У міській раді планують затвердити нову нормативну грошову оцінку землі. Вінницькому бізнесу презентували проект, який робили департамент земельних ресурсів міської ради та товариство «Інститут землеустрою та земельно-правових відносин». За виготовлення документації заплатили 848 тисяч гривень з бюджету.
Після підтримки депутатами міськради, нова нормативна грошова оцінка запрацює з 1 січня 2022 року.
На сайті спілки підприємців «Стіна» опублікували презентацію проекту нормативної грошової оцінки землі. У ній дізнались, що цей показник має переглядатись не рідше, ніж один раз на 5-7 років, про що зазначено в статті 18 Закону України «Про оцінку земель».
— Востаннє нормативну грошову оцінку проводили в 2013 році, почала діяти з 1 січня 2014 року. Вона діє і по сьогодні, але з індексацією на показники інфляції, яка за роки відбулася в державі, — пояснює заступник міського голови Андрій Очеретний.
Під кінець минулого року департамент земельних ресурсів отримав дозвіл на проведення нормативної грошової оцінки земель Вінниці, яку після виготовлення мають розглянути і затвердити на сесії міськради.
Середня (базова вартість) земель міста станом на 2013 рік становила 290,8 грн за м2. Через інфляцію за останні роки вона зросла до 551,71 грн за м2. У проекті вказано, що нова базова вартість складатиме 742,12 грн за м2.
І це ще не все. Земельні ділянки поділили на економіко-планувальні зони — частина території міста, що має однорідні споживчі якості і переважно однотипний характер використання (магістральні вулиці, залізниця тощо).
При цьому, щоб визначити грошову оцінку кожної земельної ділянки застосовуються 23 (!) локальних фактори. А базову вартість множать на коефіцієнти від 0,73 до 1,31. Тому мінімальна нормативна грошова оцінка складатиме 541,75 гривень за квадратний метр. А максимальна — 972,18 грн / м2.
— На підсумкову оцінку впливає якість земель, їхня категорія, наявність відповідної інфраструктури тощо, — розказав заступник мера Вінниці Андрій Очеретний. — Розробник склав схему з орієнтовною грошовою оцінкою. У центрі вона дещо змениться, а на околицях спостерігається незначне зростання. Проектант пояснив це тим, що якби центр залишити незмінним, то околиці зросли б значно більше.
В середньому, нормативна грошова оцінка може зрости на 10%.
Нормативна грошова оцінка — це про податки. Вона впливає на визначення розміру земельного податку, встановлення держмита при міні, спадкуванні, та для орендної плати за землі комунальної і державної власності.
Наприклад, земельний податок для власників ділянок житлового фонду під будівництво і обслуговування будинків — це 0,3% від нормативно грошової оцінки. На землі сільгосппризначення — 0,5%, а на землі для будівництва і обслуговування будівель торгівлі — 1%, про що вказано в рішенні про місцеві податки та збори.
— Якщо ми кажемо, що нормативна грошова оцінка, в середньому, може зрости на 10%, то і податки, які від неї розраховуються, також мають зрости орієнтовно на 10%, — пояснює Очеретний. — Але разом з тим, ми будемо розуміти, що зможемо більш краще наповнити вінницький бюджет і закласти кошти в розбудову соціальної інфраструктури — заасфальтувати вулицю, утеплити школу або ж інше, що необхідно для міста.
Якщо депутатський корпус ухвалить нову нормативну грошову оцінку земель Вінниці, то вона почне діяти з 1 січня 2022 року. При цьому, наприклад, земельний податок за поточний рік люди будуть сплачувати в наступному. Тобто, вплив нової оцінки ми відчуємо в 2023 році.
У 2019 році, нагадаємо, в десять разів збільшили ставку земельного податку.
Читайте також:
«Це точно учасники АТО?». У міськраді допрацюють питання про передачу землі на П’ятничанах
Тарифи, субсидії, карантин. Що зміниться у травні для вінничан
Для водіїв планують ввести новий транспортний податок. Що відомо?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер