- Яка наразі ситуація в регіоні з будівництвом і продажем новобудов?
- Через припинення іпотечного кредитування та «замороження» депозитів у деяких банках, купівельна спроможність населення, як на первинному, так і на вторинному ринку житла впала. Але у Вінниці поки я не бачу тенденцій до стабілізації цін на нерухомість, оскільки будівництво йшло на рівні 10% рентабельності. До того ж у вітчизняній будівельній галузі застосовується до 30-35% імпортних матеріалів, а через курсову різницю їх собівартість зросла на 40-50%. Зросла також вартість енергоносіїв, піднялася заробітна плата. Відтак, на первинному ринку ціна майже не змінилася, оскільки зменшити її наразі означає працювати собі у збиток. Сьогодні вартість первинного ринку коливається в межах 5200-5800 гривень за квадратний метр.
- Які ініціативи влади необхідні, щоб житло стало доступнішим?
- По-перше, слід оприлюднити реєстр забудовників — фірм, які мають багаторічну і незаплямовану репутацію на ринку і за рахунок тендерів надавати їм ділянки під будівництво. Відтак, слід навести порядок із власниками цих ділянок, адже існує практика, коли приватній особі надається право на земельну ділянку під забудову, яку вона згодом реалізує забудовникам. Проте, усім зрозуміло, що у приватної особи немає власних коштів на будівництво, навіщо ж муніципалітет надає їй ділянку?!
- А по-друге?
- Варто відмовитися від виплати цільової допомоги, натомість зменшити ставки по кредитуванню, сплати по декілька разів за технічні умови, страхових внесків, плати за послуги банківських установ, що реалізують житло. Проте, ці зміни мають статися вже на рівні держави. Відтак, збільшиться кількість операцій на ринку нерухомості і, як наслідок, збільшиться будівництво. Будівельна і супутні галузі почнуть сплачувати більше податків у казну — бюджети виграють.
- Як ваш концерн намагається здешевити вартість будівництва в умовах подорожчання енергоносіїв, бензину та ін.?
- Концерн проводить виважену політику, працюючи на рівні рентабельності від семи до 15% ціни продажу квартир. Мабуть, тому ми не знизили темпи будівництва. Велике значення має і те, що у концерні створено замкнутий цикл виробництва — від проектування до обслуговування будинків. Наші підприємства працюють на однаковому рівні рентабельності.
- Уряд зобов'язав фонди фінансування будівництва страхувати ризики несвоєчасного введення в експлуатацію житла. Як це вплине на його вартість?
- Безумовно, страхування має бути, як і у всіх цивілізованих країнах, але цей крок знову ж таки призведе до зростання вартості житла і знову матимемо розмови про те, що житло недоступне за ціною.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер