Гвардійцям показали фільм, як «Ягуар» вибивав сепарів у Харкові з ОДА. Де його подивитися?

Гвардійцям показали фільм, як «Ягуар» вибивав сепарів у Харкові з ОДА. Де його подивитися?
Фактор часу і миттєвого проведення операції спрацював на користь бійців «Ягуару» — сепарів вибили з приміщення менш як за 20 хвилин
 • Сім років тому, 8 квітня 2014-го, бійці Калинівського «Ягуару» звільнили від сепаратистів будівлю Харківської облдержадміністрації. Операцію провели без жодного пострілу.
 • Як це відбувалося, розповідається у фільмі «Звільнення Харківської ОДА».
 • Стрічку показали гвардійцям полку 3028, таку назву нині має колишній полк «Ягуар». Де її можна побачити?

У військовій частині 3028 нині великий кінодень. Про це 20minut.ua розповів прес-офіцер капітан Микола Коваль.

— Фільм «Звільнення Харківської ОДА» це одна з героїчних сторінок історії нашого полку, — каже капітан Коваль. — Стрічка документальна, базується на спогадах безпосередніх учасників подій, саме в цьому його головна цінність, Думає, надалі це стане традицією — демонструвати картину у такий день для нових гвардійців, які прибуватимуть як на строкову службу, так і за контрактом. Вони мають знати про дії своїх попередників. Коли дивишся картину, мимоволі переймаєшся гордістю за свою частину і її військовослужбовців. Картина має ще й виховний ефект.

Фільм короткометражний, його тривалість 30 хвилин. На його перегляд о 16-й годині у клубі зібралися офіцери і контрактники. Серед глядачів були також ті, хто навесні 2014-го після тривалого переїзду з Вінниці до Харкова на с світанку розпочав операцію проти с сепаратистів, які захопили приміщення Харківської облдержадміністрації, зняли з будівлі український державний прапор, натомість почепили російський.

Покажуть картину також для гвардійців строкової служби. Для них транслюватимуть картину у кімнатах-світлицях.

За словами Миколи Коваля, бійці «Ягуару» не просто звільнили приміщення.

— Своїми діями вони не дали можливості створити у місті так звану Харківську народну республіку, — каже прес-офіцер. — У Донецьку і Луганську, на жаль, не зуміли відстояти держані адміністрації, які захопили сепаратисти. На такий само розвиток подій сподівалися у колишній столиці України Харкові. Вдала операція гвардійців, з яким нині маємо честь служити, врятувала місто і країну від проросійських сил.

Фільм знято державним підприємством  «Центр захисту інформаційного простору України» за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики, Міністерства внутрішніх справ і Національної гвардії.

Його можна подивитися на телеканалі ВІТА 9 квітня о 10-й ранку та 10 квітня о 18.30.

Без жодного пострілу

Пропонуємо читачам сайту розповідь про події 8 квітня 2014-го у Харкові у спогадах бійців, нинішніх і колишніх, які брали безпосередню участь у спецоперації.

Це була унікальна операція. Її вдалося провести без жодного пострілу, затримали майже 70 сепаратистів, які засіли на усіх поверхах будівлі. Постірли могли привернути увагу озбрєних бойовиків в інших частинах міста. Це спричинило б застсоування зброї з обох сторін.

Керував нею тодішній керівник Нацгвардії Степан Полторак і щойно призначений міністр МВС Арсен Аваков.

Нагадаємо, протистояння у Харкові між сепаратистами і прихильниками єдиної України розпочалося у Харкові ще восени 2013-го. Свого апогею воно досягло навесні 6-7 квітня 2014-го, коли сепаратистам вдалося захопити будівлю ОДА, зняти з неї Український Державний прапор і почепити російський.

Що було далі? Як вдалося вибити се парів з будівлі? Хто зняв чужий прапор і відновив свій? Про все це читайте далі.

Ще не всі озброєні бойовики підтягнулися

Підполковник Сергій Крижанівський  очолював тоді  одну з штурмових груп. Він уже звільнився за вислугою років. Каже, успіх операції забезпечила раптовість її проведення. На користь військових спрацював також фактор часу. На той момент ще не встигли підтягнутися озброєні бойовики. Про те, що вони мали з’явитися, свідчили чималі запаси продуктів харчування і медикаментів, які можна було побачити на кожному поверсі. Зброя у приміщенні теж була, але переважно холодна. Застукали «сепарів» зненацька, дехто ще спав і тому не міг скористатися навіть тією зброєю, що мав при собі.

— Якщо перед тобою військовий у повній екіпіровці, із зброєю в руках, то ти сто разів подумаєш, чи йти на нього з ножем чи гвинтівкою, — каже співрозмовник. — На це я звернув увагу ще тоді, коли ми на вулиці підібралися до центрального входу. Наша група заходила саме таким чином. Ті, хто там стояв і щось вигукував, при появі озброєних людей, розлетілися, як горобці.

Російський триколор зняв капітан Грушко

Капітан Грушко  (нині він у званні майора) зі своєю групою зачищав останній поверх. Далі вибрався на горище. За його словами, ще знизу помітив на щоглі будинку російський прапор.

— Я ж не міг його не зняти, — говорить Грушко. — Коли добирався, на горищі побачив наше державне знамено. Я б його встановив на місці знятого російського. Але наш прапор лежав розірваний, брудний…

Старший прапорщик Валентин Бжезицький зауважує, що діяти у приміщенні завжди складніше, ніж на відкритій місцевості. Особливо тоді, коли ти не знаєш розташування кімнат, не бачив схеми ходів-виходів і т.д. За його словами, будь-який постріл, з їхнього, чи нашого боку, міг одразу змінити хід операції. Це привернуло б увагу, до будинку підтягнулися б прихильники так званої Новоросії, стали б уриватися у приміщення…

Старший прапорщик також звертає увагу на те, що раптовість у діях дала можливість успішно провести операцію. Таку, яку не вдалося втілити в Донецьку і Луганську. За словами співрозмовника, затриманих виводили на вулицю. У дворі, розташованому з тильної сторони будинку, їх передавали в руки міліції.

«Беркут» погрожував «ягуарівцям»: «Чого ви сюди приїхали?»

Про те, що разом з «ягуарівцями» звільняти будинок ОДА мали інші підрозділи, бійці дізналися пізніше. На час штурму ні у дворі, ні всередині вони не бачили ні військових, ні міліції. 

За їхньою інформацією, пліч-о-пліч з ними мали брати участь в операції СБУ, спецназ ЗСУ, «Беркут», «Сокіл», міліція.

— Після операції ми зібралися у внутрішньому дворику ОДА і раптом сюди  прилетів «Беркут», —  розповідає Сергій Крижанівський. — Сталося те, на що ніяк не сподівалися. Дехто з «беркутівців» почав погрожувати нашим хлопцям. Спочатку прозвучали претензії: «Чого ви сюди приїхали?» Ніби ми не такі само військові, як і вони. Ніби вони не розуміли, що ми виконуємо команду. А потім пішли погрози: «Ми вас звідси не випустимо». Що вони цим хотіли сказати, не можна було зрозуміти.

Хлопці кажуть,  добре, що з ними був командувач (мова про тодішнього керівника Нацгвардії Степана Полторака, який керував операцією і безпосередньо брав у ній участь разом з тодішнім командувачем Західного оперативного командування Юрієм Аллеровим (пізніше очолював НГУ- Авт.) Скандал, що розгорався,  міг зайти далеко. Схоже, харківські «беркутята» очікували іншого розвитку подій. Можливо, тому й не пішли на штурм.

Миттєво «розсипалися» по всіх поверхах

Після втручання вищого керівництва «Беркуту» дали команду: «По машинах!», і вони покинули територію ОДА. «Ягуарівці» додому повернулися не одразу. Їх залишили ще на деякий час у Харкові. Вони охороняли будинки місцевого СБУ і міліції. І це за умови, що у кожній з названих структур були свої озброєні люди. Частина бійців залишилася вартувати будівлю облдержадміністрації.

Історія про те, як планувалася операція, хто приймав рішення про її проведення, може бути окремою цікавою розповіддю. Втім, про це уже написано багато. Цікаві деталі наводить у своїх спогадах тодішній командувач Західного оперативного командування НГУ Юрій Аллеров.

Згаяли б ще день з проведенням операції — бойовиків в ОДА стало б більше і вибити їх звідти було б непросто. Так само, як не вдалося це зробити у Донецьку і Луганську. Навіть складно спрогнозувати, якою б була ситуація нині, якби тоді не припинили дії новоросів.

Дуже важливо, що «Ягуар» з’явився у місті несподівано. Співрозмовники уточнили, що їхали з Калинівки до Харкова усю ніч. Їх поява у місті серед білого дня привернула б увагу більшої кількості тих, хто закликав до створення ХНР.

«Ягуарівці»  з’явилися з раннього ранку, коли місто ще спало. Так само спала частина тих, хто уже забарикадувався у будівлі ОДА. Операція розпочалася одразу. Зняти охорону для екіпірованих військових не складало труднощів. Як діяли далі, уже розповіли безпосередні учасники операції.

У приміщенні Харківської ОДА на честь юійців «Ягуару» з Калинівки встановили пам’ятну дошку про звільнення будівлі від сепаратистів.

П'ятеро отримали ордени

За проявлену  сміливість і професіоналізм під час штурму будівлі п’ятьох «ягуарівців» нагородили  орденом «За мужність» III ступеня. Щоправда, вони себе героями не вважають. Просять не називати їх цим словом.

Нагороду отримали  полковник Сергій Трофименко, підполковник Валентин Сірак, капітан Артем Грушко (нині майор), молодший лейтенант Олександр Война (нині старший лейтенант),  та старший прапорщик Валентин Бжезицький.  Кажуть, це нагороди не тільки їм, а всім тим 200 побратимам, які брали участь у спецоперації.

Надруковано план окупації Харківщини

«2014. Миттєвості харківської весни» — так називається книга Міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. У ній про те, як вдалося відстояти Харків, де Росія намагалася створити ХНР.

«У цій книзі я вперше публікую «План по Харкову і області» — електронне листування кураторів «російської весни», в якому детально — аж до геометок — розроблений план окупації Слобожанщини. 28 сторінок по всій формі військової стратегії: захоплення систем комунікацій, вузлів зв'язку, стратегічних об'єктів інфраструктури, ЗМІ, фізичне знищення представників влади, військових і журналістів, інформаційна компанія і пропаганда, залучення колаборантів, і в підсумку — створення «ХНР», — написав Аваков у Фейсбуці.

— Цей документ фактично явка з повинною і вичерпний доказ російської військової агресії, — стверджує автор книги.

Є сторінки присвячені калинівському «Беркуту», Детально розповідається, як спецназівцям вдалося провести операцію у будинку і захопити у полон сепаратистів.


Читайте також:

У справі хабарників сервісного центру фігурують звільнені і поновлені на службі поліцейські

Поїздка в Карпати за генеральне прибирання у Вінниці. «Бідняжки» організували флешмоб

Незвичне весілля на березі Дністра: наречена без фати, молодята у кросівках, але щасливі

У поліції зникло відео аварії, в якій постраждав УБД, батько двох малолітніх дітей. Як пояснюють ситуацію?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі (3)
 • Tobias Ripper

  Як харків'янин щиро дякую військовій частині 3028 (екс-полк спецпризначення «Ягуар») за мирне, рідне місто !
 • Елена Дорошенко

  Дякуємо за те, що врятували Харків!
 • Alexey Shytov

  Сейчас - налетят и нагадят)
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
20:06 Водоканал повідомив про відключення на Вишеньці. Кому варто підготуватися 19:40 Вино з кульбабок і «молочка» від щедрих корів: ТОП смаколиків з Вінниччини photo_camera stars 19:16 По Україні дощі, а в Карпатах мокрий сніг. Коли повернеться осіннє тепло 18:15 Вінничанка Римма Бадунь перемогла в конкурсі «Miss Tourism Universe 2021» Від читача 13:16 Дистанційне навчання під час карантину 18:11 У Вінниці відзначили водія таксі, який допоміг у розкритті вбивства 17:45 «Це вартість року навчання в університеті». Скільки коштують репетитори у Вінниці? stars 17:01 Місто для людей, а не автівок. Пропонують закрити підземний перехід біля «Урожаю» 16:44 «Маршрутками катайтесь і не скигліть». Чому вінничани незадоволені роботою громадського транспорту? stars 16:23 На Василенка п'янючий водій намагався за 20 тисяч домовитися з патрульними photo_camera 15:19 Криваве застілля. Чоловік зарізав товариша, виспався, а тоді викликав поліцію photo_camera 14:26 Вся Україна переходить у «жовту» зону карантину. Які впровадять обмеження 14:15 Три смерті та 77 нових випадків. Дані про COVID-19 по Вінниці та області 14:10 Суші у Вінниці: особливості начинок (Новини компаній) 13:31 Нечесний забудовник, зниклі $63000 і прокурори-хабарники у ролі адвокатів. Розслідування 20minut.ua photo_camera stars 13:18 Втекла та вимкнула телефон. У Вінниці знайшли зниклу школярку з Лозни photo_camera 12:19 Зникла дитина, посилення карантину та інше важливе за 20 вересня на 20minut.ua 11:24 Вчитель має харизму, учень — владу. Як влаштоване навчання у одній з кращих шкіл Вінниці? photo_camera stars 11:06 Понад 10 будинків без гарячої води. Перелік адрес та причини відключення 10:01 Стане ще холодніше. Українців попереджають про заморозки та дощі
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up