Утоплення – це один із видів механічної асфексії, тобто задухи при потраплянні рідини у дихальні шляхи. Розрізняють два види: вологе і сухе. Останнє, як правило, буває у дітей. На відмінну від вологого утоплення, коли зупинка дихання відбувається внаслідок потрапляння води у дихальні шляхи, легені і шлунок, сухе має рефлекторний характер. Як наслідок – спазмуються голосові зв’язки.
Як розпізнати симптоми?
– Під час утоплення людина не обов’язково буде кричати. Піддавшись паніці, усе, що вона зможе, – це борсатись на поверхні. Якщо потерпілого витяги одразу після занурення, то спостерігаємо блідий колір шкіри, дихання супроводжується кашлем, пульс прискорений, його морозить. У випадках, коли людина перебувала під водою близько 2-3 хвилин, наступає втрата свідомості, відсутність дихання і серцевої діяльності, зіниці розширені і не реагують на світло.
Що робити?
– Головне пам’ятати, що необхідна колективна робота, адже важливо не гаяти час на паніку. Оперативність – запорука успіху. Поки один витягає людину з води, інший паралельно викликає швидку. Якщо людина у паніці борсається на поверхні води – підпливати слід ззаду, взяти під пахви і спробувати заспокоїти, щоб вона з переляку вас не схопила. При вологому утопленні потерпілого кладуть животом на своє коліно і, надавлюючи на грудну клітину, видаляють воду з легенів і шлунку. Після цього варто покласти його на спину. Тут варто знати, що при утопленні у прісній воді серцева діяльність припиняється раніше, ніж зупинка дихання. То ж реанімаційні заходи розпочинати слід із непрямого масажу серця. У морській воді – навпаки, зі штучної вентиляції легень.
Якщо утоплення сухе, одразу переходите до штучного дихання і непрямого масажу серця. Рефлекторно стислу щелепу можна розкрити, натиснувши на кути щелепи, там, де сходяться верхні і нижні зуби.
Чого робити не можна?
– Не починайте робити штучне дихання, якщо в ротовій порожнині потерпілого є залишки мулу та слизу, це тільки нашкодить. Для очищення в рот вводиться палець, попередньо обмотаний тканиною, це важливо.
Навіть якщо при утопленні людина не втратила свідомість і після надання першої допомоги відчуває себе непогано, не відмовляйтесь від допомоги медичного персоналу та візиту до лікарні, оскільки існує небезпека розвитку набряку легенів.
Текст: Олександра Савенець
Читайте також:
Як надати першу допомогу при сонячному та тепловому ударах. Поради лікаря
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер