Як надати першу домедичну допомогу при утопленні. Поради лікаря

Як надати першу домедичну допомогу при утопленні. Поради лікаря
Лікар-інтерн анастезіолог Олег Гойна-Кардасевіч
  • Багато вихідних, високі температури повітря, палюче сонце та прохолодна вода. Усе це наштовхує на думки про приємний, веселий відпочинок з сім’єю або друзями на свіжому повітрі.
  • Аби вікенд залишив лише позитивні враження, варто пам’ятати про заходи безпеки. Що робити при утопленні, як правильно надати домедичну допомогу і не нашкодити? 
  • Про це ми поспілкувалися з Олегом Гойна-Кардасевічем, вінницьким лікарем-інтерном анастезіологом.
     

Утоплення – це один із видів механічної асфексії, тобто задухи при потраплянні рідини у дихальні шляхи. Розрізняють два види: вологе і сухе. Останнє, як правило, буває у дітей. На відмінну від вологого утоплення, коли зупинка дихання відбувається внаслідок потрапляння води у дихальні шляхи, легені і шлунок, сухе має рефлекторний характер.  Як наслідок – спазмуються голосові зв’язки. 

Як розпізнати симптоми?

– Під час утоплення людина не обов’язково буде кричати. Піддавшись паніці, усе, що вона зможе, – це борсатись на поверхні. Якщо потерпілого витяги одразу після занурення, то спостерігаємо блідий колір шкіри, дихання супроводжується кашлем, пульс прискорений, його морозить. У випадках, коли людина перебувала під водою близько 2-3 хвилин, наступає втрата свідомості, відсутність дихання і серцевої діяльності, зіниці розширені і не реагують на світло.

Відео дня

Що робити?

– Головне пам’ятати, що необхідна колективна робота, адже важливо не гаяти час на паніку. Оперативність – запорука успіху. Поки один витягає людину з води, інший паралельно викликає швидку. Якщо людина у паніці борсається на поверхні води – підпливати слід ззаду, взяти під пахви і спробувати заспокоїти, щоб вона з переляку вас не схопила. При вологому утопленні потерпілого кладуть животом на своє коліно і, надавлюючи на грудну клітину, видаляють воду з легенів і шлунку. Після цього варто покласти його на спину. Тут варто знати, що при утопленні у прісній воді серцева діяльність припиняється раніше, ніж зупинка дихання. То ж реанімаційні заходи розпочинати слід із непрямого масажу серця. У морській воді – навпаки, зі штучної вентиляції легень.

Якщо утоплення сухе, одразу переходите до  штучного дихання і непрямого масажу серця. Рефлекторно стислу щелепу можна розкрити, натиснувши на кути щелепи, там, де сходяться верхні і нижні зуби.

Чого робити не можна?

– Не починайте робити штучне дихання, якщо в ротовій порожнині потерпілого  є залишки мулу та слизу, це тільки нашкодить. Для очищення в рот вводиться палець, попередньо обмотаний тканиною, це важливо.

Навіть якщо при утопленні людина не втратила свідомість і після надання першої допомоги відчуває себе непогано, не відмовляйтесь від допомоги медичного персоналу та візиту до лікарні, оскільки існує небезпека розвитку набряку легенів.

Текст: Олександра Савенець

Читайте також:
Як надати першу допомогу при сонячному та тепловому ударах. Поради лікаря

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (2)
  • sergei gerasim
    интерн-оно-таки-опа.-.Скока-вдохов-за=хвилин...как-непрямый-массаж,цифры-дай,фах-
  • боба
    то что нужно проверить ротовую полость на предмет инородних тел  так это самое первое!!!!!    с этого нужно было начинать!!!!!   во время этого когда проверяешь, нужно надавить на корень языка и постараться вызвать рвоту, только потом переходить к  массажу и дыханию!   плюс ко все му  нужно помнить  что чем  человек меньше по возрасту , тем меньше нужна площадь прилягания руки к грудной клетке, маленьким детям вообще делают массаж пальцами.    я считаю что тема очень нужная, но ее нужно было более детально разобрать   плюс фото или картинки!!!
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
10:48 П’яний з ножем налякав людей на вінницькому ринку 10:12 У Серебринцях відкрили Алею Слави на честь земляків-героїв 09:55 У пошуках школи англійської мови для своєї дитини? Зверніть увагу на огляд кращих шкіл Вінниці (партнерський проєкт) 09:40 На кількох вулицях не буде світла та води: оперативні дані про відключення 3 липня Від читача 19:16 Лікування та реабілітації потрібні постійно 09:08 Працівнику фастфуду в Калинівці, де отруїлися 29 людей, оголосили підозру 08:14 У цей день вітайте захисників неба. Іменини, заборони та прикмети 3 липня 20:48 Тульчинщина прощається з Героєм Віталієм Загороднюком, який загинув у ДТП на Київщині 20:23 Які переваги і недоліки додатку «Резерв +» для військовозобов’язаних? Запитали в адвоката 19:18 Потужний вибух біля Житомира. Трасу в напрямку Києва перекрили play_circle_filled 18:57 Скутери, самокати, мопеди: у Вінниці різко зросла кількість ДТП за участю дітей 18:06 Вінничани, тримайтесь — антициклон Bettina несе справжню спеку 17:04 Відтік учнів за кордон: яке майбутнє чекає на освіту Вінниччини? 16:31 Допоможуть у тяжку хвилину: ритуальні послуги та товари, кафе та обіди на замовлення (партнерський проєкт) 16:03 На Соборній тестують нові інтегровані зупинки громадського транспорту 15:02 Смертельна ДТП під Жмеринкою: 43-річний водій загинув на місці, пасажир — у лікарні 14:59 Визначили призерок «колосівського» чемпіонату з пляжного волейболу 14:31 «Її постійно капають»: що пережила 16-річна дівчина після отруєння шаурмою в Калинівці 14:12 Жмеринчанин Володимир Горлей отримав почесну Грамоту Верховної Ради України 13:08 Затримали 18-річного закладника, який розповсюджував PVP-сіль
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up