Служба безпеки України блокувала протиправну діяльність організованого злочинного угрупування, учасники якого створили фінансову піраміду для заволодіння коштами українських громадян. Така інформація з'явилася сьогодні, 27 серпня, на сайті СБУ.
«Оперативники спецслужби встановили, що вкладниками «піраміди» стали понад 600 тисяч громадян. Орієнтовний обсяг коштів, привласнених та легалізованих зловмисниками через придбання елітного рухомого та нерухомого майна, інвестування в підконтрольний бізнес, становить більше ніж $ 250 мільйонів. Співробітники СБ України задокументували, що до організації фінансової оборудки причетні понад 20 осіб, задіяно більше ніж 100 підконтрольних юридичних осіб», — читаємо в новині пресслужби відомства.
У ній не сказано, про яку піраміду ідеться. Назви проекту, який нещодавно рекламували як над успішний, заснований ювеліром Миколою Гонтою з Ладижина та такий, що за два роки зібрав сотні тисяч вкладників, не дають. Але, що саме про B2B Jewelry йдеться, можна зрозуміти за фотографіями з місць проведення слідчих дій.
У кадри оперативної зйомки потрапили сертифікати на зразок тих, якими торгували в B2B Jewelry, та ювелірні магазини. У текстовій інформації СБУ знаходимо ще одну підказку: що обшуки були в кількох регіонах, в тому числі, у Вінницькій області. А саме у нас головний офіс проекту B2B та місця проживання засновників.
«У Вінниці обшуки проходили в провулку генерала Арабея (на Кореї)», — читаємо у Фейсбук-групі Вінниця Цікава.
Всього, як розповідають у спецслужбі, впродовж одного дня провели 48 обшуків у рамках цього кримінального провадження та наклали ряд арештів на майно фігурантів. А його виявили чимало.
Ось кілька цитат про це з повідомлення СБУ:
За результатами слідчих дій, як повідомили в СБУ, приймуть рішення про повідомлення фігурантам про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною третьою статті 28 (вчинення злочину групою осіб), частиною другою статті 222 (шахрайство з фінансовими ресурсами), частиною третьою статті 209 (легалізація або відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом) Кримінального кодексу України.
Також в пресслужбі відомства додали, що операцію проводили співробітники Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України спільно з Головним слідчим управлінням Національної поліції за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора.
Як відреагує на дії СБУ вінницький засновник проекту? Знову назве спробою рейдерського захоплення? Так він коментував, нагадаємо, коли у Харкові активісти вимагали повернути гроші вкладникам та назавжди зачинити торгову точку «піраміди» в їхньому місті.
На офіційній сторінці B2B Jewelry у Фейсбуці на момент цієї публікації не було жодної інформації про події, що сьогодні відбулися. Останній пост — реклама сережок, а під ним, як пишуть користувачі, видаляють коментарі. Скрин звідти:
ОНОВЛЕНО
Звернення Миколи Гонти опублікували наступного дня, 28 серпня. Він, як і раніше робив, оминув прямого коментаря, просто все заперечив.
— Хочу вам повідомити — магазини працюють у звичному режимі. В цьому ви можете переконатися, відвідавши будь-який салон у своєму місті, — сказав Микола Гонта. — Оскільки інформація, яка розлетілася в інтернеті, не відповідає дійсності, наші юристи вже готують позови про спростування і компенсацію моральних збитків. Впевнений, ми обов’язково доб’ємося правди...
А в чому ж правда? Цього засновник проекту не пояснив. Натомість сказав, що має ціль — забезпечити життя українців у достатку. А в коментарях під цим постом знову читаємо про проблему з виплатами.
За даними Генпрокуратури і податкової служби, нагадаємо, співвласники B2B Jewelry підозрюються в ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах та у використанні схеми виводу готівки через фіктивний благодійний фонд, заснований дружиною Миколи Гонти.
Однак сам Микола Гонта не раз заперечував наявність справ. Він казав журналістам, що взагалі не знає нічого про будь-які кримінальні провадження.
Це було до пандемії, а на час карантину засновник компанії заявив, що через закриття магазинів ставить проект на паузу й припиняє виплати. З послабленням карантинних обмежень з'явилася його нова заява: виплати за вкладами поступово відновлюють. І ось, через два роки діяльності B2B Jewelry, маємо інформацію від СБУ про обшуки та арешти майна.
Більше про події, пов'язані з B2B Jewelry та засновником цього гучного проекту, 20minut.ua писав у цих публікаціях:
Раніше ми називали ознаки, які дають можливість ідентифікувати потенційно шахрайські проекти. Їх склали на основі аналізу існуючих та вже припинених сумнівних проектів. І, за даними Нацкомісії з цінних паперів і фондових ринків, наявність хоча б кількох з 10 наведених пунктів повинна стати для інвестора причиною прискіпливо поставитись до аналізу рекламних обіцянок та більш обережно підійти до інвестування своїх грошей.
Своє розслідування про B2B Jewelry під назвою «Блестящий лохотрон» свого часу зняв BIHUS info. Чи прогнозував такі події, дивіться в сюжеті:
Читайте також:
Не хочеш стати жертвою, то не створюй умов для роботи злодія. Як упізнати «карманника»?
Перший номер з ТОПу кримінальників сам прийшов у поліцію. Через 15 років після вбивства
«Що за безпрєдєл?!» Самвела Московського арештували за чужий конфлікт в ресторані
Що таке «чорний ящик» та чому інтернет інколи — це зло? 8 порад з безпеки у кіберпросторі
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер