«В ізоляції і небезпеці». Що робити, щоб не стати жертвою домашнього насильства

«В ізоляції і небезпеці». Що робити, щоб не стати жертвою домашнього насильства
  • Образи, погрози, заборони, а потім й побої — в нашій країні тисячі жінок, дітей та чоловіків страждають від домашнього насильства. А в період карантину загальнонаціональна статистика говорить, що кількість звернень жертв кривдників збільшилась.
  • Яка ситуація у Вінниці? Що робити та куди звертатись, якщо ви живете з насильником? 

Через впровадження карантинних обмежень для боротьби з пандемією коронавірусу світом шириться хвиля домашнього насильства. Про це пишуть зарубіжні медіа, політики та правозахисні організації. Звичайно, ізоляція і карантин — це необхідні заходи, які допомагають стримувати пандемію Covid-19, але, як результат, багато жінок і дітей опинились цілодобово за зачиненими дверима з кривдниками.

Психологи кажуть, що цілодобове перебування вдома також загострює численні проблеми, які могли накопичуватись роками. Також, на жаль, багато чоловіків надає перевагу знімати стрес алкоголем, що явно не сприяє спокійному вирішенню можливих конфліктів у сім’ї. А відсутність громадського транспорту не дає можливості фізично кудись поїхати, щоб уникнути домашнього насильства. 

Як пишуть на сайті МВС України, у період запровадження карантинних обмежень, з 12 березня по 7 квітня, до Нацполіції на телефонну лінію 102 надійшло близько 42 тисяч таких викликів. А до введення карантинних заходів, з 1 по 11 березня, до Національної поліції на лінію 102 надійшло близько 18 тисяч звернень громадян.

Відео дня

Яка ситуація у Вінниці? 

Вінницький міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді щодня приймає виклики від жертв домашнього насильства. 

— В день приблизно 2-3 випадки приходить від наших соціальних партнерів або на телефон мобільної бригади, — коментує директорка центру Наталія Добровольська. — Звернень під час карантину не збільшилось, навпаки менше стало. Але взагалі проблема з домашнім насильством у Вінниці, як й у всій країні, стоїть гостро. Бувають періоди сильного сплеску випадків, що може бути 7-8 викликів на день. Звернень є багато, але підтверджених з них може бути мало. 

За словами Наталії, якщо людина повідомляє, що її життю та здоров’ю грозить небезпека, то до неї виїжджає мобільна бригада. Її послуги безкоштовні.

Основними завданнями мобільної бригади є надання соціально-психологічної допомоги постраждалим. Працівники цієї бригади можуть надавати безпечне місце перебування, допомогти з юридичною консультацією та психологічною підтримкою. А потім вони гарантують соціальний супровід та проведену роботу з кривдником. 

— За час карантину у нас було два таких випадки, коли ми були вимушені забирати жінок і відправляти у заклади, де їм буде безпечно, — каже директорка. 

Також за словами Наталії, за останні три місяці з дітьми насилля підтверджене було лише у трьох випадках. Чоловіки, до слова, теж звертаються за допомогою. Це переважно дідусі, яких кривдять їхні діти. На даний момент у Вінниці зафіксовано 7 випадків такого насильства. 

Як розповів заступник начальника управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції Іван Заяц, поліцейські проводять превентивну роботу з кривдниками, на профілактичному обліку, щоб запобігати повторному вчиненню правопорушень.

За словами Івана Зайця, за три місяці поліцейські поставили на облік 1 143 домашніх насильників, на 1 754 правопорушників складено адміністративні протоколи. 

«Є можливість прихистку на кілька місяців»

Жінки, які постраждали насильства у Вінниці також можуть отримати прихисток. Їх можуть перенаправити у притулок, де надається тимчасове місце для перебування, правова та психологічна допомога та низка інших послуг.

— Ми працюємо й під час карантину, але у обмеженому режимі. Консультуємо телефоном чи в онлайні, — розповідає в.о. директора «Комплексний центр надання соціальних послуг» Сергій Гончарук. — Жінки потрапляють до нас за направленням мобільних бригад, соціальних служб чи поліції. Не може бути такого, що жінка прийшла і сказала, що вона постраждала і ми її прийняли. 

Притулок розрахований на 30 осіб. Зараз у них під опікою перебуває чотири жінки і три дитини. За словами Сергія, дві жінки до притулку направлені саме під час карантину. Жінок було більше, дехто вже покинув заклад. Хтось — повернувся назад додому, а хтось — розпочав нове життя. 

— По-різному буває, є такі, що не повертаються до кривдника, а є такі що кажуть: «Я його люблю і все рівно, що він мене б'є». Буває й таке, що чоловік приніс гроші, речі чи пообіцяв щось і жінка повертається назад, — каже в.о. директора. — Жити жінки у нас можуть від трьох місяців і в окремих випадках, за рішення комісії, до шести. 

Телефон притулку: 067 382 87 45 та 050 444 68 08.

«Людина з подавленою волею не може протистояти». Що радить психолог

Ми поспілкувались з психологинею мобільної бригади Вінниці Оленою, яка безпосередньо щодня спілкується з тими людьми, які страждають від домашнього насильства. 

— Головне не бійтеся звертатися за допомогою. У час конфлікту не показуйте кривднику, що ви не можете йому протистояти, — пояснює психологиня. — До нас щодня звертаються жінки за психологічною допомогою і ми завжди радимо не боятись скаржитись у відповідні органи. Тільки так ми можемо протистояти домашньому насильству. 

За словами Олени, далеко не всі розуміють, які вони мають права. Але тут треба пам'ятати, що є люди, які готові допомогти вам. 

— Якщо кривдник зрозуміє, що в будь-який момент може приїхати поліція і на нього можуть скласти три протоколи, то тоді він подумає перед тим, як щось робити, — каже психологиня. — Жертві насильства також не потрібно гарячкувати та вступати у конфлікти. Бо агресія породжує агресію. Особа, яка боїться, що буде потерпати від насильства може подзвонити до нас, поговорити з іншої кімнати, наприклад. Головне — не вступати в конфлікт з кривдником. Якщо ж конфлікт вже напружений, то варто викликати поліцію і не ризикувати своїм фізичним та моральним здоров'ям.

Психологиня пояснює, що є «коло насилля» і коли людина у нього потрапляє, то потім вона припиняє помічати, що її волю подавили. Жінка може думати, що причина того, що її б'ють, наприклад, криється у ній самій. 

— Часто жінки, які до нас телефонуються, відчувають власну провину. Наприклад, дівчина може думати, що вона погано прибирає чи готує. А саме людина з подавленою волею не може протистояти кривднику, — каже Олена. — Також часто звертаються жінки, які матеріально залежать від чоловіків. Наприклад, у жінки двоє дітей, яким треба давати раду, а вона повністю економічно залежить від чоловіка. Але у такому випадку ми можемо влаштувати потерпілу від насильства у притулок. 

За словами Олени, після притулку чи навіть кількох консультацій психолога жінка вже принаймні буде знати свої права. 

Куди звертатись за допомогою? 

Мобільна бригада: (0432) 67 04 60, 093 900 15 60, 098 900 15 60;

Відділ оперативного реагування «Цілодобова варта»: 15 60; 59 50 39; 60 15 60; 65 15 60; 0 800 60 15 60.

Безкоштовні «Гарячі лінії з попередження домашнього насильства»: 0 800 500 335 — національна, 116 123 — з мобільного, 0 800 75 04 75 — у Вінницькій області. Також постраждалі можуть напряму звернутись у поліцію за номером 102.

Ще діє урядова «гаряча лінія» 15-47 для осіб, які страждають від домашнього насильства. Дзвінки є безкоштовними зі стаціонарних та мобільних телефонів, анонімними й конфіденційними. 

Читайте також: 

«Безпідставно перерахував 100 тисяч доларів». Арештували майно екс-директора заводу «Форт»

«Мене звільнили під час карантину». Як відстояти свої права?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (2)
  • Катя Харитончук
    виходь через карантин в Україні ситуація не змінилась?
    тобто за статистикою МВС як було за добу 1500 звернень так і залишилось?
  • Максим Максим
    ВАс слушать и читать
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:00 На Вінниччині посівна в розпалі: кукурудза, соняшник і гречка вже в землі 19:45 У Бабині на Вінниччині колишній палац Ярошинських перетворили на житловий будинок 19:27 Змагання присвятили Назарію Гринцевичу із позивним «Грєнка» та іншим загиблим «азовцям» photo_camera 18:17 Поблизу села Щітки сталася серйозна аварія. Водій ВАЗу загинув, ще п'ятеро — травмовані play_circle_filled Від читача 14:59 Регіональний форум «10 років. Пробація – майбутнє зараз» у Вінниці 18:03 Травень ллє дощем, а влітку — спека до +40°C: синоптики попереджають про погодні гойдалки 17:10 «Справжній патріот і тато з великим серцем»: у Сокільці попрощалися з Героєм Костянтином Плахотніком 16:03 У Подільському онкоцентрі відкрили нове онкогематологічне відділення 15:05 У Вінниці презентували поштову марку на честь українських матерів 14:09 Вінницькі рятувальники вдосконалюють навички розмінування з дронами 13:13 Сплав на каяках, йога та велопробіг: безплатні заходи у травні для ветеранів та їхніх родин 12:22 У Могилів-Подільському районі сімейна сварка ледь не закінчилась трагедією play_circle_filled 11:56 АРМА шукає управителів для двох спиртзаводів Жеваго на Вінниччині: хто зможе взяти на себе активи? 11:25 Під час пиятики в Шаргороді чоловік побив знайомого ногою по голові 11:11 Вінниця в Instagram. Кращі фото за тиждень, що минає 09:55 Книжковий фестиваль у Вінниці: що пропонує VinBookFest play_circle_filled 09:15 Травень - місяць обізнаності про меланому: чому варто обстежити родимки і де це зробити у Вінниці (партнерський проєкт) 08:52 У Вінниці попрощаються з полеглим воїном Юрієм Білим 08:12 Сьогодні Всесвітній день руху для здоров’я. Історія, заборони та прикмети 10 травня
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up