Офіційно, «міні-Вінницю» в Центральному парку, відкрили на День міста. Пройшло п’ять днів та вже побили одну фігурку. «Жертвою» стала копія Арки, що на вході в парк Горького.
«Не минуло й п'яти днів з відкриття алеї фігур в Центральному парку Вінниці, як першу з них вже покалічили. Охоронці сказали, що зробив це «хороший хлопець», просто хотів помацати, наступив ногою, щоб дотягнутися. Крихкі вони» — пише в своєму фейсбуку вінничанин Євген Фролов.
Це сталося у вівторок, 12 вересня. Молоді люди розчавили основу міні-Арки. А працівники парку викликали поліцейських. Перший заступник начальника «Муніципальної поліції» Олександр Манзюк розказав, що, насправді, фігурку потрощила молода дівчина.
— Наші бійці слідкували за міні-парком з 8 вечора до 8-ої ранку. Уночі там зібралася молодь, щоб сфотографуватися. Одна з дівчин залізла на макет та зламала його частину, — сказав Манзюк. — Ми викликали на місце представників Нацполіції, які зафіксували правопорушення та оцінили вартість пошкодження, що виявилася незначною.
Взагалі, як пояснив заступник начальника «Муніципальної поліції» Олександр Манзюк, за таке порушення загрожує адмінштраф. Його вартість обраховується через розмір шкоди.
Завгосп парку Юрій Приймак розказав, що фігурку Арки вже відновили працівники парку Горького. Але сліди тріщин все ж залишилися. Також чоловік розказав, що люди заради гарних фото сідають на пластикові макети.
— Бачив, як молодь залізає прямо на цю Арку, сідає. Та ще випадок на День міста, коли якась матуся свою доньку саджала на копію облради. Ці макети — не лавочки! Вони не витримають вагу людини, — казав Приймак.
Пан Юрій розповів, що за п’ять днів з початку роботи міні-парку, викрали кілька фігурок та позбивали хрести з Миколаївської церкви.
— Навколо алеї з мініатюрами облаштували паркан та відеоспостереження. Закриватимемо «міні-Вінницю» на ніч. Огородження треба, щоб захистити макети від вандалів та тварин. Якщо паркану не буде, то 12 макетів швидко перетворяться в руїни.
Питаємо, можливо потрібно огороджувати не алею, а самі макети? Наприклад, облаштувати скляні куполи.
— Такого огородження не буде. Може зробити ще й колючий дріт? Це вже занадто, — відповів завгосп парку Юрій Приймак.
— Хлопець, який розчавив частину міні-Арки, казав, що це зробив ненавмисно. Він і справді непоганий: сьогодні приходив та запитував, що може зробити. Але я бачив, як молодь залізає прямо на цю Арку, сідає, — каже Приймак. — Та ще випадок на День міста, коли якась матуся свою доньку саджала на копію облради. Ці макети — не лавочки! Вони не витримають вагу людини.
У Києві, біля Гідропарку, з 2006 року діє парк «Україна в мініатюрі», на який схожа наша «міні-Вінниця». Тут понад 100 макетів, серед яких аеропорт Бориспіль, Андріївська церква, Львівський вокзал тощо. Навколо нього паркан, є охорона та відеокамери. Та платний вхід.
Керуюча міні-парком Ірина Гриненко розповіла, що протягом останніх 11 років вони часто реставрують фігурки. Але не було такого, щоб макети повністю знищували.
— Макети дійсно є морозо- та жаростійкі. Проте пластикові фігури є крихкими і дрібні деталі доводиться постійно реставрувати. На пластику взимку накопичується лід, а навесні — багато води. Усе це тисне на макети, тому потрібно стежити за станом фігур, — каже пані Ірина.
Вона розказала, що часто макети пошкоджують птахи. Наприклад, ворони виймають яскраві деталі з Андріївської церкви та дряпають дах копії Верховної Ради та інших макетів. Жінка поділилася «рецептом» як врятувати парк від вандалів.
— Від вандалів рятує огородження, відеокамери та присутність працівників на території парку. Наприклад, я бачу по камерам, що дітей посадили на якийсь макет. У мене є мікрофон, через який я попереджую батьків, що так робити не можна. А щоб не крали фігурки, потрібно їх закріплювати на дюбелі та «рідкі цвяхи», — каже керуюча київським міні-парком.
— А пробували поставити на макети скляні куполи? — питає журналіст.
— Купол із оргскла макет не врятує. Вандали можуть побити скло і одразу ж макет. Крім того, в купол набирається волога, фігури не буде видно. Питання як зберегти макети вирішується кардинально — у парка має бути охорона, огородження та відеоспостереження. Інакше цього парку не буде, — відповіла Ірина Гриненко.
Для захисту нашої алеї виконали перші два пункти: робочі встановили вже половину огорожі, а на стовпах є відеокамери. Тоді як охоронців у «міні-Вінниці», як розказав завгосп парку Юрій Приймак, поки що немає.
Нагадаємо, що за 12 макетів заплатили майже 1,2 мільйона гривень. Макети робив той же виробник, що й фігури в київському парку мініатюр.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер