Завершився перший сезон існування Професійної хокейної ліги України, у якій несподівано для багатьох любителів цього виду спорту грала команда з Вінниці – «Вінницькі гайдамаки».
Перемогу серед вітчизняних клубів завоював хокейний клуб «Донбас», власником та президентом якого є віце-прем’єр-міністр – міністр інфраструктури Борис Колесніков. Два київські клуби – «Сокіл» та «Беркут» отримали срібну та бронзову нагороду. Ну, а вінницький клуб посів «почесне» восьме місце. Проте, саме вінничани у хокейному турнірі більше всього були на слуху – через постійні скандали навколо фінансування, льодової арени, тренерів. Проте, «Вінницькі гайдамаки» у цій непростій ситуації вижили й вже будують плани на наступний сезон.
Народжені у муках
Своє народження Професійна хокейна ліга святкувала у липні 2011 року. Тоді її засновниками виступили дев’ять хокейних клубів – «Донбас» з Донецька, київські «Сокіл», «Компаньйон» та «Беркут», «Харківські Акули», «Білий Барс» з Броварів, «Ворони» з Сум, львівський «ЛАЗ» та одеські «Цунамі».
Очолив лігу колишній заступник голови Адміністрації Президента Леоніда Кучми та діючий голова Соціал-демократичної партії (об’єднаної) Юрій Загородній.
Створення професійної ліги передбачало благородні цілі - нові підходи до фінансування хокею, забезпечення матеріально-технічної бази цього виду спорту, формування спортивного резерву, а також запобігання відтоку перспективних вітчизняних гравців і тренерів за кордон.
«Вінницькі гайдамаки» з’явилися в лізі у вересні, коли вже йшла підготовка до першого регулярного чемпіонату. І якщо переможець – клуб «Донбас» - входив у сезон із бюджетом 115 мільйонів гривень, щедро виділених засновником клубу Борисом Колесніковим, то вінницький хокейний клуб був створений і почав грати лише на обіцянках.
І все це через те, що клуб не мав за собою заможного засновника, який би з легкістю міг викладати не менше 300 тисяч доларів щороку на його фінансування. Проте, виявилося, що Борис Колесніков та Юрій Загородній домовилися про допомогу «Гайдамакам» з боку Фонду Петра Порошенка і відправили Лук’янця займатися клубом, пообіцявши йому, що питання з грошима вже вирішене із Порошенком.
- Ми почали сезон під обіцянки. Тренувальний збір теж проводили під обіцянки. Коли з'явилися перші гроші, виходило так, що вони, по суті, були вже витрачені. Виходило, що ми йшли «навздогін». Доводилося вкладати особисті заощадження. Отримавши гарантії проплати (близько 25000 доларів), провели за свої гроші передсезонний тренувальний збір. Були труднощі з формою. Ми її отримали буквально за день до початку першої гри чемпіонату України. Замовляли її у Москві, розраховували, що заплатимо за неї зі спонсорських грошей, але потім, коли зрозуміли, що грошей не буде, довелося звертатися по допомогу до мого знайомого в Москві, і він за рахунок особистих коштів вирішив цю проблему, - розповідає засновник «Вінницьких гайдамак».
Порошенко не здогадувався, що його «призначили» спонсором
У пошуках інвестора «Вінницькі гайдамаки звернулися до мера Вінниці Володимира Гройсмана. Але можливості міського бюджету не дозволяли говорити про підтримку професійних клубів.
- Підтримка хокейного клубу може коштувати 3-4 мільйони гривень мінімум, футбольного – 5-8 мільйонів. Якби ми надали пріоритет професійним клубам, ми повинні були б повністю зняти весь бюджет дитячого спорту. Команди у нас дві, а дітей тисячі. У нас бюджет фізкультури і спорту міста – 11,5 мільйона гривень, - сказав про це Гройсман, і на прохання Лук’янця познайомив його із Порошенком. Паралельно засновник клубу шукав фінансової підтримки у керівництва професійної ліги, розраховуючи на отримання 400 тисяч гривень, які Загородній привселюдно пообіцяв виділити клубам ліги, які беруть участь у чемпіонаті.
У керівництві Професійної ліги Лук’янця запевнили, що вже є усі домовленості, що фінансування клубу бере на себе Порошенко. Засновникові «Гайдамак» було важко не повірити у це, адже обіцянки про виділення грошей на клуб звучали від віце-прем’єра Бориса Колеснікова. До того ж, клуб отримав від фонду Порошенка 100 тисяч гривень, які той виділив як допомогу на етапі становлення команди. Завдяки цим грошам «Вінницькі гайдамаки» стартували у лізі. Але ця допомога з боку Порошенка була разовою, хоча інша сторона вважала це лише початком фінансування.
Політичні ревнощі?
Потім, свою позицію щодо хокейного клубу під час свого візиту до Вінниці пояснив і сам Петро Порошенко:
- Ми дали 100 тисяч, щоб підтримати, поки вони когось знайдуть. Ніколи у мене не було в планах мати спортивну команду. Зараз тільки я побачив в засобах масової інформації бюджет клубу. І коли стоїть питання, щоб я сплачував трансферти іноземним гравцям, сотні тисяч на утримання офісів, моя відповідь абсолютно проста: не хочу. Я вважаю, що фінансування музеїв, дитячих майданчиків, фонтанів, діагностичних центрів – важливіше і набагато краще для міста, ніж трансферти іноземним гравцям і міжсезонне утримання клубу за 600 тисяч, – сказав Порошенко.
А згодом з’явилася новина, яка, можливо, «відкрила очі» Лук’янцю на проблеми із грошима у «Гайдамаків» - Петру Порошенку президент Віктор Янукович запропонував очолити Міністерство економічного розвитку і торгівлі. Проти цього призначення, мабуть, і був Борис Колесніков.
Лук’янець публічно вибачився перед Порошенком
Зрозумівши свою помилку, Лук’янець знайшов шанс виправити ситуацію із звинуваченням Порошенка і на одній з післяматчевих прес-конференції вибачився:
- Після того, як була досить жорстка прес-конференція з мого боку - реакція була досить швидка - не пряма, але мені навіть медаль дали, похвалили. На даний момент, я розумію, що моя атака, яка була ініційована, скажімо так із зовні, на того, хто повинен був нас підтримувати - не зовсім адекватна. Якщо Петро Олексійович ображений на мене за ті слова - я можу багато пояснити з того, що було сказано і тільки в прямому діалозі. Адже не помиляється той, хто нічого не робить, - сказав тоді Лук’янець, додавши: - Якби в залі був Петро Олексійович, я використав би цю можливість, а за результатами діалогу, коли б ми знайшли точки дотику - я без зусиль вибачився і потиснув йому руку, якщо я завдав йому образи. Адже він не є для мене ворогом і я не його ворог.
«Гайдамаки» вижили і будують плани
Врешті-решт «Гайдамаки» дограли свій перший сезон у професійній хокейній лізі, зайнявши «почесне» останнє місце серед восьми команд-учасниць чемпіонату. Хоча, за цей час у команді змінилися три тренери та кілька десятків гравців.
- Команда існує. У команді залишилися всі гравці, ніхто не пішов. Залишилися, на жаль, невирішеними деякі орендні питання. Є інтерес російського клубу до нашого гравця Чернишенка. Він зараз у Москві, там тренується і, мабуть, після закінчення контракту там і залишиться. А інші хлопці готові грати далі. Будуємо плани на передсезонну підготовку, є підтримка і перспективи, - сказав засновник «Гайдамаків».
- За рахунок того, що ми грали цілий рік і отримали, нехай хоч і скандальну популярність, завдяки пресі, але як хокейна одиниця «ми маємо місце бути» в хокейному просторі Україні. Про нас дізналися у всіх куточках не тільки пострадянського простору, а й за океаном. Ми звернули на себе увагу і нас підтримують досить серйозні люди зі світу хокею. Я цю підтримку отримую поки що тільки в усній формі, по телефону, через запевнення, але сподіваюся на реальне втілення цієї підтримки. Плани розвитку команди ми повинні будемо обговорити в перше декаді травня у Москві, - сказав Лук’янець, пообіцявши, що команда гратиме наступного сезону професійної хокейної ліги.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер