Фестиваль на честь покійного диригента та композитора Віталія Газінського мав відбутися ще у квітні 2020 року, але його не вдалося привести через пандемію коронавірусу. Художня керівниця і головна диригентка Вінницького академічного міського камерного хору ім. Віталія Газінського Христина Бедзір розповідає, що за цей час поціновувачі мистецтва встигли засумувати за такими концертами, а отже всьому свій час.
— Насолоду мають отримати не лише глядачі та оркестр, а й ми, як керівники. Адже ми стільки часу намагалися все це спланувати, — сказав диригент київського симфонічного оркестру Назар Якобенчук. — Наш оркестр намагався підтримати камерний хор якістю.
Христина Бедзір розповідає, що з музикою Дженкінса Віталій Газінський був добре знайомий — колись виконував з хором його «Реквієм». А сьогоднішній твір «Sabat mater», який презентували на сцені філармонії, сама Христина Бедзір почула випадково і загорілася мрією виконати його на сцені.
— Але потрібен був грандіозний привід. І якраз в мене всі пазли склалися і я зрозуміла, що це ідеальний твір для відкриття фестивалю, — каже Христина Бедзір.
Її колега, Назар Якобенчук додає, що музичний твір дуже філософський та глибокий, хоча спершу здається, що легкий на сприйняття.
— Я дуже люблю такі твори, які мають подвійне значення. Бо спершу здається, що все легко й просто, а коли поринаєш у світ музики, починаєш розуміти, що вона глибока. Я дуже щасливий, що ми виконуємо саме цей твір, це музика для всіх — і для дітей, і для дорослих, — каже Назар Якобенчук.
Фестиваль планують організовувати щорічно і не лише в межах України, а й Європи. Христина Бедзір сподівається, що сцена зможе відкрити нові й нові імена музикантів та композиторів. Саме тому фестиваль і називається міжнародним.
— Ми хочемо одразу розширити географію, маємо плани запрошувати колективи не лише з України, а й з усього світу, — сказала диригентка, а Назар Якобенчук додав, що їх друзі-музиканти з різних країн, в тому числі й з екзотичних, вже висловили бажання долучитися до фестивалю, однак через пандемію їм не вдалося побувати в нас.
Троє солістів, 40 хористів та 52 музиканти в оркестрі виступали перед вінницькими глядачами. Назар Якобенчук зізнається, що оркестр йому довелося трохи скоротити, аби зіграти на вінницькій сцені.
— Тут сцена замала, я бажаю Вінниці збудувати такий концертний зал, де зміг би сісти повноцінний симфонічний оркестр. Два роки тому ми виконували Маляра, склад оркестру сягав 90-95 людей – ви уявіть, яке там звучання! Зараз я був змушений обмежити трохи оркестр, бо розумів, що на сцені ми не сядемо, — каже він.
Назар Якобенчук також зауважив, що в роботі наслідує свого наставника — Віталія Гізінського. Колись він співав у його хорі.
— Все дуже просто. Коли я бачу, що ситуація критична, всі втомлені й робота не йде, я можу раптово пожартувати. Навіть сьогодні таким чином я намагався відволікти музикантів, бо спочатку всі були замкнуті. Віталій Іванович коли пояснював щось важливе та серйозне, робив це ніби жартома і ми всі посміхалися і розуміли, чого від нас хотіли. Це величезний талант — вміти працювати серйозно і водночас з гумором, — згадував диригент київського симфонічного оркестру.
Нагадаємо, 1984 року Віталій Газінський створив у Вінниці камерний хор, який прославився на міжнародному рівні. Колектив виступав на конкурсах і фестивалях у Польщі, Угорщині, Франції та в інших країнах. А в серпні 1997 року на конкурсі поліфонічної музики в Італії хор визнали найкращим виконавцем духовної музики і запрошено на особисту аудієнцію до Папи Римського Іоанна-Павла ІІ у Ватикан. Творчий колектив продемонстрував свою виконавську майстерність перед понтифіком і отримав від нього високу оцінку і благословення.
Читайте також:
Марко Галаневич із «ДахаБраха» – про репресованого прадіда і дворянську рідню із Гайсина
«Зіпсована картина — це шедевр». Художник Юрій Совінський починав з плакатів і репродукцій
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Обожнюю слухати різні композицію у виконанні симфонічного оркестра,
Це щось неймовірне,
Треба буде обов'язково відвідати якось нашу філармонію,
Дякую Вам за працю та чудову можливіть відвідати такий захід,
Якби не Ви - не дізнався б про це,
Дякую