– Може, моя історія когось надихне на бажання поджолобатися в історії свого роду. А там, дивись, і якесь шляхесько-дворянське гніздечко організуємо, – говорить Марко Галаневич.
Детально заглибитися у історію предків, соліста «ДахаБраха» підштовхнуло таємниче зникнення у 1938 році його прадіда – Галаневича Івана Анфімовича.
Тому, коли у Facebook артист натрапив на спільноти, що досліджують генеалогію, вирішив, будь-що докопатися до істини. І завдяки досліднику Сергію Фазульянову зміг дізнатися дійсно багато вражаючих фактів.
– Прізвище маю досить незвичне, як для нашого краю. В родині кажуть, що прадід був поляком, працював на заводі в селі Красносілка Бершадського району Вінницької області, – розповідає Марко Галаневич. – На користь того, що прадід був поляком говорить той факт, що сина свого назвав Бронеславом. Так, принаймні, записано було в метриці. Ми ж дідуся завжди називаємо Борисом. Дід про свого батька особливо нічого не знає, і знати не хоче, бо батько його зник у 38– му році, коли малюку Бронеславові було 3 роки. В родині існувало два пояснення: або він втік до іншої жінки, або його заарештували, бо такі були часи. Нещодавно, мені нарешті вдалося привідкрити завісу таємничості. І обидва варіанти виявилися правдою.
Слід свого прадіда Марку Галаневчиу вдалося знайти у Черкаському архіві СБУ. З протоколу допиту він дізнався, що дід Іван утік до іншої жінки в місто Жашків. Там працював на цукровому заводі, де його й арештували та звинуватили в антирадянській діяльності.
– Навішали всякої «лабуди» у кращих традиціях гебні. Мовляв, брав участь у «польско-галицких повстанческих организациях». І засудили до розстрілу. Реабілітовано у 1961-му році. За відсутністю складу злочину, – розповідає Марко Галаневич. – Коли я прочитав, мене це, м’яко кажучи, вразило. Думалося, що сталінські репресії – то давня і для мене відсторонена історія. А тут, виявилося, все досить близько. І навіть... болісно.
Завдячуючи подальшій роботі дослідника Сергія Фазульянова, Марку Галаневичу пощастило з’ясувати ще одні цікаві факти з історії своєї родини.
– Заглиблюючись в архіви, вдалося дослідити, що батьки мого репресованого прадіда – Анфім та Марія Галаневичі – були дворянами і справно платили податки в місті Гайсині, де і проживали. І хоч на початку ХХ століття більшість населення містечка складали євреї, мій прапрадід хрестив своїх дітей у православному храмі. Тобто, мало шансів, що маю єврейську кров, як і польську. Принаймні, за цією родинною гілкою, – ділиться Марко Галаневич. – Взагалі, є підстави вважати рід Галаневичів священицьким. Бо досить часто згадується у списку священицьких родин Подільської губернії.
Коли шукав правду про свого зниклого прадіда, Марко Галаневич також дізнався трагічну історію його старшого брата Костянтина.
– У мого репресованого прадіда було багато братів і сестер. Старший брат Костянтин у 1945 році розбився на літаку, будучи «Начальником автодорожного отдела северной группьі войск» радянської армії на Далекому Сході. Аварія сталася через недбалість тих людей, що відповідали за політ, – розповідає Марко Галаневич. – Літак, щоб перевести трьох офіцерів дали в аварійному стані. Загинули вищі офіцери 20 червня 1945 року. Уже після завершення війни. Коротше кажучи, совок. Який я недаремно не терплю ще зі свого совкового дитинства. Портрет брата прадіда можна побачити на світлині. На жаль, зображення самого прадіда знайти не вдалося. Поки... Вірю, що ще щось знайдеться цікавеньке. Є передумови.
Читайте також:
«Славко Чорновіл, з Черкащини», — представився однокурсникам. Спогад жмеринчанки про патріота
Володимир Висоцький на канікулах у Гайсині. Фото зірок, чиє дитинство проходило на Вінниччині
Флешмоби, конкурси та віртуальні подорожі: як Вінниця святкуватиме День Європи. Програма
Вінницю чекає літо open air’ів! Щотижня концерти проходитимуть просто неба у музеї-садибі Пирогова
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер