У вінницькому «ТатоHub`і» часто проводять корисні online-лекції та ofline-заходи для батьків. Це допомагає мамам і татам краще зрозуміти своїх дітей і дізнатися більше про здорове й відповідальне батьківство.
Одне з таких навчань провів психолог, психотерапевт і експерт «ТатоHub`у» Олег Следь. Мова йшла про проблему, яка знайома всім батькам — дитячу брехню. Та чи дійсно все так погано і що насправді ховається за дитячими маніпуляціями?
За словами психолога, дорослі дуже часто неправильно розуміють дитячий обман і спроби маніпулювання. Вони думають, що це щось свідоме й завчасно сплановане.
— Батьки думають, що діти, ніби як дорослі, пропрацьовують певні стратегічні моменти, щоб скривдити іншу людину чи за рахунок неї досягти своєї мети, — говорить Олег Следь. — Та у дітей маніпуляція і брехня не виникають як свідомий поштовх до досягнення якоїсь цілі. Скоріше за все, це інструменти для задоволення певної потреби, яка виникає у дитини.
Психолог наголошує, що частіше за все діти вдаються до маніпуляцій і обману, коли не можуть іншим способом реалізувати свої потреби й бажання. Тут важливо розуміти, що малеча тільки вчиться мислити логічно й аналізувати свої дії. Насправді за дитячим обманом можуть ховатися різні причини, у які дорослі не завжди вірять.
— Не спішіть звинувачувати дитину в тому, що вона маніпулянт, — додає він.
Однією із найважливіших причин брехні Олег Следь називає страх.
— Діти бояться втрати любов батьків, — пояснює він. — Коли в сім'ї дорослі дуже суворі й вимогливі до дитини, то вона починає боятися їх образити. Їй здається, що легше й краще обманути, щоб батькам було спокійніше. Тобто, дитина не хоче скривдити те найважливіше джерело безумовної і всецілющої любові.
Це може виглядати дивно з точки зору дорослої людини, але дитяча психіка сприймає все саме так. Для неї обман — це захисна реакція, спосіб убезпечити від негативних наслідків.
— Тут важливо розуміти, як у сім’ї сприймають помилки інших, як батьки реагують, коли хтось є незручним або не відповідає певним правилам, традиціям і установкам, — зазначає психотерапевт.
За словами, експерта, якщо в сім’ї дуже багато заборон і зовсім мало заохочень, то в дитини виникає бажання всі ці заборони обійти, оскільки в неї не сформувався ціннісний ряд і розуміння важливих життєвих сенсів.
Також він додає, що такий підхід притаманний і дорослим людям. Пригадайте, коли на шляху до мети виникають перепони, перше, що спадає на думку — варіанти їхнього подолання.
— Я рекомендую батькам, щойно вони починають встановлювати заборони, проговорювати, що натомість дитині дозволяється, — радить Олег Следь. — Людська природа налаштована так, що коли є певна незадоволена потреба, її важливо знайти та задовольнити.
Тому важливо, щоб поруч із заборонами були й заохочення.
— Потрібно шукати компроміси, — переконаний він.
Хоч як би це парадоксально не звучало, та іноді батьки забувають, що мають справу з дітьми, й ставлять перед ними надто складні вимоги. Часто малеча не може їх виконати не тому, що не хоче, а тому, що просто замала для них.
— Дуже часто батьки забувають, якими вони самі були в дитинстві, — розмірковує Олег Следь. — Коли дорослі щось пояснюють дитині, то вона це розуміє на свій вік і на свій досвід. Тому важливо звертати увагу на ті вимоги, які ви ставите перед своїми дітьми.
Щоб все не закінчилось обманом, варто навчитись дуже чітко й конкретно пояснювати свої вимоги.
— Якщо, умовно, ви скажете дитині, що потрібно бути добрими зі всіма дорослими — вона цього не сприйме. Для дитини це дуже загальне правило й зрозуміти його їй складно, — пояснює психолог. — Тому знову, все має бути чітко й конкретно.
Наступна причина більш характерна для дітей старшого віку, особливо підлітків.
— Коли дитину в сім’ї налаштовують, що потрібно завжди досягати успіху, бути першим, не рівнятися на гірших, чи взагалі ні на кого не рівнятися, а просто бути кращим, тоді в неї може виникати тривога, — застерігає Олег Следь. — Коли дитина йде в школу, то там часто зустрічається з конкуренцією. У її голові й серці звучать ті настанови батьків, тому вона починає шукати способи, як вирішити це питання і не засмутити членів родини.
І досить часто таким способом стає обман, прикрашання ситуації або навпаки замовчування якоїсь інформації.
Ще однією причиною обману, характерною для підлітків, є звичайний момент дорослішання. Коли діти стають дорослішими, вони, природно, починають прагнути більшої самостійності, індивідуальності і автономії від батьків.
— Якщо батьки включатимуть гіперконтроль, то дитина буде шукати інші способи для цієї сепарації. Вона намагатиметься вибудувати свою самостійність, своє бачення власного життя, — зазначає експерт «ТатоHub`у». — Це бачення може бути хибним, ви можете з ним не погоджуватись, воно може не подобатися, але цей процес не оминути. Діти будуть прагнути проявити себе й відрізнятися від інших. Тому тут важливо, як самі батьки налаштовані на індивідуальність, інакшість і певну відмінність між ними та їхніми дітьми.
Додамо, що подивитися повну лекцій та дізнатися інші причини дитячої брехні можна на facebook-сторінці «ТатоHub`у».
Читайте також:
Як порозумітися з дітьми-підлітками? Порадами ділиться психотерапевт Анатолій Брунь
Зрозуміти без слів: з чого почати вивчення жестової мови й для чого це потрібно?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер