Від 6 квітня набула чинності постанова Кабміну, яка вводить в Україні посилені карантинні заходи. На час карантину українцям заборонили:
перебувати в громадських місцях без вдягнутої маски чи респіратора;
перебувати в громадських місцях громадян, які не досягли 16 років, без супроводу повнолітніх;
пересуватися групою осіб більше, ніж дві особи;
відвідувати парки, сквери, зони відпочинку, лісопаркові та прибережні зони;
відвідувати спортивні та дитячі майданчики;
проводити всі масові (культурні, розважальні, спортивні, соціальні, релігійні, рекламні та інші) заходи, у яких бере участь понад 10 осіб.
За словами адвокатеси Олени Грабік, введені посилені карантинні заходи однозначно незаконні, адже вони суперечать не лише Конституції України, але й Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та Закону України «Про правовий режим надзвичайного стану».
Жорсткі заборони обмежують конституційні свободи та права громадян, зокрема свободу пересування (стаття 33 Конституції України), право проведення мирних зборів (стаття 39 Конституції України), право на свободу віросповідування, відправлення одноособово чи колективно релігійних культів (стаття 35 Конституції України).
Конституційні права громадян дійсно можуть бути обмеженими, але лише за вказаних в законодавстві умов:
свобода пересування може бути обмежена в умовах надзвичайного стану, а не надзвичайної ситуації (стаття 33 Конституції України, пункту 1 частини першої стаття 16 Закону України «Про правовий режим надзвичайного стану»);
право на свободу мирних зібрань може бути обмежено виключно судом (стаття 39 Конституції України, пункт 4 частини першої стаття 16 Закону України «Про правовий режим надзвичайного стану»);
право проведення релігійних та інших заходів може бути обмежено в умовах надзвичайного стану, а не надзвичайної ситуації (стаття 35 Конституції України, пункт 4 частини першої статті 16 Закону України «Про правовий режим надзвичайного стану»).
Карантин — це обмеження прав людей. Саме тому стаття 40 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» встановлює, що карантин може бути встановлений не інакше, як у разі оголошення надзвичайного стану.
Кабінет Міністрів України не має повноважень оголошувати надзвичайний стан і запроваджувати обмеження прав громадян. Це виключні повноваження Президента, Верховної Ради України і в деяких випадках суду.
Також, Уряд відповідно до статті 30 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» може лише встановлювати карантинно-обмежувальні заходи, а не заборонні.
Не дивлячись на явне суперечення положень Постанови нормам Конституції, вони залишаються чинними та діють на всій території України та обов’язкові для виконання до моменту їх скасування або зміни самим Кабміном, або визнання їх неконституційними Конституційним Судом України. Або ж — до скасування в судовому порядку.
Докладніше про усі обмеження вже розповідав 20minut.ua. Навіщо і де потрібно одягати маску? Чи можуть оштрафувати перехожого без маски? Чи можна старшим 60 років виходити на вулицю? Навіщо носити з собою документи? Відповіді на усі важливі питання знайдете в цій публікації: Як зміниться наше життя з 6 квітня. Роз’яснення нових обмежувальних заходів.
Читайте також:
«Помремо — скажуть коронавірус» Як вінничанка з дитиною лікує пневмонію вдома
«Вона по 100 разів викликає швидку», — медики про пацієнтку з дитиною, яка лікує пневмонію вдома
Як правильно купувати та дезінфікувати продукти під час карантину. Відеоінструкція
Як працює карантинний блокпост на в’їзді у Вінницю. Відеорепортаж
Спецперепустки у громадському транспорті перестали перевіряти. Ми перевірили
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер