Кілька останніх днів на Фейсбуці дискутують про вінницьких студентів та викладачів вишів, які нещодавно брали участь в організованих Росією конкурсах та фестивалях.
У першому випадку завідувачка кафедри журналістики ВДПУ пропонувала студентам взяти участь у російському та білоруському конкурсах. Натомість за хороше виконання завдань обіцяла закривати їм предмети автоматом. Після розголосу викладачка звільнилася.
Детальніше про цю ситуацію ми писали у публікації: «Я вже мовчу, що це корупція». Що кажуть активісти й випускники про скандал у педагогічному
Про другу ситуацію стало відомо з допису лідера вінницького осередку націоналістичної організації «Едельвейс» Романа Костишина. У ньому він пише, що дружина депутата облради та голови Вінницької райдержадміністрації Віталія Урдзіка хизується на Фейсбуці перемогою свого сина на російському фестивалі.
До публікації Роман додав скріншоти допису Ірини Урдзік. З них стає зрозуміло, що її син навчається у Вінницькому національному технічному університеті, а мова в пості про Міжнародний молодіжний фестиваль інформаційних технологій «IT Архангельск», який вона називає одним з трьох найбільш відомих і важливих в країнах колишніх СРСР. Цього року він проходив дистанційно.
«Конкурс дуже непростий і виграти у ньому було складно. Але у наших діток все вийшло. … Це тільки початок. Пишаюся вами», — написала Ірина. Пізніше вона видалила свій допис.
Кілька десятків людей залишили свої гнівні коментарі під публікацією Романа Костишина: «Зовсім здуріли», «Мабуть, уся родина Урдзік налаштована на переїзд до Архангельська?!» тощо.
Поза тим, під час обговорень, користувачі звернули увагу й на інший коментар, який залишили під дописом дружини голови РДА.
Лідія Колисниченко пише: «Гарна перемога! Добре, що в даному випадку немає кордонів між Росією та Україною!» На що Ірина Урдзік відповідає: «Згодна з тобою».
Очільник «Едельвейсу» Роман Костишин говорить, що висловлювання про дружбу між Україною та країною-агресором збентежили його найбільше. На його думку, такі дії неприпустимі для сім’ї очільника райдержадміністрації.
— Участь в російських конкурсах неприпустима, адже РФ — це ворог, з яким у нас зараз війна. Такі конкурси лише додають престижу РФ і збільшують вплив їх пропаганди, мовляв, подивіться, ми один народ, конкурси разом проводимо, — говорить Роман.
Зв’язатися з головою Вінницької РДА Віталієм Урдзіком і поговорити про участь його сина в російських фестивалях ми не змогли. Впродовж двох днів у його приймальні нам повідомляли, що він або відсутній, або на нараді.
Журналіст залишив секретарці номер свого мобільного та пояснив причину необхідності розмови з очільником адміністрації, проте на момент виходу цієї публікації з нами ніхто так і не зв'язався.
Ми поговорили з авторкою скандального допису і дружиною голови РДА Іриною Урдзік. Жінка говорить, що фестиваль інтелектуальний і ніякої політики в ньому немає. Також Ірина розповіла, що про участь сина в конкурсі дізналася вже після його початку.
— [У Вінницькому національному технічному університеті] сказали, що потрібно подати таку-то роботу, вони (студенти – авт.) її і подали, — говорить Ірина. — Син навіть не сказав мені про конкурс, я сама гуглила результати. Він посів там перше та друге місця. Не бачу в цьому проблеми.
А у коментарі про дружні стосунки між Україною та Росією, за її словами, насправді йшлося про очікування кінця війни.
— Хочеться, щоб скоріше закінчилася війна і все в Україні було добре, — говорить Ірина. — Мені не важливо, де проходив конкурс, адже це передовсім гордість за свою дитину. Для мене вся ця ситуація обернулася тим, що я знаходжуся в лікарні з високим тиском.
— Ви ж розумієте, що мій чоловік зараз голова РДА. Може усе це (розголос ситуації — авт.) чиєсь замовлення, — припускає Ірина. — Це надскладна ситуація. Через це у нього можуть виникнути проблеми.
У видаленому дописі Ірини також йшлося, що вінницьких студентів готувала викладачка Оксана Романюк. Однак в телефонній розмові Ірина повідомила, що роботу її сина на фестиваль з ВНТУ надсилали на чолі з куратором Олександром Романюком.
Останній, до слова, є професором та завідувачем кафедри програмного забезпечення вінницького політеху. Минулого року він став першим українцем, якого нагородили орденом «For merits in science, culture and art» (За заслуги в науці, культурі та мистецтві).
Ми зателефонували і йому, аби дізнатися, яку участь він приймав у підготовці і чи припустимо, на його думку, вінницьким студентам брати участь в російських конкурсах.
— У конкурсі брали участь студенти першого курсу, яким під час практичних занять я пояснив, як робити роботу. Ось вони її зробили і відправили. Не я був керівником цього процесу. Так що це не до мене, — розповів Олександр Романюк.
Більше професор ВНТУ нічого не прокоментував, посилаючись на зайнятість він поклав слухавку.
На сайті російського фестивалю протилежна від його слів інформація. Серед 11-ти номінацій, що в них студенти політеху та учениця школи №3 посіли призові місця, у восьми вказаний керівником саме А. Н. Романюк — Олександр Никифорович Романюк.
Крім того, наприкінці минулого року сам професор Романюк називав російський фестиваль одним з найкращих на пострадянському просторі. Ось його коментар з сайту «IT Архангельск»:
«Участие в конкурсе позволяет показать свои возможности, сравнить свои работы с работами сверстников, а главное — стимулирует к совершенствованию и использованию новых инновационных технологий. Ваш конкурс очень непростой. Выиграть в нем сложно. Но ученики студии компьютерной графики Винницкого национального технического университета его с нетерпением ждут вне зависимости от результатов. Скажу честно, что Ваш конкурс входит в тройку наиболее известных и важных в СНГ конкурсов веб-дизайна и компьютерной графики».
Юрист Ростислав Небельський пояснює, що закон не забороняє українцям приймати участь в російських конкурсах та фестивалях. Такі питання лежать у площині вибору кожної людини.
— Конституція гарантує свободу інтелектуальної діяльності, тому така заборона не могла б існувати, попри неприязні міждержавні відносини, — прокоментував юрист.
Читайте також:
У мене коронавірус і немає сімейного лікаря — що робити? Розповідаємо на власному досвіді
У Влада Сорда поліція забрала орден Богдана Хмельницького і склала протокол про штраф
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер