- Ми навіть говорили по телефону з прем’єром ДНР Захарченком, - розповів у вівторок журналісту батько полоненого офіцера. – Те, що він сказав спочатку, насторожило і злякало. Після того, як назвали прізвище сина, Захарченко сказав, що у них у полоні нема такого офіцера. За цю мить в голові з’явилася навіть найстрашніша думка. Ми ж знали, що він у полоні, а тут кажуть, що вже його там нема. І додому не повернувся. То що після цього можна було думати?
RIA не називає прізвище полоненного офіцера, бо його батько впевненний, що це може нашкодити його звільненню з полону.
Телефонну розмову з керівником так званої ДНР вінничанину допоміг організувати наш земляк – начальник слідчого управління СБУ генерал Василь Вовк. Перед тим батьки офіцера неодноразово зверталися до нього з приводу визволення сина.
- У той день Василь Васильович зателефонував нам з Мінська, - продовжує батько офіцера. – Це було під час чергової зустрічі контактної групи з приводу встановлення перемир’я. Генерал повідомив, що особисто попросив Захарченка звільнити вінницького офіцера. Щоб підтвердити свої слова, передав телефон прем’єру ДНР. Це було під час перерви у переговорах у Мінську. У той день ми два рази розмовляли із Захарченком. Як я вже говорив, він сказав, що не знає прізвище нашого сина. Має уточнити, чи є такий полонений. Через деякий час ми розмовляли ще раз. Захарченко підтвердив, що є такий офіцер, сказав, що будуть думати, як його обміняти. Більше від нього не почули ні слова.
Син живий
Після тієї розмови у рідних офіцера у Вінниці зажевріла надія на можливе звільнення сина і чоловіка. Однак відтоді минуло чимало часу. Звільнено багато полонених. Та у списку визволених з полону бойовиків прізвища нашого земляка так і не з’являлося. І від нього самого не було жодної звістки.
За весь час полону (зв'язок з офіцером пропав ще 16 серпня) батько тільки один раз чув голос сина. Було це одразу після згаданого параду у Донецьку.
- Тоді мені подзвонив якийсь чоловік, - продовжує батько офіцера. – Каже, якщо хочеш почути голос сина, перекинь на цей телефон сто гривень. Я зробив це. А тоді дзвоню-дзвоню, а ніхто не відповідає. Подумав, мене розвели. Але за п’ятим чи шостим разом, відповіли. Сказали почекати. Потім повідомили, що сина повели на обід. Через деякий час знову став дзвонити. Після чергового набрання номера, відповів той же чоловік і сказав, що зараз буду розмовляти з сином.
Як стверджує батько, розмова тривала не більше однієї хвилини. Син ні на що не скаржився. Нічого конкретного не вдалося дізнатися. Батько був щасливий вже тим, що почув рідний голос. Тоді ж він дізнався, що утримують сина в Донецьку.
- Не раз контактували з ще одним генералом – Володимиром Рубаном, - каже батько офіцера. – Він багатьох уже витягнув з полону. Чого не вдається обміняти нашого сина, не каже. Сина затримали одночасно з іще двома офіцерами. Того одного у званні капітана вже випустили. У нашого вінничанина звання майора, а в третього – полковника. Але ж знаю, що декого з полковників вже звільнили.
Прокуратура відмовила
Батько полоненого офіцера поділився ще однією інформацією. Заяву про зникнення сина він написав до обласної прокуратури. Каже, отримав відповідь, де сказано, що повідомлений ним факт не є підставою для того, щоб його внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Така відповідь неприємно вразила чоловіка.
- Ми кожен день, кожну годину сидимо на нервах, з ніг збилися, шукаємо у всіх допомоги, а тут пишуть, що нема підстав для порушення кримінальної справи, - не стримує емоцій співрозмовник.
Батько офіцера повідомив, що отриману відповідь з обласної прокуратури надішле Генеральному прокурору України.
У полоні ще один вінничанин
Журналіст RІА довідався, що у полоні бойовиків опинився ще один наш земляк – офіцер родом з Шаргородського району. Його затримали у другій половині вересня. Нині полоненого утримують у Донецьку. Про це повідомили рідні затриманого, які просять не називати прізвище, аби не зашкодити його визволенню. За їхніми словами, є одна обставина, яка й без того ускладнює процес звільнення офіцера у званні майора.
Контакти тих, хто визволяє полонених
- Міжвідомчий Центр СБУ, цілодобова «гаряча лінія» 0800-501-482, 044-235-63-67, електронна адреса: [email protected] Можна також звертатися безпосередньо до керівника-координатора Центру Віталія Яковенка та до начальника Головного Слідчого управління СБУ Василя Вовка за адресою: Київ, вул. Ірининська, 4.
Робоча група з визволення заручників Міноборони: представник робочої групи — полковник Каштанов Віталій Валерійович. Тел. (044) 454-73-15; черговий Головного управління ВСП — тел. (044) 456-41-28; оперативна група Головного управління ВСП — тел. (044) 454-73-03; e-mail: [email protected]
- Центр звільнення полонених (керівник генерал-полковник Володимир Рубан): 097-07-07-014, 063-888-40-40, 095-628-000-8 e-mail: [email protected]
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер