Рік тому у вінницьких школах почали встановлювати нові системи фільтрації води. Новинка дозволяє дітям пити чисту воду зі спеціальних кранів. Журналісти RIA/20minut.ua вирішили перевірити чи дійсно вода чиста та відповідає нормам.
До початку навчального року у 2018-му Вінницька міська рада прозвітувала про те, що у всіх міських школах встановлять та підключать інноваційні системи 9-ступеневої очистки води. Крім самих установок, які будуть очищувати воду, на якій готуватиметься їжа та напої для учнів у їдальнях, також у закладах встановлюються бювети.
У наступному, тобто у 2019-му, такими ж системами муніципалітет облаштовує всі дитячі садочки.
«Розробкою й монтажем цих систем, які не мають аналогів у країні, займалась вінницька компанія», — написано на сайті мерії.
Очистка води передбачає систему зворотного осмосу — це технологія очищення води, яка використовує напівпроникні мембрани. Основна ціль полягає в продавлюванні води під високим тиском через напівпроникну мембрану з метою усунення з води шкідливих речовин, органіки, колоїдних часток і бактерій. Вода проходитиме 9 ступенів очистки з ультрафіолетовою лампою та мінералізатором.
«Діти у всіх школах міста питимуть чисту, живу, корисну воду. Ця система є унікальною, адже в ній передбачені всі ступені захисту, є можливість чітко контролювати кількість води й систему фільтрації. А також встановлені датчики для контролювання напруги, щоб не згоріла система», — повідомляє прес-служба міської ради з посиланням на депутата міської ради Володимира Онофрійчука.
Чиновники повідомляли, що встановленням обладнання та бюветів займалася місцева компанія «Аквасет». Яка спеціально для Вінниці розробила цю систему.
«Система очищення забирає з води абсолютно всі шкідливі домішки, збагачує її мінералами, які корисні для організму дітей, й у фіналі також ще є ультрафіолетове очищення», — казав інженер компанії «Аквасет» Олександр Омельчук.
Журналісти та громадські активісти компанії «Аквасет» не знайшли в жодному реєстрі. Скоро цю фірму навіть назвали «привидом».
Аналітики громадської організації «Філософія Серця» перевірили казначейські рахунки вінницьких шкіл та з’ясували кому ж сплачувались кошти за інноваційні системи. Майже всі школи сплатили однакові послуги ФОПу Бурківському Ярославу Юрійовичу.
Школи розбили послуги на різні договори на суму до 50 тисяч гривень, відтак закупівлі не проводилися через «Prozorro».
Але школа-гімназія № 30 все ж таки намагалася дотриматися вимог положення виконкому й розмістила інформацію в Прозорро. Загальна вартість «апаратів для дистилювання, фільтрування та ратифікації» в кількості 15 штук склала для школи 49 964 грн.
У березні цього року виконком Вінницької міської ради прийняв рішення, яким знизив поріг здійснення закупівель через систему «Prozorro» до 30 тисяч гривень.
Тобто всі школи мали б провести конкурентну допорогову закупівлю й обрати найвигіднішу пропозицію. Але цього зроблено не було.
Журналіст RIA/20minut.ua Віталій Павловський нещодавно замовив аналіз води, яка фільтрується за допомогою нової системи. Послуга така платна, вона коштувала 862 гривні.
Аналізував Вінницький районний відділ лабораторних досліджень. Воду брали у двох школах. До речі, набирала воду фахівець лабораторії.
Аналізували воду на санітарні та бактеріологічні показники. В обох випадках дослідження показали, що все в нормі.
У коментарі журналістам Ярослав Бурківський, який займається встановленням систем очищення води, сказав, що фільтри у школах міняють кожні три місяці.
Редакція буде час від часу повторювати експеримент, щоб мати актуальні результати.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер
Було досліджено воду з бювету в школах. Є результати, допустимі. Але є проблема, це фірма-привид що типу розробила цю систему та Фоп, що не на конкурентній основі, можна зробити такий висновок, її встановлює та обслуговує, про що написано в ГО Філосовія серця..