Вінниця була курортом сто років тому. Які плюси та мінуси побачили туристи

Вінниця була курортом сто років тому. Які плюси та мінуси побачили туристи
Посеред Соборної був мальовничий бульвар з деревами. Його зрубали в радянський час, коли потрібно було розширити головну вулицю Вінниці
  • Сто років тому Вінниця мала славу курортного містечка, в яке любили приїжджати влітку та зупинялися на шляху до Чорного моря.
  • Тодішні туристи відзначали ринки, фантастичні краєвиди та шикарні готелі. Хоча є й негативні відгуки, де «дісталося» нашій вежі та Драмтеатру.

Коронавірус поставив «хрест» на зимових та весняних відпустках. Вочевидь, українці цього року зможуть подорожувати лише в межах держави. І то на власних машинах, адже будь-яке транспортне сполучення припинено, як мінімум до 22 травня.

Більш того, поки не може прийняти туристів і Вінниця: фонтан «Рошен» залишився без урочистого відкриття, закриті на час карантину музеї та заборонено водити групи туристів по вулицям середмістя.

Тому одним з варіантів подорожей є мандрівка онлайн. «Центр історії Вінниці» на сторінці Тур-клубу «Бідняжка» поринули назад у минуле. Історик Олександр Федоришен прочитав лекцію про туристичне життя Вінниці 100 і більше років тому. Записали найцікавіші моменти, а повністю лекцію можете подивитися за цим посиланням.

Відео дня

Давні туристи — хто вони?

Терміна «давні туристи» не існує, його вигадали жартома, пояснює Олександр Федоришен. А сам туризм як масштабне явище у світі виник лише в минулому столітті. Однак, у документах є записи про перших мандрівників з числа вінничан:

— Своєрідним туристом і мандрівником можна назвати вінницького студента. Івана з Вінниці записали у списки університету Кракова аж в 1469 році, — говорить історик. — Хоча найбільш цікавим є спогад в літописі монахів-капуцинів про королеву Сицилії. У 1813 році вона здійснила свою подорож з Неаполя через Константинополь — Одесу — Вінницю до Відня. Зупинилася під Вінницею у поміщика села П’ятничани. Вочевидь, королівським готелем став п’ятничанський маєток родини Грохольських.

Саме ж зародження туризму в нашому місті відбувається наприкінці 19 століття - на початку 20 століття. Тоді Вінниця мала статус «курортного міста другого розряду» в складі Російської імперії, в яке через приємний клімат любили приїжджати влітку.

— І серед заможних людей було престижно мати дачі у Вінниці. Ці дачі «концентрувалися» на Старому місті, вздовж Південного Бугу та в мікрорайоні, який має назву Садки — вздовж лінії вулиці Льва Толстого та прилеглих вулиць до неї, — каже Олександр Федоришен.

Зокрема, «20хвилин» зібрали історію дачі Майка, що на вулиці Коріатовичів.

Серед туристів та подорожуючих була ще одна традиція — у Вінниці вони обов’язково йшли на місцеві ринки.

— Подорожуючи до Чорного моря люди обов’язково зупинялися у Вінниці, щоб піти на ринок за екологічно чистими продуктами. І тут варто згадати, що такі туристи робили закупи на ринку в Калічанському яру (нині це площа Гагаріна), — розказує історик.

«За вежу прикро» — як туристи відгукувалися про Вінницю

У 1911 році публікують перший путівник Вінницею. У ньому широкий спектр відомостей про місто, починаючи з короткого історичного нарису і завершуючи цінами на пасажирські перевезення у Вінниці та ряду інших міст Юго-Западного края — тоді так називали території Подільської, Волинської та Київської губернії.

Плюс, в цьому путівнику є розділ з рекламою, з якої дізналися чим торгувала Вінниця 100 років тому. 

Один з перших туристичних відгуків опублікований у газетній замітці, яка була створена трохи більше 100 років тому. Імені автора ми не знаємо, він підписався псевдонімом «Проїжджий». Замітка вийшла під заголовком — 15 годин у Вінниці в місцевій газеті «Свободный голос» від 29 березня 1917 року. Історик Олександр Федоришен зачитав декілька фрагментів з огляду:

— Я був лише 15 годин у Вінниці. Я не маю в цьому місці знайомств і мені невідоме внутрішнє життя цього міста. Всі мої враження за час перебування у цьому місці хочу викласти у послідовному порядку.

Під’їжджаючи до Вінниці вдень, я побачив з вагону місто і воно мені видалося гарним та значним. Зовсім неповітового масштабу (у ті роки Вінниця була в статусі райцентру, обласним центром Подільської губернії тоді був Кам’янець-Подільський — прим. Федоришена).

Проходячи закопчений вокзал, який кишів публікою, котра в нього вже не поміщалася, я вийшов до під’їзду і побачив одразу трамвай. Це було приємним сюрпризом і я поїхав до міста ще більш зацікавленим. Трамвай йшов швидко і довіз мене на центральну вулицю. Влаштувавшись в номері шикарного готелю (назва не вказана), я відправився оглядати місто, — цитує історик.

Проїжджчий відзначає стан вінницьких вулиць й їхні «недоречні» назви:

— Переходячи з вулиці у вулицю я дивувався, читаючи на перехрестях їх назви — Короля Владислава IV,  Князьдавидівська, Князьданилівська, Ростиславська, Петра Могили тощо. Як виявилося, вони не мають нічого спільного з історією міста і тому створили в голові оглядача історичний сумбур та в той же час стирають місцеву історичну фізіономію міста.

Але, переважна більшість вулиць мають достатній благоустрій. На багатьох з них, вже не говорячи про головну, доволі пристойні тротуари. До мене прийшла думка, що назви вулиць Миколаївська (нині Соборна) та Романівська (нині Магістратська) потрібно своєчасно перейменувати.

Сподобався мені й сквер, який утримують в охайному вигляді. Вдалося побувати на одному з міських мітингів. Громадяни тримають себе зразково — як оратори, так і слухачі. На куті скверу стоїть водонапірна вежа, яка, на жаль, з типу заводських будівель, що мені не сподобалася, — читає замітку Федоришен. На цьому моменті він зупиняється і дає волю емоціям:

— Знаєте, ось тут мені прикро за вежу. Ще не було таких заводів, які б такими вежами як наша прикрашали. Хоча, можливо, у Проїжджого є великий досвід мандрування і він бачив гарніші вежі за нинішній головний символ Вінниці, — говорить історик.

Буде розвиток внутрішнього туризму

У кінці відгуку Проїжджий ділиться враженнями про Драмтеатр, який йому сподобався зовні, але сам репертуар отримав негативний відгук: оглядач порівняв виставу з кабаре, розчарувався, що в театрі немає буфету, а в залі — занадто багато глядачів, які стояли в проходах і голосно кахкали.

— Хоча були і позитивний відгуки. Зокрема, відомий український диригент Олександр Кошиць, який очолив Українську республіканську капелу, що гастролювала світом і популяризувала українського Щедрика, відгукувався позитивно про Вінницю. Йому подобався готель «Савой», він писав про фантастичні краєвиди та миловидність Вінниці, куди б він, вочевидь, хотів повернутися, — казав історик.

На кінець лекції Олександр Федоришен поділився власним баченням відродження туризму після коронакризи: як і у 2014 році, на початку економічної кризи та війни на Сході, в 2020 році українці стануть знов досліджувати простори своєї держави і буде «бум» внутрішнього туризму.

Більше про майбутнє турбізнесу читайте в матеріалі: «Доходів немає, а збитки лишились». Що буде з вінницьким туризмом після карантину

«Центр історії Вінниці», нагадаємо, розказав про історію пожежників у Вінниці

 

 

Читайте також:

Назад в минуле. Гуляємо по центру Вінниці у 1992 році

«Переселення» пам’ятників, могил та Вежі Артинова. Цікаві факти про Європейську площу

Екскурсія собором. Що всередині головного православного храму Вінниці

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
12:12 До якого храму підете освячувати великодні кошики? Ми запитали вінничан 11:27 «Наречена» за 50 тисяч намагалася вивезти ухилянта. Це була її друга спроба 10:45 Вінниця в Instagram. Кращі фото за 14 – 19 квітня photo_camera 10:01 Що не можна робити у Велику Суботу: традиції та заборони напередодні Великодня Від читача 13:38 Петиція для коханого чоловіка і найкращого татка 09:06 На Великдень діятимуть обмеження на масові зібрання 08:18 Сьогодні вітаємо Івана та Єгора. Історія, заборони та прикмети 19 квітня 21:01 Трагічна втрата: на війні загинув 26-річний захисник з Вінниччини photo_camera 20:06 Бабусин секрет жовтої паски: рецептом поділилася дослідниця подільської кухні 19:24 Церкви, в яких вінчався Богун і Старицький. Розповідаємо про п'ять найстаріших храмів Вінниччини photo_camera 19:11 У Вінниці запустять додаткові трамваї та тролейбуси на Великдень 18:31 Зарплата 90 тисяч на місяць: які статки у голови Вінницької облради та його заступників? 18:08 На в'їзді до Гнівані у ДТП загинув 77-річний велосипедист 17:30 «З нашої родини у війську 14 чоловіків»: паски для фронту майстриня не рахує і не фотографує 17:19 Ліжка для військових за «космічними» цінами: затримали учасників корупційної схеми photo_camera 17:17 Де і коли освячувати паски у Вінниці. Зібрали адреси храмів 16:48 Шокуюча знахідка на кордоні: чоловіка виявили підвішеним у цистерні з олією photo_camera 16:27 Синоптики про погоду на Великдень та поминальні дні: чого чекати українцям play_circle_filled 16:13 Вбивцю 92-річної пенсіонерки з Козятина засудили на 15 років play_circle_filled 15:58 Мільйонна недбалість у вінницькій колонії: юристу загрожує в'язниця
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up