Клубу «Садівник» уже шістнадцятий рік. Люди, що люблять працювати на землі, збираються разом, щоб поділитися досвідом, насінням і добрим настроєм.
У багатьох людей та організацій є свої традиції. Хтось їде на свята на маївку, хтось перед Новим роком вирушає в баню, модно влаштовувати так звані корпоративи. Члени клубу "Садівник" щороку на свято Спаса влаштовують виїзне засідання на дачі чи городі в одного зі своїх колег. У цьому році садівники-городники вирушили до виноградаря Петра Гондусенка у Великі Крушлинці. Колись на місці його виноградника були хащі. Петро Сергійович разом із дружиною Любов’ю Петрівною власноруч розчистили місце і посадили виноградні лози.
- Ці господарі весь час працюють. У нас у селі вважають, що вони дивакуваті люди, - розповів сільський голова Василь Бондаренко. - Як ми садимо виноград? Купив, штрикнув у землю, він і росте. А вони викопували глибочезні ями, привезли щебінь, відсів, робили все згідно з технологіями. А ям цих треба було добряче накопатись, адже у них більше ніж триста кущів винограду. Всі дивувались, що воно таке буде? А за короткий час господарі перетворили пустир на виноградник.
- Ми прослухали багато лекцій із виноградарства. Нам малювали схеми, докладно все розповідали. І на теорії, здається, все зрозуміло. Коли ж підходиш до лози, не знаєш – що різати, що залишати, - розповіла президент клубу Ганна Мінова. - Тому ми й влаштовуємо такі практичні заняття, де можна побачити, помацати, розпитати у професіонала все достеменно і конкретно.
Гостей цікавило, і як правильно саджати, і як, коли і чим обприскувати для захисту від хвороб і шкідників, і як, коли і що обрізати, і які сорти краще висаджувати, і про саджанці, черешки, і про шпалери, про все, абсолютно все запитували гості у господаря. І жодне питання не залишилося без відповіді. Петро Сергійович із радістю ділився знаннями.
- Наш клуб і створений для того, щоб дачники - садівники-городники могли вільно обмінюватись інформацією, - сказала Ганна Георгіївна.
Рівними рядами радує око виноградна лоза, наливаються сонцем грона, поряд цвітуть чорнобривці, "Нічна красуня".
- Поки що мало квітів біля виноградника, - каже господиня Любов Гондусенко, - та я ще обов’язково посаджу троянди. Щоб було, як у класика: «Троянди й виноград, красиве і корисне».
Гості приїхали до господаря не з порожніми руками. Кожен узяв із собою овочі та фрукти, вирощені на дачах і городах. Нікого не дивували кілограмові помідори, круглі баклажани та величезні яблука і болгарські перці. Городники обмінюються насінням і досвідом, тому в кожного на дачі ростуть чудо-врожаї.
До клубу входять представники різних професій: вчителі, бухгалтери, бібліотекарі, інженери, - та в усіх є одна спільна риса – любов до землі.
- Я дуже люблю землю, люблю працювати на ній. Мені приносить задоволення кожен вирощений листочок, квітка, а діти мої кажуть: «Мамо, навіщо тобі той город, сядь краще відпочинь». А я не можу відпочивати. Хіба можна порівняти екологічно чисті продукти, вирощені власноруч, із купленими? – дивується член клубу «Садівник» Марія Вербицька.
Садівники спілкувалися, жартували, як давні друзі, яким є про що поговорити. Ділились і наболілим. Обробляючи землю грамотно, садоводи з невеликих ділянок збирають чималі врожаї. Для власного споживання їх забагато, а продати плоди власної праці нелегко.
- У цьому році в мене дуже гарно вродила цвітна капуста. Я не хочу її продавати втридорога. Хочу швиденько її реалізувати, щоб мені було добре і покупці були задоволені. Прийшла на Лісопарк, а стати мені немає де. Кругом одні перекупки, а людині з села чи дачнику ніде притулитись. Чому в місті не створюють належні умови для реалізації сільгосппродукції для таких людей, як ми? – запитує Марія Вербицька. – Тоді б і ціни були нижчі. Нам немає часу тримати високу ціну, як у перекупок. Нам треба швиденько продати і йти додому, бо земля чекає. Я думаю, ми достойні того, щоб нас поважали.
Клуб «Садівник» тісно співпрацює з Асоціацією «Картопля та овочі Поділля», яку очолює Федір Палазюк. Спільно вони щороку проводять школу для початківців садівників-городників. Школа працює щонеділі з грудня по березень. По кожній культурі проводяться заняття, де докладно вивчають, як її вирощують, як доглядають. У школу можуть прийти всі бажаючі. Клуб «Садівник» - для людей, які вже мають певні знання з городництва та садівництва. На заняттях члени клубу розглядають особливості та новинки садівництва. За довідками можна звертатись у бібліотеку імені Тимірязєва у відділ сільськогосподарської літератури.
Президент клубу Ганна Мінова презентує плоди праці цього сезону. Наталя Піскунічева
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер