Як надати першу допомогу при сонячному та тепловому ударах. Поради лікаря

Як надати першу допомогу при сонячному та тепловому ударах. Поради лікаря
Лікар-інтерн анастезіолог Олег Гойна-Кардасевіч

Багато вихідних, високі температури повітря, палюче сонце та прохолодна вода. Усе це наштовхує на думки про приємний, веселий відпочинок з сім’єю або друзями на свіжому повітрі. Проте, аби вікенд залишив лише позитивні враження, варто пам’ятати про заходи безпеки. Що робити при сонячному та тепловому ударах, як правильно надати домедичну допомогу і не нашкодити людині? Про це ми поспілкувалися з Олегом Гойна-Кардасевічем, вінницьким лікарем-інтерном анастезіологом.

Що таке тепловий удар?

- Це патологічний стан, що виникає внаслідок впливу зовнішніх теплових факторів. Таке відбувається, коли організм не може охолонути. Найчастіше трапляється при перегріві, зневодненні, тривалій роботі в жаркому приміщенні, при високій температурі повітря або ж активному фізичному навантаженні.

Яка різниця між сонячним і тепловим ударом?

Відео дня

- Сонячний удар — це різновид теплового. Він виникає внаслідок тривалого перебування під пекучим сонцем. Голова перегрівається під прямими променями, в результаті кровоносні судини розширюються і відбувається сильна притока крові до голови. При сонячному ударі, насамперед, страждає нервова система.

Яка симптоматика?

- Виділяють три форми сонячного удару. На початковій стадії людина блідне, відчуває слабкість, сильний головний біль, сонливість і нудота. Далі – почастішання серцевого ритму, можлива кровотеча з носа, підвищення температура тіла, рясне потовиділення. При важкій формі до всього додаються ще й судоми, тахікардія і втрата свідомості. При тепловому ударі симптоматика схожа: стає складно дихати, з’являється нудота, почервоніння шкіри, порушення серцевого ритму.

Як надати першу медичну допомогу?

- Перш за все – викликати швидку. Далі потерпілого слід перенести у тінь, звільнити від тісного одягу. Голова повинна бути трохи піднята. Змочіть потилицю і груди холодною водою і, якщо дозволяє стан, дайте холодний напій. При втраті свідомості необхідно покласти голову набік, щоб забезпечити прохідність дихальних шляхів. Якщо потерпілий протягом тривалого часу не приходить до тями і має слабкий пульс –  почніть робити непрямий масаж серця (до 100 нажимів за хвилину) до приїзду швидкої.

Чого робити категорично не можна?

- Не варто скупчуватись навколо людини. Також, у разі втрати свідомості, будь які маніпуляції проводьте без різких рухів, не тягайте її туди-сюди, щоб не нашкодити ще більше - при падінні на тверду поверхню потерпілий міг додатково травмуватись. Якщо маєте з собою нашатирний спирт, пам’ятайте,  що правило «чим більше – тим краще» тут не працює.  Не потрібно  підносити  під ніс увесь флакончик, це може викликати затримку дихання. Просто змочіть ватку або серветку. Цього буде досить. При проведенні непрямого масажу серця будьте обережні, кисть повинна розташовуватися на нижній третині грудини, перпендикулярно їй. Інакше при сильному натисканні є ризик просто зламати людині ребра.

Текст: Олександра Савенець

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
11:55 Легендарний кошовий отаман Іван Сірко народився у Мурафі на Вінниччині (Новини компаній) 11:02 Солдат Ярослав Склярук, що вижив у пеклі полону, нарешті вдома photo_camera 09:52 Оперативна інформація для вінничан: де і чому не буде світла та води 11 липня 08:35 Кращі меблеві магазини Вінниці: де купити сучасні, стильні та якісні меблі (партнерський проєкт) Від читача 15:10 Кінологічний центр — не розкіш, а потреба! 08:34 Вітаємо Ольгу та Олену. Свято, іменини, заборони та прикмети 11 липня 08:09 Вінниця прощається з Героєм: загинув 57-річний майор поліції Володимир Петрусян photo_camera 21:01 Від заробітку до в'язниці: у Хмільнику викрили двох наркоторговців photo_camera 20:12 У Жмеринці п'яний водій пропонував поліції хабар у 20 000 гривень 19:23 Як засмагати безпечно для здоров'я? Взяли рекомендації у дерматолога 19:01 Дві людини захворіли на лептоспіроз цього року на Вінниччині. Що це за інфекція? 18:35 Де мають гратися наші діти, якщо дитячі майданчики занедбані? play_circle_filled 18:08 Пухлина вагою п’ять кілограмів: у «Пироговці» провели складну операцію photo_camera 17:27 «Я всіх вас тут уб’ю!» Гвардієць накрив собою гранату у вагоні поїзда — війна однакова і вчора, і нині 17:10 Макіяж, який не змивається: переваги перманентного макіяжу для сучасних жінок (партнерський проєкт) 17:07 Пропагандувала навіть у судовій залі. Вінничанка отримала строк за виправдання агресії рф 16:37 Пʼяний за кермом не основна загроза. Як судять за ДТП із потерпілими та загиблими? 16:06 Штучна шкіра та новий досвід: Вінницький опіковий центр поглиблює співпрацю з Тайванем photo_camera 15:06 Мартинівка отримала власне бомбосховище на майже 170 квадратів photo_camera 14:02 Буревій пройшов на Вінниччині. Надзвичайники виїжджали прибирати повалені дерева photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up