Всі судді адміністративних судів успішно пройшли кваліфікаційні іспити. А в апеляційному суді Вінницької області один не набрав достатньої кількості балів. Проміжні результати «переатестації» вінницьких служителів Феміди озвучили сьогодні на зустрічі з пресою судді-спікери.
Запросили також експерта — радника стратегічних комунікацій місії ЄС Тійта Матсулевича, який свого часу був послом Естонії в кількох державах. Сьогодні ця людина курує питання налагодження співпраці української судової гілки влади з громадськістю через новий інститут суддів-спікерів.
Він розповів, наскільки змінилася за остатні роки рівень довіри людей до суддів. Назвав Вінницю передовою в цьому плані, а адміністративні суди, що на Брацлавській, — взірцевими навіть для інших європейських країн.
— Відношення до судів у Вінницькій області є передовим. Довіра вінничан в п’ять разів вища, ніж в середньому по Україні, — сказав експерт.
І озвучив середні дані кількох соціологічних досліджень. Вони кажуть, що чотири роки тому лишень 5% українців довіряли судам. Зараз цей показник зріс до 12-ти відсотків. А опитування вінничан взагалі дало 65% довіри. Це найвищий регіональний показник.
— Практично всі опитування громадської думки за останні 3-4 роки показують, що українців хвилює три питання: війна, гроші і справедливість. Поняття справедливості якраз асоціюється з судами, тому намагаємося покращити довіру громадян до судової системи. Це ключовий момент реформи всієї правоохоронної системи. Поліція, прокуратура і все це фінішує в кінцевому результаті в суді, — говорить Тійт Матсулевич. — Тому ми тут. І ми бачимо, що в останні роки з'явилися тенденції до покращення довіри до судів.
Експерт сказав, що ще більший показник довіри показали опитування тих вінничан, які особисто стикалися з роботою судів, тобто брали участь в судових процесах.
— Серед людей, які мали досвід спілкування з судами Вінниці, середня довіра 90%. Це чудово. Це те, до чого ми прагнемо, — сказав радник місії ЄС з Естонії, де рівень довіри до судів складає 80%.
Тійт Матсулевич розказав, що під час візиту до Вінниці відвідав будівлю адміністративних судів, що на Брацлавській. Побачене там назвав судом 21-го сторіччя.
— Паперове діловодство зведене до мінімуму. Автоматизація, комп’ютеризація, вся атмосфера, яка створена в цьому великому домі, далека від казенної атмосфери, — сказав Тійт Матсулевич. — Зазвичай в таких державних закладах домінує казенщина. А там такої немає. Це дійсно правоохоронний заклад 21 сторіччя, який є прикладом для всієї України і, думаю, цей вінницький суд може по своєму стилю бути прикладом для багатьох інших країн Європи.
— Ми не можемо конкурувати з адміністративною юстицією, — сказав заступник голови Апеляційного суду Вінницької області, суддя-спікер Олександр Панасюк (на фото зліва). — Для цього є об’єктивні обставини. В 2004 році вони (адміністративні суди – авт.) отримали нове приміщення, нове обладнання, а ми намагалися працювати з тим, що є. Але апеляційний суд Вінницької області сьогодні так само піднявся в рейтингу щодо інформаційної відкритості. Минулого року ми зайняли 5-те місце по прозорості і відкритості серед 44-х судів України, в тому числі Конституційного і Верховного. В 14-15-му роках апеляційний суд Вінницької області був по цих показниках на 13 та 29 місяцях.
В процесі реформування судової системи проводять реорганізацію місцевих судів, а суддів переатестовують. Цей процес називають кваліфікаційним оцінюванням. Той, хто його не пройде, втрачає повноваження. Навпаки — успішно пройде — отримає значне підвищення окладу.
— Ми пройшли атестаційну комісію, — говорить львівський суддя, викладач Національної школи суддів Олександр Сасевич про себе та Олександра Панасюка. — Це неприємно, відверто скажу. Чому? Тому що ти обираєш для себе, приймаєш рішення вийти до суспільства і прозвітувати про речі, які б ти не хотів озвучувати. Але ти прийняв це рішення. Прийняв ці правила… Складно було. І це потрібно в першу чергу не нам, а суспільству. Щоб суспільство дійсно бачило, чи можна суддям довіряти…
— Одні прийняли цей виклик, — продовжує Олександр Сасевич розказувати про нові іспити для суддів. — А дехто вважав, що не бачить перспективи і не продовжив далі цю діяльність…
А як проходять вінницькі носителі мантії нові кваліфікаційні іспити? Про своїх, суддів апеляційного суду Вінницької області, розказав Олександр Панасюк:
— Цей процес в нас на стадії завершення. Результати такі: 27 суддів успішно завершили кваліфікаційне оцінювання, троє суддів в процесі і один суддя прийняв рішення припинити подальшу діяльність. На стадії оцінювання знань і кваліфікаційних навичок він не набрав балів. В нього був відповідний дозвіл і він пішов у відставку.
— Я мав розмову з Віталієм Кузьмишиним. У них всі судді успішно пройшли, — сказав Олександр Сасевич про працівників вінницького апеляційного адміністративного суду.
Також на зустрічі суддів з пресою прозвучало: «після кваліфікаційного оцінювання суддям дали дуже пристойну зарплату». Розмір нових окладів не озвучили. Сказали тільки, що вони різняться залежно від місця роботи й проблема нерівності суддів різних судів залишилась.
А скільки отримують за свою суддівську професію служителі Феміди Естонії? Радник місії ЄС розказав про це на прикладі свої невістки:
— У нас висока зарплата, бо є велика відповідальність перед суспільством. Я б сказав хороша зарплата у суддів порівняно з середньою. Невістка моя — суддя суду першої інстанції — отримує 5 тисяч євро.
Які зарплати в суддів та інших працівників правоохоронної системи, редакція аналізувала в матеріалах за деклараціями. Ось кілька з них:
Читайте також:
Відкупився за 200 доларів. Засновник «піраміди» вмовив ошуканих забрати апеляцію
На 100% розкривають тільки вбивства. Вінницькі кримінальні історії 2018-го й дані
Тюрми не буде. Прозваного тяжилівським маніяком збоченця визнали неосудним
Вирок за збиту на Довженка жінку. Чому неуважному водію дали умовне
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 41 від 9 жовтня 2024
Читати номер
Юрий Бондарук
Сергей Беликов
Вася
Мало що.. найголовніше -вони прави, а не Майдан-дан..дзинь
Юрий Бондарук