Як знахар Заїка завіз у Вінницю чуму. Розповідь історика про 19 епідемій у місті

Як знахар Заїка завіз у Вінницю чуму. Розповідь історика про 19 епідемій у місті
Розповідь про епідемії у Вінниці, яких нараховують 19, не для людей зі слабкими нервами
  • 19 разів чума косила жителів Вінниці.
  • Найдавніший запис про епідемію датується 1510 роком
  • Найбільшу кількість вінничан чорна  смерть забрала у 1770 році — тоді померло тисяча людей при загальній кількості населення менше чотирьох тисяч.
  • Про ці та інші факти епідемій у Вінниці розповів в он-лайн лекції історик Олександр Федоришен.
  • Попереджаємо: окремі епізоди не для людей зі слабкою психікою.

Лекцію «Історія епідемій у Вінниці» можна було слухати на ФБ-сторінці Центру історії Вінниці. Керівник організації Олександр Федоришен на початку розмови попередив, що у такому форматі уперше виступає з лекцією. Втім, йому все вдалося. Цікаві факти, гарна манера їх викладу сприяли тому, що виступ хотілося дослухати до його завершення.

Лекція почалася о 18-й вчорашнього дня. На ранок 3 квітня набрала 5,3 тисячі переглядів.

Треба зауважити: озвучені окремі факти з не для людей зі слабкою психікою.

Відео дня

Прив’язував труп  до коня і возив по селу

Найбільше вінничан забрала епідемія 1770 року. Тоді від «чорної смерті», так називали чуму, померло тисяча жителів міста, з них 700 християн і 300 євреїв. Прийшла біда з Браїлова. Точніше, її заніс у місто знахар на прізвище Заїка.

Лектор уточнив, що у ті часи «проганяти» хворобу намагалися знахарі. Лікарів у місті не було. Що могли зробити знахарі?  

Один з них на прізвище Заїка вразив своєю безглуздістю. Вдався до такого, що суперечить логіці здорового глузду. Налякані смертями люди, як мовиться, хапалися за соломинку. Тому не заперечували навіть проти таких дій.

Заїка, дізнавшись про чуму у селищі Браїлів, подався з Вінниці до цього населеного пункту.

За спогадами, що збереглися в архівних записах, наказав надати йому білого коня. Ще одне прохання – підібрати 12 хлопчиків, які були єдиними синами в родині.

Що робив він далі, про таке навіть страшно писати. Говорив, щоб викопали тіло померлого від чуми. Труп  прив’язували до коня і тягали по селу. Слідом за конем бігли ті 12 хлопчиків. Такою була вказівка знахаря.

—Це призводило місцевих не тільки до психологічного шоку, —  говорить Федоришен. — Найстрашніше, у такий спосіб зараза поширювалася по селу.

Добре, що знайшлися тверезі голови, які зупинили оргію знахаря. Переляканий Заїка втік з Браїлова на тому білому коні. Ще й прихопив з собою деякі речі. Повернувшись до Вінниці, роздав їх рідним і знайомим.

Це призвело до поширення чуми у нашому місті.

Моторошно було слухати про факти, коли людей нікому було поховати. Тіла померлих валялися у полях навколо міста. На них накидалися зграї собак…

З деякими знахарями вчиняли також жорстоко. Але вже не собаки, а люди.

Одного спалили, іншу—  втопили

Доля декого із знахарів закінчувалася трагічно. Лектор навів  випадок, що стався у Тиврові  у 1772 році.

Тоді громада звинуватила знахаря у поширенні чуми. І не тільки. Його ще й запідозрили у тому, що п’є кров з мертвих.

Вердикт громади був надзвичайно суворий: знахаря спочатку вбили, а потім тіло спалили.

Лектор висловив припущення, що така само доля, мабуть, спіткала і згаданого раніше знахаря на прізвище Заїка.

У селі Мурафа втопили в річці бабу-знахарку. Причому, тільки за другим разом. Зав’язали у мішок з камінням і кинули в річку. Вважали, що в такий спосіб можуть позбутися зарази.

Першу аптеку відкрили без дозволу

Лікарська справа у місті почала розвиватися тільки наприкінці 70-х років 18-го століття. До речі, в архівах збереглося прізвище одного з перших вінницьких докторів. Його прізвище Скальський. Однак про діяльність лікаря нічого не записано.

Зате є записи про відкриття першої аптеки, власником якої був приїжджий на прізвище Шепсель. Аптека з’явилася у 1782 році. Причому, без дозволу місцевої влади. Тому невдовзі її закрили. Аптекар виїхав в Умань. Згодом повернувся, отримав дозвіл і став працювати у Вінниці.

Їжу з монастиря подавали через вікно або трубу

У записах монастиря капуцинів збереглися свідчення про те, як монахи надавали місцевим допомогу у важкі часи. Насамперед готували харчі і подавали їх через вікно людям, які збиралися біля обителі.В іншому записі йдеться про те, що приготовлену їжу подавали через трубу.

Свій внесок у порятунок людей робили також монахи ієзуїтського монастиря.

Олександр Федоришен повідомив, що у своїй лекції використав матеріали літопису Вінницького монастиря капуцинів, публікації у виданні «Подільські єпархіальні відомості». Окремі факти почерпнув з наукового нарису «Доземська медицина Вінниці та околиць». Скористався працями відомих дослідників історії краю у минулому – Валентина Отамановського та священика Івана Шиповича.

 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (4)
  • Наташа Ильницкая-Гусак
    Центр історії Вінниці, як знайти?
  • Игорь Кретов
    Для чого сайту авторизація користувача, щоб читати текст повністю?
    Вячеслав Малявин reply Игорь Кретов
    Игорь Кретов они уже достали этой х...й!!
  • Олександр Антіпов
    от таке почитаєм і може тоді залишимось вдома а не по вулиці шастати
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:00 Суд повернув державі приміщення ветеринарного коледжу в Тульчині, яке незаконно здавали в оренду 20:57 Комп’ютери, кінескопи і гру «Ну, постривай!»: що виготовляли вінницькі заводи в радянські часи photo_camera 20:06 Синочки «Торо» і «Тенет» народилися і загинули в один день, але додому повернувся лише один 20:06 За $6000 — до Придністров'я: затримали перевізника «ухилянтів» з Вінниччини Від читача 15:10 Кінологічний центр — не розкіш, а потреба ! 18:31 Лише третина дітей потрапляє в садочок: яка ситуація з чергами до дошкільних закладів Вінниці? 18:04 У Вінниці відкрили четвертий ветеранський простір «Побратим» 17:07 Кір наступає на Вінниччину: що потрібно знати вже сьогодні? 16:50 DenLi індивідуальні корпусні меблі (Новини компаній) 16:03 Біля Тульчина затримали 35-річного «експедитора» ухилянтів за кордон 15:12 Судитимуть шахрая, який видурив майже мільйон у матері загиблого Захисника play_circle_filled 13:58 Додому повернулися українські Захисники, які понад два роки провели в російському полоні photo_camera 13:42 Ласий шматок у центрі Вінниці: ділянку біля фонтану Рошен передали в управління АРМА 13:10 Сльози радості й вдячності: Гайсинщина зустріла свого Героя з полону photo_camera 12:38 ДТП на трасі Мізяківські Хутори — Стрижавка: водійка виїхала на зустрічну 12:03 Понад тисячу гектарів водойм повертають громадам на Вінниччині 11:15 Вперше за 15 років вінничанин виступить на чемпіонаті світу з греко-римської боротьби 11:10 На Вінниччину насувається гроза: очікують до +35°C, зливи та шквали 10:30 Кращі місця для покупки квітів: як обрати та де замовити (парнерський проєкт) 10:02 На Брацлавській п’яний водій Hyundai влетів у зустрічне авто play_circle_filled
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up