«Безкоштовна діагностика», що включає 54 види обстежень, з 1 липня працювати не буде

«Безкоштовна діагностика», що включає 54 види обстежень, з 1 липня працювати не буде
 • Реформування первинного рівня медицини можна вважати завершиним.
 • На сьогодні маємо: 8 з 10 вінничан обрали лікаря, отримали перелік безкоштовних послуг та електронні рецепти.
 • Найбільша зарплата сімейного лікаря складає від 18 тис. грн, а медсестри від 11 тисяч.
 • А от вторинка буксує

З липня реформування первинної ланки медицини буде вважатися завершеним (хоча підписувати декларації пацієнти можуть і надалі) і МОЗ перейде до вторинної ланки (вузькі спеціалісти: хірурги, кардіологи, ЛОРи тощо). Розпочнеться все з програми «Безкоштовна діагностика», яка включає в себе 54 види обстежень. Втім, за словами керівника інформаційно-аналітичного центру медичної статистики Василя Железняка, з 1 липня (як анонсували) це скоріш за все працювати не буде. Через те, що перелік вартості послуг вторинного рівня не пройшов експертизу в Міністерстві фінансів.

— Вартість послуг мають збільшити, оскільки, аналізуючи цифри, дійшли висновку, що вони занадто занижені, — говорить Василь Железняк. — І як тільки кабмін приймає постанову, Національна служба здоров’я готова фінансувати вторинку, для цього заклади мають укласти з нею угоди про співпрацю.

Як каже заступник директора обласного департаменту охороні здоров’я Ольга Задорожна, вартість послуг вторинного рівня МОЗ презентував ще у березні. Найдороговартісніші там ендоскопічні дослідження з мамографієї, біопсією, гістологією…, найдешевші - це біохімічні.

— Найдорожча послуга з ендоскопії в переліку коштувала близько 2,5 тис. грн, а найдешевша з біохімії 29 грн. І можна сказати, що в цю суму включалися там лише розхідні матеріали, а на витрати на зарплати медперсоналу фактично нічого не залишається, — говорить Ольга Задорожна. — Уже закладено 2 мільярди гривень по всій Україні на початок роботи безкоштовної діагностики і якщо вона стартане зараз, цю суму потрібно суттєво збільшувати. Можливо, ця програма запрацює з вересня.

Не всі готові на місцях

За словами експерта, вторинка області складається з 48 закладів, 8 з 10 сьогодні вже готові працювати, інші поки ні. Основна проблема — забезпечення комп’ютерною технікою і медичною інформаційною системою, тому що з Нацслужбою здоров’я можна працювати лише за IT-технологіями (вводяться електронні направлення до лікаря у вигляді шифру).
— Фактично 80% лікарень мають все необхідне, а головам районних адміністрацій дали вказівку включатися в забезпечення лікарень, адже це все покладено на міські бюджети, — говорить Ольга Задорожна.

Як будуть заробляти лікарі вторинки

Сімейний лікар первинної ланки отримує зарплату завдяки кількості пацієнтів, які підписали з ним декларацію. Лікар вторинки буде отримувати зарплату за рахунок вартості медичної послуги, яку він надав. Вартість послуг визначає Нацслужба здоров’я, пролікований лікарем випадок буде коштувати відповідну суму (туди будуть входити діагностичні обстеження, лабораторні аналізи і таке інше) до моменту одужання або переводу на третинний рівень. Для стаціонару це буде одна вартість медпослуг, для поліклініки – інша.

— Щоб посилити роль первинної ланки, вторинка для пацієнта буде безкоштовною тільки за направленням сімейного лікаря, яке буде в електронному вигляді (на зразок електронного рецепту, який вже працює зараз)— говорить Ольга Задорожна. — До речі, з цим направленням пацієнт може вільно обирати не лише лікаря, який йому до вподоби, але й медичний заклад. У направленні не буде вказане місто, де воно видане, і консультацію можна отримати в Києві, в Дніпрі або будь-якому іншому місті.

— А от той лікар, який проконсультує, отримає оплату за послугу, яку він надав, — говорить Василь Железняк. — І таким чином в нас створюється здорова конкуренція лікарів, серед яких зараз формують штат вторинного рівня. Відповідно, якщо будь-яка лікарня другого рівня починає приймати більше пацієнтів (що свідчить про рівень довіри), вона починає заробляти. Та лікарня, яка сиділа і «почивала на лаврах», цього ресурсу не отримує.

Плюси первинки

Ольга Задорожна, заступник директора обласного департаменту охорони здоров’я

— Завдяки реформі медичні заклади стали автономними, змінили форму господарювання. Тепер вони самостійно формують видатки на ті медичні послуги, які дійсно необхідні. Завдяки співпраці з Нацслужбою здоров’я тільки за півроку 2019 первинка області отримала близько 200 млн грн (це значно перевищує суму, яку амбулаторії отримали в першому кварталі минулого року завдяки медичній субвенції до медреформи). Цей обсяг коштів спрямовується на підняття престижу сімейного лікаря, на його зарплату (область продовжує займати лідируючу позицію в деклараційній кампанії). Тепер сімейному лікарю потрібно довести якість власних послуг. Для цього в кожному закладі сформований свій індикатор показника якості. Зокрема, це видно по заробітній платі лікарів та медсестер. Середня зарплата сімейного лікаря становить 16,5 тис. грн (в порівнянні з минулими 3–4 тисячами грн, максимум 5 тисяч, якщо лікар мав відповідну категорію і кількість років в медицині). Середня зарплата медсестри 7,6 тис. грн.

Мінуси первинки

Василь Железняк, керівник інформаційно-аналітичного центру медичної статистики

— Нераціональне розміщення кадрових ресурсів, одна з найбільших проблем. У області 900 лікарів первинної ланки, населення області складає 1 мільйон 600 тисяч. Максимальний обсяг пацієнтів, який може дозволити собі лікар, 2000. Проста математика говорить, що в нас має буде все добре. Але найбільше лікарів сконцентровані в обласному та районних центрах, а 49% населення нашої області проживає на селі. Є райони, де в амбулаторії працює два лікарі, вона обслуговує 5–6 сіл (з огляду на можливість дістатись пацієнту) і максимальна кількість пацієнтів, яка тут може бути — 2000, а лікарів двоє (зрозуміло, що мріяти про максимальну зарплату не варто). А є великі потужні амбулаторії, в яких немає жодного лікаря. І  молодь не рветься туди йти, незважаючи ні на що. От, наприклад, у Погребищенському районі будується нова амбулаторія. Район готував за свої кошти трьох лікарів, які сьогодні проходять інтернатуру. Один не здав КРОК (зараз готується повторно здавати екзамен). Другий просто втік і зараз йдуть судові справи для того, щоб повернути кошти, які район витратив на його навчання. Третього вмовляють, але він щось не дуже піддається (а йому житло надають, авто, гарну зарплату). Хоча варто зазначити, що та ж сама ситуація в маленьких населених пунктах Європи. Туди теж не хочуть йти лікарі з великих міст. Правда, туди їдуть наші лікарі.

 

Коментарі (12)
 • Катя Тарасюк

  Якщо я хочу поміняти сімейного лікаря,мені на лікування не хватає пенсії так як я на групі
 • Галина Паламарчук

  Так хочеться сказати! Та виховання стримує...
 • Анна Схабик

  Брехня!!!!Не всім медсестрам підняли зарплату на первинці.Все залежить від лікаря-захотів дав ,захотів не дав.

  Светлана Полищук reply Анна Схабик

  отака реформа))

  Анна Схабик reply Анна Схабик

  СветланаПолищук
  у мене ті ж  3400,за категорію не платять,за стаж не платять,я працюю ЗавФАПом(по новому ФП),лікар набрав 2000 пацієнтів,собі зробив зарплату,а медсестрам залишив на тому ж рівні.Принаймі так у нас.

  Светлана Полищук reply Анна Схабик

  Анна Схабик підняли всім медсестрам на первинці...звичайно,залежить від кількості декларацій,підписаних лікарем,але все одно менше 5 нема,....А на вторинці мінімалка,зарплати медсестри з вищою категорією і 30 р.стажу  на 100 грн більша,чим в санітарки)))хірург у поліклініці зі стажем і категорією-аж 4500)))це нормально??
 • Ирина Бойчук

  Зараз вже не вистачае медичних сестер та лiкарiв вузьких профелiв. Це "покращення" призводить до дефiциту спецiалiстiв, бо багато хто виïзжае на заробiтки за кордон. А яка вартiсть буде проходження щорiчного обов'язкового обстежання для школярiв, якщо вже в дiагностичному центрi у Вiнницi на Киïвськiй вартiсть вузького специалиста 149грн- i це тiльки просто подивитися дитину, в якоï до вiзиту ще нiчого не турбувало. А таких вiзитiв треба мiнiмум 3(бо три рiзних спецiалiста). От i рахуйте: скiльки буде коштувати таке "покращення".

  Вікторія Зель reply Ирина Бойчук

  Всегда есть выбор, или в три поликлиники бесплатно, или в одну платно. Не понимаю претензий. Я выбрала первый вариант, записалась в электронной очереди везде и прошла все за один день.

  Ирина Бойчук reply Ирина Бойчук

  Галина Степановна так и сделала, только запись была к специалистам в три разных местах: центр матери и ребенка на Старом городе, поликлиника на Островского и ЦПМСД ✓2 на Первомайской. Вот такой был квест, хорошо что двигаюсь на авто. Так что про "покращення" я могу лично рассказать. А запись в портале пациента на сайте- тоже очень вдохновляет... Рекомендую

  Галина Степановна reply Ирина Бойчук

  Діагностичний центр, то часна клініка. Беріть направленя у сімейного лікаря і проходьте обстеженя безкоштовно
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Вінниці за сьогодні

21:28 «От, якби це ти служила!» Як захисник Дебальцевого, колишній афганець переконав доньку стати гвардійцем 21:27 На Юності просять огородити острівці безпеки. ПЕТИЦІЯ 20:03 Спорткомплекс на Академіка Янгеля обіцяють оновити до кінця липня photo_camera 19:35 Депутати у лікарні, хулігани у СІЗО. Подробиці нападу радикалів на міськраду Жмеринки play_circle_filled photo_camera stars Від читача 08:52 Податкова просить паперові звіти? Не вірте! 19:06 Назвали переможців обласної акції «Людина року – 2019». Хто вони? photo_camera 18:04 Група-феномен у твоєму місті: Cloudless заїдуть обійнятися у Вінницю (Новини компаній) 17:58 У Могилів-Подільському районі чоловік забив собаку та нагодував нею сім'ю 17:35 У Вінниці на залізничному вокзалі тепер працюють ліфти 17:35 П'ять боксів «для холери» і 10 тестів. Пресі показали готовність Вінниці до коронавірусу 17:01 Напад на жмеринську міськраду: оприлюднили відео, де видно все в деталях play_circle_filled 16:23 Підтримаємо Вінницю: стартувало голосування за найпривабливіше місто України 15:23 Несанкціонована врізка: у Вінницьких Хуторах чоловік крав газ 14:57 Нетверезий водій хотів відкупитися від відповідальності та дав хабар патрульним photo_camera 13:31 На Коцюбинського через ДТП утворився затор. Трамваї не курсують (ОНОВЛЕНО) 13:13 У Жмеринці 20 чоловік в масках увірвалися до міськради. Кидали каміння та димові шашки play_circle_filled photo_camera 12:37 Жінка з острова у Тихому океані мріє побачити Ладижин. Історія знищення української родини photo_camera 12:22 Як будемо лікуватися з 1 квітня? Перелік безплатних медичних послуг та вартість компенсованих stars 12:05 З магазину на Оводова поцупили продукти. Шукають крадія photo_camera 12:00 Мама року 2020: В Україні стартувала національна премія для найкращих мам (Новини компаній)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Афіша та квитки на Moemisto.ua Афіша:
keyboard_arrow_up