Сім'я Сергія Романовського вже працює в Польщі, а йому робочої візи не дали. Чоловік двічі подавав документи через приватну фірму й чотири рази сам збирав документи – щоразу отримував тільки заборонні штампи в паспорті. Під час останньої відмови він влаштував акцію протесту в консульстві.
– Подав апеляцію на відмову, а через 14 днів прийшов, і працівниця консульства вручила мені відмовний лист. Я взяв і порвав його в неї на очах. Сказав, що це моя демонстрація неповаги їй та особисто консулу, – говорить Сергій Романовський про подію 15 травня.
Тоді в приміщення польського консульства до невдоволеного вінничанина викликали поліцію. Чоловіка хотіли вивести. Але він змусив наряд поліції почекати, поки задасть свої питання консулу, а потім погодився проїхати у відділення на Пирогова, 4, щоб написати пояснення.
Редакція дізнавалася в управлінні патрульної поліції, чи склали адмінматеріали на Сергія Романського, наприклад, про порушення громадського порядку або ж хуліганську поведінку в приміщенні консульства. Але, як сказала прес-секретар патрульної поліції Тетяна Фіщук, будь-яких матеріалів на названу людину не складали, бо про це у базі немає інформації.
Питаємо в обласному управлінні Нацполіції – й там також кажуть, що не оформляли документів на Сергія Романовського. Натомість прийняли заяву від нього, яка наврядчи стане кримінальним провадженням. Чоловік написав скаргу на дії консульства, яке відмовило йому у видачі робочої візи. Цю скаргу, як дізналася редакція через відділ комунікацій обласного управління, розглядають в порядку звернень громадян.
Про причину відмов у візі Сергію Романському в консульстві сказали в усному порядку. Він в редакції переказав: відмовляють через те, що перші два рази подавалися неправдиві дані в пакеті його документів. «Липові» запрошення від роботодавця, зі слів чоловіка, подавала приватна фірма з працевлаштування за кордоном.
– Після тих відмов я питав в консульстві, що мені тепер роботи. І мені сказали: надайте такі документи, щоб консул вам повірив, – розказує Сергій Романовський. – Я зробив біометричний паспорт (бо у закордонному вже були штампи про відмови, й мене б не пропустили на кордоні), поїхав в Польщу сам і привіз запрошення від керівника заводу, де працюють жінка з сином. Але знову мені була відмова. Подавав апеляцію, й знов не дали візи.
За словами вінничани, його новий пакет документів вже навіть не перевіряли через попередні подачі неправдивих даних.
– Коли подаєш на візу, то сплачуєш 500 гривень. Ці гроші, як мені пояснили, йдуть на перевірку документів. Якщо мої не перевіряли, то за що я платив? – обурюється чоловік. – Тепер я опинився в ситуації, коли в мене два паспорта проштамповані відмовами. З такими не маю права на виїзд. У мене безвихідний стан, і я хочу судитися з польським консулом у Вінниці.
Журналіст зателефонувала в генеральне консульство Республіки Польща у Вінниці, або запитати про акцію протесту вінничанина в їхньому приміщенні та почути ставлення консула до планів Сергія Романовського позиватися на нього. На усний запит відповіді не дали, попросили написати електронний лист через спеціальну форму на їхньому сайті. Електронний запит оформили в понеділок, 21 травня, на нього ще немає відповіді.
Тим часом питаємо в місцевих адвокатів, чи може мати судову перспективу намір вінничанина судитися з представником іншої держави, наділеним дипломатичним імінітетом?
– Можу цій людині хіба що побажати удачі, – сказав один правник.
Ще кілька вінницьких юристів теж не змогли сказати, чи судитися з консулом, який має недоторканість, можливо. А адвокат, який допомагав Сергію Романовському готувати процесуальні документи в інших справах, Олександр Мазур не радив своєму давньому клієнту оскаржувати дії дипломата.
– По великому рахунку сьогодні може подати на суд будь-яка людина, яка вважає, що її права і свободи кимось порушені, не визнані, оспорені. Тільки повинна бути підстава, – каже Олександр Мазур. – Але це не означає, що позивач буде мати позитивний результат. По цій справі безумовних передумав для позову до суду я не бачу. Треба ж довести неправомірність дій з боку консула щодо невидачі візи. Наскільки я розумію, тут більше підстав для оскарження дій того приватного підприємства, яке спочатку допомагало. Отут є проблема, яка стосується не те, що сотень, а, напевно, тисяч українців, яким відмовляють у видачі трудової візи. Багато є підприємств-посередників, які берусь гроші за свої послуги, але «підсовують» підроблені документи. Я радив Романовському писати заяву в поліцію на фірму, яка, судячи з його слів, шахраює. Непогано, якщо знайдеться декілька людей-заявників. Рекомендую всім, хто в процесі працевлаштування за кордоном співпрацює з приватним посередниками, завжди мати свій екземпляр документів, які вони готують. Ці документи будуть доказами у випадку обманів чи от таких, як у Романовського, «підстав».
Заяву в поліцію Сергій Романовський, як сказано вище, написав, але в ній поліція не знайшла претензії до фірми-посередника, тільки скаргу на консульство. Чоловік пояснив, що вдвічі влаштував скандал в приміщенні візового центру на Пирогова, 23б, і йому повернули сплачені за послуги 400 доларів.
Виходить, затрати на візу, якої не дали чоловіку компенсували. Матеріальних збитків немає, тому всі претензії заробітчанина, скомпрометованого першими «липовими» документами, який він навіть не бачив, тепер обернулися до консульства.
Чи дійсно буде судитися Сергій Романовський з людино, яка має дипломатичну недоторканість? Чи допоможе йому хтось з вінницьких юристів, які раніше не стикалися зі спорами такого рівня? Редакція слідкуватиме за розвитком подій. А зараз – подивіться відео-коментар Сергія Романовського про його намір оскаржувати дії представника іншої держави про заборону виїзду до Польщі на роботу.
Читайте також:
Головні цифри 2018 року і нові розцінки судових зборів у одній таблиці
Одне питання. Якщо потрібна допомога юриста, то де знайти безплатного?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер