Болючі місячні відомі кожній жінці. А для декого наближення цих днів перетворюється на справжній жах: від болю скручує у “баранячий ріг”, підвищується чи, навпаки, падає тиск, з’являється нудота. Хтось навіть втрачає свідомість. І но-шпа тут аж ніяк не допоможе, а тільки посилить рясність місячних.
Пережити перших три дні…
Є такі щасливі жінки, які не знають, що таке болючі місячні. Але такі жінки швидше виняток із правил. Тому що про славнозвісний ПМС і напівпритомний стан під час місячних знає кожна друга жінка.
Найгірше почувається жінка в перших три дні місячних. Судоми або тянучий біль внизу живота, слабкість, запаморочення, головний біль, нудота - все це може навіть тимчасово позбавити жінку працездатності.
Багато жінок та молодих дівчат свято вірять у те, що болючі місячні зникнуть одразу ж після пологів. Це і справді так, але переважно у тих випадках, коли причиною сильного болю під час місячних (до втрати свідомості) є загин матки. Після пологів ця патологія зникає.
Як би не було, але дуже сильний біль не можна розцінювати як належне чи невід’ємну частину непростої жіночої природи. З ним треба боротися - тільки не но-шпою.
Но-шпа “відкручує кран”
Якщо вам хочеться, щоб місячні затягнулися ще на день-два і бігати щогодини до вбиральні змінювати гігієнічні засіб, то обов’язково пийте но-шпу під час місячних. Багато хто з жінок так і робить, а потім дивується - чого мене цього разу так “заливало”?
Но-шпа дуже незначним чином допомагає зняти спазми, які утворюються через гормони простагландини. А от що но-шпа і справді робить, то це посилює місячні. Коли спазм знято, всередині все розслаблюється і маєте ефект “відкритого крану”.
Для зняття болю дієвими будуть нестероїдні протизапальні засоби - ібупрофен, німесулід, кетанов. Якщо ж болі під час місячних просто нестерпні і супроводжуються блюванням, запамороченням, втратою свідомості, необхідно звернутися до гінеколога для обстеження. Таку ситуацію аж ніяк не можна вважати нормальною, тому потрібно шукати причину та лікуватися.
Чому болить живіт
Помірний біль під час місячних відчуває кожна жінка. Причиною тянучого або спазматичного болю внизу живота є скорочення матки. Якщо біль помірний і минає вже на другий день місячних, то це можна вважати нормальним фізіологічним явищем.
Коли ж “критичні дні” і насправді перетворюються на такі, причина може бути найрізноманітніша.
Це, в першу чергу, порушення гормонального фону, запальні захворювання статевих органів (ендометріоз), кісти в яєчниках, анатомічні особливості (загин матки). Велику роль відіграє і фактор спадковості: якщо нестерпні болі під час місячних відчували і мати, і бабуся, то велика ймовірність, що страждатиме від цього і донька.
Людмила Дубас,
лікар-гінеколог вінницького медичного центру “Альтамедика”
- Болючі місячні або альгоменорея - це не норма, а захворювання, яке потребує встановлення причини та адекватного лікування. У жінок, які страждають на альгоменорею, нестерпний біль найчастіше супроводжується діареєю, нудотою, блюванням, втратою свідомості, слабкістю, головними болями та рясними місячними.
Тому знімання болю навіть правильними та дозволеними препаратами не допоможе вирішити проблему. Якщо ж жінка використовує для цього но-шпу, то може досягти прямо протилежного ефекту. Тому що но-шпа не знімає біль, а тільки призводить до ще ряснішої крововтрати.
Для полегшення больового синдрому під час місячних дозволено використовувати нестероїдні протизапальні засоби, такі як ібупрофен, німесулід, кетанов. Не рекомендують приймати парацетамол - через його токсичну дію на печінку. Можна використовувати і ректальни свічки: диклофенак, меломакс.
Щодо настоянки водяного перцю, то багато жінок помилково вважають, що вона допоможе зняти біль. Між тим, водяний перець тільки допомагає зменшити рясність місячних.
Із народних методів гарно допомагають, наприклад, заварені паростки малини.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер