Найстаршому фронтовику Вінниці - Мирону Жуку нинішнього літа, 20 серпня, буде 106 років. Тим, хто 20-річним йшов на фронт з останнім призовом у 1944-му, нині вже 90.
В одного із ветеранів журналіст RIA побував у гостях. Георгію Дев’ятисильному нещодавно виповнилося 100 років. Він живе один в однокімнатній квартирі в дев'ятиповерхівці на Стельмаха. У нього четвертий поверх, але у свої сто років він кожен день виходить на вулицю. Після 15-хвилинної зарядки.
Сторічний солдат не має ні дружини, ні дітей. Сім'ю втратив 71 рік тому - у 1943. Георгій відправляв дружину з дитиною в Москву. Посадив у поїзд, яким вивозили людей з евакуації. Каже, те, що робилося на пероні, можна порівняти, хіба що зі сценою Вавилонського стовпотворіння. Поїзд відійшов недалеко від станції Конотоп на Чернігівщині. Ешелон атакувала фашистська авіація. Його дружини й дитини серед живих не знайшли.
На запитання, як оцінює нинішні події в Криму та на Сході України, ветеран відповідає коротко: «непорядок». Повторює це слово декілька разів. Каже, не можна стріляти у мирних людей.
Таких, як Георгій Дев’ятисильний, хто пройшов дорогами війни, у Вінниці залишилося менше тисячі.
- Назвати точну цифру складно, - пояснили в департаменті соціальної політики міськради. – Бо окремих списків тих, хто воював на фронті, нема і ніколи не було. Згідно із законом «Про статус ветеранів війни і гарантії їх соціального захисту», держава не розрізняє тих, хто воював у Великій Вітчизняній, в Афганістані, чи інших гарячих точках. Всі вони є учасниками бойових дій. Окремо виділяються інваліди війни. Але й до цієї категорії входять не тільки ті, хто отримав інвалідність на фронтах минулої війни. Є ще одна категорія – учасники війни. Це ті, хто допомагав фронтовикам у тилу.
На прохання журналіста RIA, фахівці департаменту соцзахисту міськради вибрали зі списків названих категорій пільговиків тільки фронтовиків Великої Вітчизняної. Робили це за роками їхнього народження. Загальна цифра вийшла 752 особи. Саме стільки станом на перше квітня нинішнього року у Вінниці залишилося тих, хто брав безпосередню участь у боях з фашистами. Військові кажуть, така кількість, це приблизно два батальйони (в батальні 300-400 солдат).
В області рахувати складніше, бо цифри більші. За приблизними підрахунками, їх 8-10 тисяч на 1,6 мільйона населення.
Читайте також:
Фронтовик з Москви просить вибачення у ветерана з Вінниці
Серію статей , присвячену вінницьким ветеранам, читайте ТУТ
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер