П’ять Героїв Радянського Союзу і три Герої Соціалістичної праці виросли на Іллінецькій землі. Напередодні свята Першотравня і Дня Перемоги у райцентрі урочисто відкрили дві Алеї Героїв – на одній встановлені бронзові барельєфи Героїв Соціалістичної праці, на іншій – Героїв Радянського Союзу.
Разом з іншими земляками прийшли на свято Марія Коцюруба і Федір Хоменко. Федір Пантелєєвич 38 років працював доярем. Як тоді, так і нині, це була незвична професія для чоловіків. У далекому 1966-му він надоїв від кожної з корів своєї групи по сім тисяч літрів молока (!). Нині таким показником можуть похвалитися хіба що у господарствах Порошенка, де мають елітних корів зарубіжної селекції. Та й навіть у таких господарствах корів-семитисячниць можна порахувати на пальцях однієї руки. Саме за велике молоко Федора Хоменка у тому ж році нагородили званням Героя Соціалістичної праці.
Марія Коцюруба теж працювала дояркою. У 1982-му вона за рік надоїла від своїх корівок по шість тисяч літрів молока. Тоді ж отримала Зірку Героя Соцпраці.
- Незвично бачити своє зображення на постаменті, - каже Марія Іванівна, дивлячись на пам’ятник. - Тішить те, що барельєф робили з фотографії моєї молодості. На молодих приємно дивитися. А Марія Плахотник, бачите, вже зображена старшою. Якщо люди вирішили, що так треба, то нехай вже буде.
Третій барельєф на Алеї Героїв – згаданого вище Федора Хоменка. А поруч – районна Дошка пошани з фотографіями сучасних працелюбів.
Барельєфи Героїв Радянського Союзу встановлені трохи далі, на Меморіалі Слави. Відкриває Алею бюст Івана Бойка. Він двічі нагороджений Зіркою Героя Радянського Союзу. Всього 32 українці у роки війни удостоєні двох таких нагород. Серед них – єдиний з вінничан Іван Бойко. Далі на відстані двох метрів один від одного стоять постаменти з барельєфами з написами: Микола Прицюк, Василь Гелета, Олександр Западинський, Григорій Шимко.
Ідея вшанувати у такий спосіб Героїв-земляків належить заслуженому працівнику культури Миколі Романову. Втілив її в життя місцевий скульптор Леонід Мишевський. Загалом на виготовлення барельєфів і впорядкування місць їх встановлення витрачено сто тисяч гривень. Коштами допоміг перший заступник Голови Верховної Ради Адам Мартинюк. Неспроста його запросили на відкриття.
- Я багато їздив по Україні, але не пригадую місця, де б у такий спосіб земляки вшанували усіх своїх видатних людей, - каже Адам Мартинюк. - Треба шанувати пам'ять кожної доброї людини, особливо тих, хто багато зробив для інших, інколи навіть ціною власного життя.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер