огляді повітряної лінії між опорами 3/90 та 4/90 зясувалось, що було закорочено фазний та нульовий провід, внаслідок чого напруга різко підскочила до 380 В. Свідки говорили, що там проїжджала вантажівка і зачепила проводи, що й призвело до поломки. Прибули бригади з «Обленерго» та РЕСу, розєднали проводи й подали напругу. Працівники РЕСу казали, що схожий інцидент уже мав місце раніше. Тоді провід упав на вагончик, який до усунення поломки перебував під напругою. На щастя, тоді ніхто не постраждав. Що характерно, проводи висіли на висоті нижче належної. Там приблизно 3 метри, що занадто низько і небезпечно.
Головний інженер вінницьких міських електричних мереж Віктор Пентюк говорить, що проблемні проводи вже підняли на належну висоту, несправності усунули і вивчають ситуацію детальніше.
Збитки - через суд
Старший керуючий адвокатської групи «Ваше право» Олег Руденко радить за відшкодуванням збитків звертатись до суду.
- Доки не стане питання про грошову компенсацію, ані ЖЕК, ані РЕС визнавати свою провину у спричиненій шкоді не будуть, - каже адвокат. - Для відшкодування збитків постраждалим потрібно визначити їх розмір та вже у суді довести, хто саме із вказаних організацій повинен був слідкувати за правильним розміщенням дротів напруги. Можливо хоч присуджена компенсація змусить посадових осіб в подальшому ставитись до своїх обовязків більш сумлінно.
«Придбайте реле або стабілізатор напруги»
Керівник відділу електромонтажних робіт ТОВ „Промавтоматика Вінниця” Віталій Барчук радить, як вберегтись від перепадів напруги.
- Чимало споживачів електроенергії сподіваються, що від усіх негараздів у електромережі врятують автоматичні вимикачі (в побуті їх називають „пробки” або автомати), - розказує Віталій Барчук. - Насправді «пробки» не забезпечують захист від надмірного підвищення чи заниження напруги та не відключать напругу у разі, якщо вона раптово сягне 380 В. Вони лише захищають електроприлади наших помешкань від раптового підвищення струму в мережі, тобто від короткого замикання. Пристроєм, який здатний захистити наші помешкання від перепадів напруги і зберегти справними побутову електротехніку є реле напруги. У випадку, коли напруга стане нижчою або вищою від заданих користувачем реле меж, реле відключить квартиру від електропостачання на час поки рівень напруги не повернеться в допустимі межі. Для довідки: у відповідності до діючих нормативних актів, рівень напруги може коливатися від 209 Вольт до 231 Вольта, тобто 220 В5%. Реле встановлюється біля електричного лічильника і захищає всю квартиру від перепадів напруги. Ціна пристрою у різних виробників різна, але зазвичай разом із послугами з монтажу становить кілька сотень гривен.
Допомогти можуть також стабілізатори напруги. При незначних коливаннях напруги стабілізатори вирівнюють її до рівня 220 В, а при значних перепадах відключають електроприймачі від живлення. Ціна стабілізатора, який за потужністю можна було б встановити на всю квартиру, в рази дорожча ніж реле напруги.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
В таких випадках потрібно використовувати стабілізатор напруги. Мені-от, наприклад, встановлювала його ця фірма https://prel.prom.ua
Я задоволений!)