Скільки б ви не обтрушували одяг від лупи, а вона нікуди не дівається. Улюблений чорний светр уже давно відкладений у дальню шафу, і ви боїтеся лишній раз труснути головою. Шкіра голови починає свербіти, вкривається червоними подразненими бляшками. Можливо, у вас себорея.
Де вражає себорея
За статистикою, білим «снігом» вкрита голова у кожного третього жителя Землі старше 12 років. Частина дерматологів вважає, що лупа докучає 40% населення, а інші фахівці кажуть, що ця цифра не перевищує 5-10%. У найтяжчій формі лупа спостерігається у молодих людей 20-ти років і майже не зустрічається у тих, чий вік перевалив за 50. Причому, чоловіків ця проблема турбує частіше, ніж жінок.
Чому виникає
Причини себореї на сьогоднішній день достеменно не з’ясовані. З підлітками, здається, більш менш зрозуміло - в період статевого дозрівання лікарі говорять про фізіологічну себорею. Вона виникає як реакція на підвищення концентрації статевих гормонів у крові. При такій себореї всі симптоми і зовнішні прояви зникають, як тільки рівень гормонів приходить у норму.
Себорея може бути і генетично обумовлена. Робота сальних залоз, виявляється, теж генетично запрограмована. І якщо хтось із ваших близьких родичів страждає на подібну проблему, то ви в групі ризику.
Доведено, що андрогени - чоловічі статеві гормони, активно стимулюють роботу сальних залоз. Тому себорея частіше з’являється у чоловіків, ніж у жінок. У представниць слабкої статі таке захворювання може свідчити про надлишок тестостерону чи інших чоловічих гормонів у крові. А естрогену - жіночого гормону - у них, навпаки, мало.
Погіршення загального стану органів та систем організму теж може призвести до себореї. На виникнення захворювання впливає і тривалий стрес, і захворювання шлунково-кишкового тракту, і проблеми зі щитовидною залозою.
Якщо себорея виникає у дітей, то це може бути пов’язане і з нестачею статевих гормонів.
Буває жирна і суха
Розрізняють легке і затяжне протікання себореї. А ще її ділять на три типи: суху, жирну та змішану.
Суха себорея може проявлятися у вигляді якраз тієї лупи, яка рясно сиплеться на ваші плечі, варто лише труснути головою. Така себорея виникає, якщо сальні залози виробляють недостатньо шкірного сала. В результаті, людина отримує суху та чутливу шкіру, яка часто тріскається, тонке та ламке волосся, велику кількість дрібної лупи, яка постійно осипається і добре помітна.
При жирній себореї, навпаки, сальні залози працюють у посиленому режимі. Що призводить до закупорки залоз і накопичення шкірного сала, приміром, на шкірі голови. Волосся постійно виглядає жирним, скільки його не мий. Шкіра голови часто запалюється і свербить, з’являються яскраво червоні бляшки, які часто подразнюються. Людина розчісує їх, що сприяє поширенню інфекції. Шкіра обличчя теж стає жирною і блискучою.
Змішаний тип себореї характеризується сухою шкірою на обличчі та жирною - на волосяній частині голові.
Ірина Кравцова, лікар-дерматолог медичного центру “Альтамедика”
- Для того, щоб діагностувати себорею, в більшості випадків достатньо і зовнішнього огляду. Лікування підбирається індивідуально. Немає чудо-засобу, який позбавить від себореї всіх, та ще й раз і назавжди. Лікар розпитує пацієнта про його стиль життя, чи має хронічні захворювання, чи не приймає якісь ліки, як харчується, чи часто бувають стресові ситуації. Якщо себорея має складний, затягнений у часі перебіг, постійно з’являється через певні проміжки часу, то може виникнути підозра на проблеми з гормонами. Лікар-дерматолог направляє жінку і до гінеколога чи ендокринолога. Призначають аналіз крові на визначення у неї рівня чоловічих гормонів та естрогену. Людині може знадобитися і консультація гастроентеролога чи УЗД внутрішніх органів черевної порожнини. Адже якщо себорея переросла у хронічну, то потрібно ”копнути глибше”, щоб з’ясувати внутрішні причини і діяти вже цілеспрямовано.
Якщо себорея має легкий перебіг і не викликана порушенням роботи внутрішніх органів, то пацієнту достатньо налагодити стиль життя, правильно харчуватися, не зловживати алкоголем і жирною їжею, більше відпочивати. До цього додаються дієві косметичні засоби - делікатні шампуні, спреї, мазі. Купувати їх краще в аптеках, а підібрати потрібний комплекс допоможе лікар. Не варто вірити рекламі і бігти в найближчий магазин за чудодійним шампунем, який за тиждень назавжди позбавить вас лупи. Він, можливо, з часом і дасть певний ефект - змиє лупу і її стане менше. Але не позбавить проблеми загалом, і через деякий час лупа повернеться знову. А, можливо, прояви себореї з’являться не тільки на голові, а й на обличчі чи на грудях. Лікарі не рекомендують лікуватися “в інтернеті”. Там пропонують рецепти сумнівних масок у домашніх умовах, на форумах обговорюють конкретні креми і гелі, які можна придбати в аптеках. Не мастіть собі нічого без консультації лікаря - це може викликати алергію, побічний ефект чи ще якісь небажані явища.
Тому самолікуванням займатися не варто. Як і не варто чекати роками і сподіватися, що себорея мине сама собою.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер